Mortilki

Kuşkonmaz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuşkonmaz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuşkonmaz, bahçesi olan herkesin yetiştirmesi gereken dayanıklı ve çok yıllık bir sebzedir. Bir kez yerleştikten sonra yıllarca ürün verebilen kuşkonmaz, bahçesi olmayanların gerekli ortamı oluşturarak saksıda da yetiştirebileceği bir bitkidir…

Kuşkonmaz ılıman iklime sahip pek çok bölgede yetiştirilebilir. Ancak kışların uzun ve daha serin olduğu yerlerde daha iyi büyüyebilir. Kuşkonmazın yenilebilir kısmı olan pençeleri, ilkbaharda toprak sıcaklığının 10°C’nin üzerine çıkmasıyla hasat edilebilir.

Kuşkonmaz yetiştirirken en önemli noktalardan bir tanesi, bitkiyi ilk birkaç mevsim hasat etmemektedir. Bu sayede bitkinin birkaç yıl yerleşmesi sağlanmakta ve daha uzun süreler verim alınabilmektedir. Kuşkonmazlar 15 ila 30 yıl ürün verebildiği için kuruluş aşamasında bitkiye yeteri kadar zaman vermek, sonraki yıllar ürün almak açısından çok önemlidir.

Kuşkonmazı bahçede veya saksıda nasıl yetiştirebileceğinizi ve kuşkonmaz bakımında dikkat etmeniz gereken ipuçlarını bu yazıda okuyabilirsiniz.

Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir?

Kuşkonmaz, hem bahçede hem de saksıda yetiştirilebilen bir bitki olsa da bahçede yetiştirildiğinde daha uzun ömürlü olmaktadır. İyi bakıldığında yaklaşık 20 yıl yaşayabilen kuşkonmaz, bir kez yerleştikten sonra çok fazla bakım gerektirmeyen ve doğru şekilde hasat edildiğinde her yıl daha fazla sürgün veren bir bitkidir.

Kuşkonmaz fidelerini dikmeden önce dikim yapacağınız bölgedeki yabani otları ortadan kaldırmanız önemlidir. Kuşkonmazlar, yabani otlara karşı toleranslı bitkiler değildir. Bu nedenle bitkilerinizin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için bahçede yabani ot bulunmaması gerekir.

Bahçedeki yabani otları temizlendikten sonra yaklaşık 30 cm derinliğinde çukurlar açılmalıdır. Ardından kuşkonmaz pençeleri aralarında 45 cm boşluk bulunacak şekilde dikilmelidir. Arından kompost, gübre ve bahçe toprağı karıştırılarak küçük bir tümsek oluşturulmalı ve kuşkonmaz pençesi bu tümseğin üzerine yerleştirilmelidir. Pençenin üst kısmı, toprak yüzeyinin yaklaşık 15 cm altında olmalıdır. Sürgünler çıkmaya başladığında yatak (tümsek) tekrar dolana kadar daha fazla toprak eklenmelidir.

Kuşkonmaz aslında bataklık ve ıslak yerlerde yetişen bir bitki olduğu için toprağın nemini korumak çok önemlidir. Bu nedenle nemsiz bir yerde yaşıyorsanız, damla sulama ile bitkilerinizi düzenli olarak sulayabilirsiniz. Sulama, kuşkonmazların özellikle ilk 3 ila 5 yılında çok önemlidir.

Kuşkonmazları sonraki yıllarda bahçenizin başka bir yerine taşımanız gerekirse pençelerin uykuda olduğu ilkbahar aylarını veya sonbaharın sonlarını tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte bitkilerin köklerini rahatsız etmemeye dikkat etmeli ve bitkileri taşıdıktan sonraki yıl hasadı yoğun bir şekilde yapmamalısınız.

Kuşkonmaz Saksıda Yetişir mi?

Kuşkonmaz, saksıda yetiştirilebilen bir bitki olmakla birlikte saksıda yetişen kuşkonmazın ömrü, bahçede yetişenlere göre daha kısa olacaktır. Kuşkonmaz, saksıda yetiştirildiğinde yerleşme aşaması bittikten sonra ancak 2 ila 4 yıl hasar edilebilmektedir. Bunun nedeni, kuşkonmazın kök sisteminin saksı nedeniyle kısıtlanmasından kaynaklanmaktadır.

Saksıda kuşkonmaz bakmanın kendine özgü dezavantajları olmakla birlikte bitkilerinize en iyi şekilde bakmak için aşağıdaki ipuçlarına dikkat edebilirsiniz.

Saksıyı nereye koyacağınıza karar verin

Öncelikle kuşkonmazlarınızı iç mekanda mı yoksa balkon gibi bitkilerin güneş alabileceği bir yerde mi yetiştirmek istediğinize karar verin. İç mekanda yetişen bitkiler, kış dahil olmak üzere çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle saksıları nereye yerleştireceğinizi seçmeli ve buna göre bitkiyi tohumla mı yoksa pençeyle mi yetiştireceğinize karar vermelisiniz.

Doğru saksıyı seçin

Kuşkonmaz yetiştirirken saksının nereye konulacağı kadar saksı seçimi de önemlidir. Kuşkonmaz, çok yıllık bir bitki olduğu için köklerinin yayılabilmesi için çok fazla alana ihtiyaç duyar. Kuşkonmaz yeterli alanı bulamadığı takdirde beklendiği gibi gelişemez. Bu nedenle saksı başına bir adet kuşkonmaz dikmek gerekir. Aksi halde bitkinin kökleri güçsüzleşir ve hastalıklara daha yatkın hale gelir. Bu nedenle her bir bitki için 50-60 cm çapında ve 50-60 cm derinliğinde saksılar seçmek gerekir. Bunun yanı sıra saksının dibinde çok sayıda drenaj deliği bulunmasına dikkat etmek gerekir.

Toprak seçiminize dikkat edin

Kuşkonmaz yetiştirirken rasgele bir toprak kullanmamalısınız. Bunun yerine saksı toprağı tercih etmelisiniz. Kuşkonmaz, pH aralığı 6,5 ila 7,5 olan toprakları tercih ettiği için aldığınız toprağın pH seviyesini yükseltmek için kireç veya düşürmek için kükürt kullanabilirsiniz. Ayrıca toprağa kompost ekleyerek bitkinizin ihtiyaç duyduğu besinleri almasına yardımcı olabilirsiniz.

Bitkilerinizi sık sulayın

Kuşkonmazların sağlıklı olması için düzenli olarak sulanmaları gerekir. Ancak sulama yaparken toprağın ıslak olmamasına dikkat edilmelidir. Toprağın çok ıslak olması, kökte çürümeye neden olup bitkiyi öldürebileceği için toprağı nemli tutacak kadar sulamak gerekir.

Kuşkonmaz Nasıl Toplanır?

Kuşkonmazı hasat etmek için 2-3 yıl beklemek gerekebilir. Kuşkonmazın çok erken hasat edilmesi, bitkiden gelecekte alınacak verimi etkileyebilir ve bitkiye genel olarak zarar verebilir. Bu nedenle kuşkonmazın ilk yıl sürgün verdiğini görseniz de bunların sağlamlaşması için olgunlaşmalarına izin vermelisiniz.

Kuşkonmaz sürgünlerini yaklaşık 12-13 cm uzunluğuna ulaştığında hasat edebilirsiniz. Sürgünleri kesmek için keskin bir bıçak kullanmalı ve toprak yüzeyinin yaklaşık 6-7 cm altından olacak şekilde kesmelisiniz.

Kuşkonmazları hasat ettikten sonra dinlenmesine ve yeni sürgünler vermesine izin vermelisiniz. Bu sayede her yıl topladığınızdan daha fazla sürgün yetiştiğini görebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ