MorTilki.Com

Evlerin Tavan ve Duvar Bölgelerinde Oluşan Küfleri Temizleme Yöntemleri

Evlerin Tavan ve Duvar Bölgelerinde Oluşan Küfleri Temizleme Yöntemleri

Evlerimizin nem oranı yüksek, yetersiz havalandırma yapılan bölgelerinde küflenme problemi ile karşılaşabilmektedir. Özellikle banyoların duvar ve tavan kısımlarında nemden dolayı küf oluşması sık karşılaşılan bir durumdur. Küflenme meydana gelen anaları yeterli şekilde havalandırmak oldukça önemlidir. İşte pratik ve kolay yöntemler ile küfleri temizlemenin yolları.

Nem ve rutubet bulunan alanlar düzenli olarak temizlense bile, küf oluşma olasılığı bulunmaktadır. Oluşan küfler sağlık açısından oldukça zararlı olabilmektedir. Küflerden dolayı sağlık sorunları ile karşılaşmamak için, yaşam alanlarında oluşan küflerin temizlenmesi gerekmektedir.

Sirke ve Boraks Karışımı İle Küflerden Kurtulmak

Bu karışımı hazırlamak için gerekli malzemeler:

  • Çeyrek su bardağı sirke
  • 2 yemek kaşığı boraks
  • Sıcak su
  • Sprey Şişesi

Öncelikle, hazırladığınız bütün malzemeleri sprey şişesinin içine aktarın. Hazırladığınız karışımı küflerin bulunduğu bölgelere püskürtün. Daha sonra elinize eldiven giyin ve kalın bir sünger ile küflü yüzeyleri temizledikten sonra durulayın. Son olarak küflerden arınan yerlere karışımı tekrar püskürtün. Alanı yeterli şekilde havalandırarak kurumasını sağlayın.

Çay Ağacı Yağı İle Küfleri Temizleme Yöntemi

Gerekli olan malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı çay ağacı yağı
  • 2 bardak su
  • Sprey şişesi

Malzemeleri sprey şişesinin içinde karıştırın. Daha sonra küflü alanlara karışımı püskürtün ve temizlik süngeri yardımı ile küfleri temizleyin. Temizlediğiniz bölgeye karışımı tekrar püskürtün ve 2-3 dakika kadar bekleyin. Bu yöntemi uyguladıktan kısa bir süre sonra küflerin kaybolduğunu görebilirsiniz.

Hidrojen Peroksit İle Küflenen Yerleri Temizlemek

Antibakteriyel bir özelliği bulunan hidrojen peroksit ile duvar ve tavanda oluşan küflerden kurtulmak mümkün. 

Bir sprey şişesinin içine hidrojen peroksit doldurduktan sonra küf bulunan alanlara püskürtün. 15 dakika kadar bekletin ve küf bulunan yerleri uygun bir fırça ile fırçalayın. Bu işlemi küfler tamamen temizlenene kadar tekrar edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ