MorTilki.Com

Vazo Çiçeklerinin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalı?

Vazo Çiçeklerinin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalı?

Bir buket taze çiçek hepimizi mutlu eder, günümüze renk katar ve odalarımızı aydınlatır ancak bu güzel canlılar çok geçmeden solmaya ve ölmeye başlar. Dalından koparılan çiçeklerin belki aylarca canlı kalmasını sağlayamayız ama bazı küçük tüyolarla onların vazodaki ömürlerini daha da uzatabiliriz.

Saksı çiçekleri konusunda çoğu kadın bilgi sahibi fakat ömrü genellikle çok kısa olan vazo çiçeklerinin bakımı konusunda bilgi eksikliğimiz var. Bu yazımızda vazo çiçeklerinin daha uzun süre solmadan canlı kalmalarını sağlamak için neler yapılmalı konusuna değinirken vazo çiçeklerinin bakımı hakkında bazı tavsiyelere yer vermeye çalışacağız.

  • Temiz bir vazoya 1 Litre ılık su ekleyin.
  • Suya 1 yemek kaşığı toz şeker dökün. Şeker çiçekleri beslemeye ve çiçeklerin açılmasına yardımcı olacaktır.
  • Toz şekerin ardından vazoya 2 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin ve iyice karıştırın. Sirke suda bakteri üremesini engeller ve çiçeklerinizin daha uzun süre canlı kalmasını sağlar.
  • Çiçeklerinizi vazoya koyduğunuzda su içinde kalacak sap kısmında yaprak varsa bu yaprakları kesin.
  • Çiçeklerinizin saplarının ucundan 1 santim kadar eğimli açıyla makasla kesin.
  • Vazonun suyunu hergün değiştirin ve her su değişiminde sapların ucundan 1 santim kadar kesin.
  • Çiçeklerinizi doğrudan güneş ışığı görmeyen serin yerde muhafaza edin.
  • Uzun ömürlü çiçeklerinizin tadını çıkarın!

İpucu 1: Nergisler diğer çiçeklerle birlikte aynı vazoya alınmamalıdır. Nergisler diğerleriyle aynı vazodayken diğer çiçekleri öldüren bir madde salgılar.

İpucu 2: Çiçeklerinizin ömrünü uzatmak için sirke yerine çamaşır suyuda kullanabilirsiniz ancak çamaşır suyu vazodaki suyu bulanıklaştıracağı gibi fazla kullanılması halinde çiçekler çok daha kısa sürede solar. Eğer çiçeklerinizin solmaması için çamaşır suyu kullanmak istiyorsanız 1 litre suya yarım çay kaşığı çamaşır suyu ilave edebilirsiniz.

İpucu 3: Vazo çiçeklerinin ömrünü artırmak için bir başka tarifte; 1 Litre su + 2 Çorba kaşığı limon suyu + 1 çorba kaşığı şeker + Yarım çay kaşığı Çamaşır suyu karışımıdır.

İpucu 4: Ezilerek toz haline getirilmiş aspirinin vazo suyuna katılması halinde çiçekleriniz daha uzun süre canlı kalır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ