MorTilki.Com

Boya ve Badana Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boya ve Badana Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dekorasyon işleminin en önemli adımlarından birisi de boya ve badana işlemleridir. Doğru yöntemler ve uygun renkler ile yapılacak bir boya badana işlemi, yaşam alanlarının enerjisini değiştirebilir. Bazılarının gözlerinde büyüttüğü boya ve badana işlemleri doğru yöntemler kullanılarak yapılırsa keyifli bir işe dönüşebilir. İşte boya badana işlerinin püf noktaları ve dikkat edilmesi gerekenler.

Sıcak yaz günlerinin gelmesi ile birlikte ev ahalisinde evlerini yenileme ve yeni bir hava katma isteği oluşur. Evlerde yapılan ufak dekorasyon değişiklikleri bile o alana yeni bir imaj kazandırır. Bunlardan en önemli olanı da boya badana işlemleridir. Ancak bazı insanlar, bu işlemlerin oldukça zor olduğunu düşünürler. Merak etmeyin, sizin için hazırladığımız ipuçları sayesinde boya badana işlerini artık kendiniz kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

İşte Boya-Badana Yaparken İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

1 – Boya ve badana işlemleri yaşamakta olduğunuz eve uygulanacaksa, etrafta bulunan eşyalarınızın kirlenmemesi için koruma altına alın.

2 – Boya işleri sırasında herhangi bir yere boya damlarsa, çabucak o alana müdahale ederek boya izlerinin kalmasını önleyebilirsiniz.

3 – Odaların hangi renk boya ile boyanacağına önceden karar vermeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz açık renk boyalar o alanı geniş ve ferah gösterir. Koyu ve canlı renk boyalar ise o alanı biraz dar gösterecektir. Boya rengine karar vermeden önce bunları göz önünde bulundurmanızda fayda var.

4 – Birden fazla aynı renk boya alıyorsanız aynı marka olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde uyumsuz renkler ile karşılaşabilirsiniz.

5 – Boya yapacağınız yerlerde pürüzlü yerler varsa bu alanları boyamaya başlamadan önce gidermelisiniz. Boya yapacağınız alan ne kadar pürüzsüz ve düz olursa daha güzel sonuçlar alırsınız.

6 – Boyama işlemi yaparken ince katlar şekilde olmasına dikkat edin. Boya kalın olursa o alan dalgalı ve kötü bir hal alabilir.

7 – Boya işlemi bittikten sonra, artan boyaları yeniden kullanabilmek için boyanın yüzey kısmını örtecek miktarda inceltici ekleyin ve karıştırmadan kapağını kaparak saklayınız.

8 – Bütün işlemler bittikten sonra boyalı kısımlar kuruyana kadar bekleyin. Ardından kendi emekleriniz ile boyadığınız evin keyfini uzun yıllar çıkartabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ