MorTilki.Com

Sararan Ayakkabılar Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Ayakkabılar Nasıl Beyazlatılır?

Özellikle beyaz renk ayakkabılar ve ayakkabıların beyaz taban kısımları kısa süre içinde sararıp kötü bir görüntü ortaya çıkarabiliyor. Severek aldığımız beyaz ayakkabıları henüz eskimemiş olmasına rağmen sararma sorunu yüzünden giymek istemiyoruz ve ayakkabılığın tozlu raflarında kaderine terkediyoruz. İyi haber şu ki, bu durumda olan sararmış ayakkabılarınızı ilk günkü haline getirip bembeyaz yapabilmeniz için bazı doğal yöntemler var.

Sararan beyaz ayakkabıları ağartıp bembeyaz hale getirmek için kullanabileceğiniz birçok madde var. Bunların en çok bilineni cif, çamaşır suyu, hidrojen peroksit vb. gibi kimyasal maddeleri içeren temizlik ürünleri. Bu ürünlerin ayakkabıları beyazlattığı doğrudur ancak deriyi aşındırarak ayakkabınızın ömrünü kısaltır. Diğer yandan doğal ürünlerle ayakkabıyı beyazlatmak ise ayakkabıya zarar vermediği gibi ayakkabı derisini de besler.

Kimyevi madde kullanmadan doğal yollarla sararan ayakkabılar nasıl beyazlatılır? Ayakkabı temizliği nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını hep birlikte inceleyelim…

Sararan Ayakkabıları Karbonatla Beyazlatma

Diş beyazlatmadan sarararn plastik eşyaları beyazlatmaya kadar birçok alanda ağartma işlemi için kullanılan karbonatı sararan ayakkabılarınızda da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

1 Yemek kaşığı karbonatın içine 1 çorba kaşığı su ilave edin ve macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Bu karışımı eski bir diş fırçası yardımıyla sararan ayakkabılarınıza sürün. 30-45 Dakika bu şekilde bekletin ve temiz nemli bir bezle silin.

Sararan Ayakkabıları Limonla Beyazlatma

Limon doğal bir ağartıcıdır. İçindeki doğal asidik özelliği sayesinde ayakkabılarınızı beyazlatmada yardımcı olur.

Limonu ortadan kesin ve ayakkabılarınızın sararan kısımlarına sürün. Yaklaşık 30 dakika bu şekilde bekletin ve sonrasında nemli bezle silin.

Ayakkabı Tabanındaki İnatçı Lekeler İçin Sirke

Ayakkabılarınızın alt yan kısımları yere en yakın bölgelerdir ve çabuk kirlenip sararmaya en müsait yerlerdir. Burada oluşan sararma ve inatçı lekeleri çıkarmanın da çok basit ve doğal bir yöntemi var.

1 çorba kaşığı sıcak su + 1 çorba kaşığı kabartma tozu + 1 çorba kaşığı beyaz sirkeyi karıştırın ve diş fırçasıyla bu kısımlara ovalayarak sürün. 20-30 dakika bu şekilde bekletin ve temiz nemli bezle silin.

Süet Ayakkabıları Silgi ile Temizleme

Ayakkabılarınızın tamamı süet deriden ya da bir kısmı süetten imal edilmiş olabilir. Bu süet kısımları için hiç tahmin etmeyeceğiniz kolay ve doğal bir temizleme yöntemi var; silgi. Evet, kurşun kalem yazılarını silen silgiden bahsediyorum.

Kullandığınız silginin temiz olmasına ve üzerinde siyah kurşunkalem kömürü olmamasına dikkat edin. Ayakkabılarınızın süet kısımlarını silgiyi çok fazla bastırmadan ovalayın. Ayakkabınızın süetlerinin kirden arındığını göreceksiniz.

Gün Sonunda Islak Mendille Ayakkabınızı Silin

Beyaz ayakkabılardaki sararma ve yoğun kirlenme genellikle uzun süre temizlemeden giymekten kaynaklanır. Boyaya ihtiyaç duymayan spor ayakkabılarınızı antibakteriyel ıslak mendille gün sonunda silerseniz uzun süre ışıl ışıl kullanabilirsiniz.

Beyaz Ayakkabılardaki Siyah Çizgiler İçin Aseton

Açık renk ayakkabıların üzerinde siyah noktacıklar ya da çizgiler oluşabiliyor. Bu siyah lekeler çirkin bir görüntü oluşturur ve çıkarmasıda hayli zordur. Ojelerinizi çıkarmak için kullandığınız asetonlar bu işte yardımınıza koşabilir.

Bir miktar asetonu pamuğa dökün ve ayakkabınızdaki siyah çizgilere sürün. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, asetonlu pamuğu lekesiz bölgelere sürmemeniz ve çok fazla bastırmamanız gerektiğidir.

Zeytinyağı ile Ayakkabınızı Besleyin

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve badem yağı gibi doğal yağlar ayakkabınızın derisini besler, kırışmasına, yıpranmasına engel olur ve daha parlak gösterir. Ayakkabılarınızı beyazlatmak ve temizlemek için hangi yöntemi uygularsanız uygulayın sonrasında bir miktar doğal sıvı yağı kağıt havluya damlatın ve ayakkabılarınızı bununla ovalayın. Bu yağlar hem spor hem de kundura ayakkabılarda kullanılabilir.

Sararan Ayakkabıları Diş Macunu ve Bebek Pudrasıyla Beyazlatma

Bu yöntemler dışında sararan beyaz ayakkabılarınızı diş macunu ve bebek pudrasıyla da beyazlatabilirsiniz. Diş macununu fırça yardımıyla ayakkabılarınıza sürün ve bir süre sonra silin. Bebek pudrası yönteminde ise, pudrayı çok az bir suyla karıştırarak macun kıvamına getirip sararan ayakkabılarınıza diş fırçasıyla sürün ve yarım saat kadar bekletip, nemli temiz bezle silin.

Daha detaylı ayakkabı temizliği için ayakkabılarınızı çamaşır makinenizde kısa programda yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrası ayakkabılarınızı direkt güneş gören yerde ya da kalorifer peteği gibi direkt ısı alan yerlerde kurutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ