MorTilki.Com

Sadece 3 Dakikada Jilet Gibi Gömlek Nasıl Ütülenir?

Sadece 3 Dakikada Jilet Gibi Gömlek Nasıl Ütülenir?

Tarihi 1500’lü yıllara kadar dayanan gömlekler günümüzde gardıroplarımızın ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. Hem erkek hem de kadınlara eşsiz kombin fırsatı sunan bu köklü kıyafetlerin, şık olduğu kadar zahmetli bir yönüde var; ütü.

Dış görünüşümüzdeki ayrıntılar, olumlu bir ilk izlenim bırakma konusunda hayli önemlidir. Kırışık kıyafetler, karşılaştığımız insanların dikkatini çeker ve özensiz, paspal bir insan olduğumuz izlenimini verir. Diğer yandan, jilet kıvamında ütülenmiş temiz kıyafetler; ayrıntılara önem veren, disiplinli, düzenli ve prensipleri olan bir insan imgesi yaratır. Tüm bunlardan da öte, temiz ve ütülü kıyafetler giymek kendimize olan saygının bir göstergesidir.

Gerçek şu ki, ütü yapmak söz konusu olduğunda çoğu kadın bu işten nefret ediyor. Yetişkin erkeklerin çoğu ise ütü yapmayı bilmiyor. Bu bilgi eksikliğini giderecek ve hızlı şekilde gömleklerinizi ütülemenizi sağlayacak bazı pratik bilgilere yer vereceğiz.

Konu içerisinde hareketli resimlere yer vererek, yalnızca 3 dakikada gömlek nasıl ütülenir? sorusunun cevabını kısa ve anlaşılır şekilde anlatmaya çalışacağız…

İpucu : Ütü yapmaya başlamadan önce, ütü masanızın bel hizasında olduğundan emin olun. Düşük seviyedeki ütü masaları kambur duruşa neden olurken, yüksek seviyedeki ütü masaları kollarınızın daha çabuk yorulmasına neden olarak işinizi zorlaştırır.

Neye İhtiyacın Var?

  • Ütü ve ütü masası
  • İçi su dolu sprey şişe
  • Dondurucu (Tercihe bağlı)
  • Ve tabii kırışık bir gömlek 🙂

İpucu : Ütünüzün sıcaklığını, gömleğinizin etiketinde belirtilen sıcaklığa göre ayarlayın. Genel kural olarak pamuklu giysiler daha yüksek sıcaklıkta ütülenirken, polyester (naylon) olanlar daha düşük sıcaklıkta ütülenir. Gömlek etiketinde belirtilmemişse ve bu konuda bir fikriniz yoksa, ütünüzü düşük sıcaklığa ayarlayın.

Adım 1 :  Gömleğin Üzerine Sprey Şişe ile Su Püskürtün

Çok fazla olmamak kaydıyla gömleğinizin üzerine fısfıs ile bir miktar su sıkın.

Adım 2 : Gömleği Bir Torbaya Koyun

Üzerine su sıktığınız gömleğinizi bir torbaya koyun.

Adım 3 : Torbayı Yaklaşık 1 Saat Dondurucuda Bekletin (Tercihe Bağlı)

Çoğunuza bu işlemin garip geldiğini biliyorum. Ancak gerçek şu ki, soğuk ve nemli olan kıyafetler daha kolay ütülenir. Ütünüzün tabanı, soğuk kıyafetler üzerinde fazla güç gerektirmeden zahmetsizce kayar ve daha etkili bir ütüleme performansı sunar.

Bu madde, başlıkta da yazdığım gibi isteğe bağlı. ”Ütüleme işiyle uğraştığım yetmiyormuş gibi bir de kıyafetleri dondurucuya mı atacam?” diyerek söyleniyorsanız, 4. adımdan devam edebilirsiniz.

Adım 4 : Tüm Düğmelerini Açın

Gömleğinizin kol ve yaka düğmeleri dahil iliklenmiş tüm düğmelerini açtığınızdan emin olun.

Adım 5 : Gömleğin Yakasını Önce Tersten Ütüleyin

Gömleğinizin yakasını öncelikle tersten ütüleyin. Sonrasında çevirip yakanın ön yüzünü ve son olarakta kat yerinden katlayıp üzerinden birkaç kez ütü ile geçin.

Adım 6 : Omuz Kısmını Ütüleyin

Omuz kısımlarını, ütü masasının kenarına geçirerek bu bölgeleride ütüleyin.

Adım 7 : Kol Uçlarını Önce Tersten Ütüleyin

Gömleğin kol uçlarını önce tersten ütüleyin ve daha sonra ters çevirerek ön yüzünü ütüleyin.

Adım 8 : Kol Dikişleri Düz Çizgi Olacak Şekilde Yerleştirip Kol Kısmını Ütüleyin

Çift çizgi olmaması için dikiş yerlerinden faydalanarak, kat yerini ayarlayıp gömleğin kol kısmının ütüsünü yapın.

Adım 9 : Gömleğin Geri Kalanını Ütüleyin

İstediğiniz sırayla gömleğin ön ve arka yüzeylerini ütüleyin. Düğme kenarları için ütünün ucunu kullanın.

Adım 10 : Tebrikler! Jilet Gibi Ütülenmiş Bir Gömleğiniz Oldu

Gömlek ütüleme işindeki yolculuğumuz burada son buldu 🙂 Kısa sürede ütülediğiniz gömleklerinizin tadını çıkarabilirsiniz.

İpucu : Ütüleme işlemini, ütülü kıyafetlerinizi yerleştireceğiniz gardırobun yakınında yapmanız, zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ