MorTilki.Com

Fırın Nasıl Temizlenir? Fırın İçi Temizlik Tavsiyeleri

Fırın Nasıl Temizlenir? Fırın İçi Temizlik Tavsiyeleri

Mutfaklardaki fırınları temizlemek için çok çeşitli yöntemler mevcut ancak bu yöntemlerin çoğu kimyevi maddeler içeren temizlik ürünlerinden geçiyor. Bu yazımızda temizlenmesi imkansız gibi görünen yağ katmanı oluşturmuş korkunç fırınları doğal ürünlerle temizleyerek ilk günkü haline getirebilmeniz için fırın içi temizlik tavsiyeleri vereceğiz.

Belki uzun süredir fırınınızı temizlemeye fırsat bulamadınız, belki de son yaptığınız yemek sonrası fırın içinde beklenmedik kötü bir sürpriz ile karşılaştınız. Bu konuyu sorun etmenize hiç gerek yok. İyi haber şu ki her mutfakta bulunan doğal ürünlerle fırın temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Karbonat, sirke ve su üçlüsü mutfağınızda bulunuyorsa fırın temizliği için gereken tüm malzemelere sahipsiniz demektir. O halde hadi temizliğe başlayalım…

  • Temizliğe başlamadan önce fırının tamamen soğuk olduğundan emin olun.
  • Tüm ızgara, tepsi vb. nesneleri fırın dışına çıkartın.
  • Kolay kavlayabilen yağ katmanları varsa spatula ile kazıyın. Eğer kolayca kavlayan türden değilse zorlamayın.
  • Bir kap içine 170 gr karbonat ile 3 çorba kaşığı suyu karıştırarak macun kıvamı elde edin. Ölçülere fazla takılmayın önemli olan karışımın macun kıvamına gelmesi.
  • Macun kıvamındaki bu karışımı fırının iç yüzeyine sürün. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, karışımı rezistanslara sürmemeniz gerektiğidir. Isıtıcı rezistanslar dışında kapak camı dahil her noktaya sürün.
  • Karbonat sürme işlemini sabah yaptıysanız akşama kadar, akşam yaptıysanız da sabaha kadar beklemeniz gerekir. Kısaca fırını 12 saat kadar bu şekilde bekletin.
  • Daha sonra nemli temiz bir bez ile karbonatı silin.
  • Bir sprey şişenin içine sirke doldurun (Tercihen beyaz sirke). Karbonat uygulayıp sildiğiniz tüm yüzeylere sirkeyi sıkın ve sonrasında nemli bezle yeniden silin.
  • Izgara, tepsi ve rafların üzerine karbonat serpin. Üzerine sirke sıkın ya da dökün. Sirke-karbonat birleşimi köpürmeye başlayacaktır. Bu olduğunda raflarınızı sıcak suyun içine koyup gece boyunca bekletin ve sonrasında silerek temizlik işlemini bitirin.
  • Fırınınızın temizliği bitti artık yeni kullanıma hazır durumda.

Zararlı kimyasallara bulaşmadan doğal ürünlerle fırın temizliği yapmak işte bu kadar basit. Sizde bu yöntem sayesinde hijyenik olmasına azami dikkat etmeniz gereken fırınlarınızı hem daha az para harcayarak hem de daha kolay şekilde temizleyerek ilk gün olduğu gibi ışıl ışıl hale getirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ