MorTilki.Com

Banyoyu Hızlı ve Verimli Bir Şekilde Temizlemenin 8 Adımı

Banyoyu Hızlı ve Verimli Bir Şekilde Temizlemenin 8 Adımı

Kişisel temizliğin yapıldığı banyolar, nemli olması sebebiyle en çok bakteri bulundurabilen yerlerin başında geliyor. En az hangi odayı temizlemeyi seviyorsunuz? sorusuna, bahse girerim çoğu kadın ”banyo” cevabını verir. Kirden rengi değişmiş bir küvet, sararmış fayanslar, örümcek ağıyla kaplı havalandırma menfezleri ve temizlenmeden asla kullanmak istemeyeceğiniz bir klozet.

Neyse ki, tüm bu kirli ıslak zeminleri temizlemek düşündüğünüz kadar zor değil. Tabi nasıl temizlemeniz gerektiğini biliyorsanız!

Banyo temizliği için kimyasal temizlik ürünleri kullanılabilirken, karbonat, limon, sirke gibi doğal ürünlerde tercih edilebilir. Ancak sizinde malumunuz doğal temizlik ürünleri, uzun süredir temizlenmeyen ve kirden rengi değişmiş alanlarda tam performans sağlamayabilir. Temizlik ürün seçimini size bırakarak, hızlı ve verimli şekilde banyo nasıl temizlenir? inceleyelim.

Eğer sizde birer temizlik avcısına dönüşmek istiyorsanız, banyo ve tuvalet temizliği konusunda yazdığımız 8 adımlık aşağıdaki makaleyi okumaya devam edin…

1 – Tüm Nesneleri Bandoyan Çıkarın

Temizliğe başlamadan önce yapılacak ilk şey, tüm eşyaların dışarı çıkartılmasıdır. Havlu, bornoz, paspaslar, duş jeli, çöp kutusu, şampuan vb. gibi tüm temizlik ürünleri ve diğer eşyaları banyodan dışarı çıkartın.

2 – Toz Alma ve Süpürme

Banyo ve tuvaletlerin menfez olarakta bilinen havalandırma panelleri en çok tozlanan ve örümcek ağıyla kaplanan yerlerin başında gelir. Buraların tozunu alıp silmekle başlayın. Merdiveniniz yoksa ulaşamadığınız yerler için çekpas veya saplı süpürgenin ucuna nemli bez sararak bu bölgelerin ve duvar fayanslarının temizliğini yapın.

3 – Küvet / Duş Kabini Temizliği

Banyonuzda küvet ya da duş kabini artık hangisi varsa bu alanların temizliğine geçin. Düzenli olarak küvetinizi temizleyen biriyseniz, çok amaçlı bir yüzey temizleyici, cif yada doğal yöntemler ile temizlemek için suyla karıştırılmış macun kıvamındaki karbonat işinizi görecektir.

Uzun süredir temizlenmeyen çok kirli küvet ve duş kabinleri için daha keskin kimyasallar (çamaşır suyu gibi) kullanmanız gerekir. Çok kirli yüzeylerde, kimyasal temizlik ürünlerini  bir süre bekletmek kolaylık sağlar. (Ortalama 30 Dakika) Sonrasında bol su ile durulamayı unutmayın.

4 – Klozet Temizliği

Klozet kapağını kaldırın ve bir miktar çamaşır suyunu klozetin iç kısmına dökün. Çamaşır suyunuz yoğun kıvamlıysa, tuvalet fırçası yardımıyla tüm alanlara yayın. Klozet kapağını kapatarak yarım saat kadar bekleyin. Bu esnada klozetin üst kısmını ve su haznesi bölümlerini silin. Daha sonra çamaşır suyu döktüğünüz klozetin iç kısmını fırça ile biraz ovalayın ve sifonu çekin. Sifonu çektiğinizde akan su ile fırçanızıda durulayın.

5 – Diğer Yüzeylerin Temizliği

Çok amaçlı yüzey temizleyicisini mikrofiber bez ya da temiz bir süngere bir miktar dökün. Havlu askıları, raflar, kapı ve varsa pencere gibi yüzeyleri silin. Bu tür temizlikleri yaparken, üstten alta ve soldan sağa doğru yapmayı kendinize prensip haline getirin. Temizlik yaparken ilk kural üst noktalardan başlamaktır.

6 – Lavabo ve Muslukların Temizliği

Çok amaçlı temizleyiciyi lavaboya, musluklara ve varsa tezgaha püskürtün, temiz bir bezle silin. Çok kirli lavaboları temizlemek için, küvet temizliğinde olduğu gibi çamaşır suyu kullanmanız ya da cif ile ovalamanız gerekebilir. Sabunluk ve aynanın temizliğini ihmal etmeyin. Aynanıza bir miktar camsil püskürterek gazete ya da temiz bir bez ile silin.

7 – Zemin Temizliği

Çoğu banyoların zeminlerinde su gideri oluyor. Eğer gider varsa, deterjanlı su ile balkonunuzu yıkar gibi yıkayın ve çekpas ile fazla suyu çekin. Eğer pis su gideri yoksa kötü haber, yerleride silmek için kolları sıvayın. : )

8 – Çıkardığınız Nesneleri Banyoya Yerleştirin

Banyo ve tuvalet temizlik serüveniniz burada son buldu, geçmiş olsun 🙂 Birinci madde de banyodan dışarı çıkarttığınız tüm nesleri yerine yerleştirin ve tertemiz banyonuzun keyfini çıkarın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ