MorTilki.Com

Altının Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Altının Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Dünya genelinde kıymetli bir metal değeri olan altın en sık sahtesi üretilen nesnelerden biri. Altınlarınızın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamanız için çeşitli yöntemler var. Bu yöntemler %100 doğruluk payı sunmasa da size fikir vermesi açısından evinizde deneyebilirsiniz.

Sahte altınlar, altın günlerinde ve düğünlerde takılarak elden ele gezebiliyor. Sahte olduğunun farkında olmadığınız altını kuyumcuya satmak-bozdurmak için gittiğinizde sahte olduğunu öğrenince şaşkına dönebilirsiniz. Altınlarınızın gerçek olup olmadığını evlerinizde yapacağınız bazı testler sayesinde öğrenmeniz mümkün. Bu testler her zaman kesin doğru sonuçlar vermeyebilir ancak en azından fikir sahibi olmanızı sağlar. Kesin emin olmak için bir kuyumcudan yardım almanız gerekebilir.

Görsel Analiz Yapın

Altınların üzerinde küçük damgalar bulunur. Bu damgalar altının saflığını ya da karat değerini gösteren sayılardan oluşur. Diğer yandan firmalar kendi markalarının yazılı olduğu damgalarıda vurabiliyor. Bu tür damgalar oldukça küçüktür ve bazen gözle görülemeyebilir. Büyüteç kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Önemli : Üzerinde damga olması kesin altın olduğu anlamına gelmez. Sahte altınlara da damga basabiliyorlar. Ayrıca çok eski tarihli altınlarda bu damgalar yok. Eğer nine yadigarı altınlarınız varsa bunlarda da damga olmayabilir. Bu da gerçek altın olmadığı anlamına gelmez.

Mıknatıs ile Kontrol Edin

Altın iyi bir iletkendir ancak manyetik özelliği yoktur. Mıknatıslar altını çekmez-tutmaz. Eğer mıknatıs tutuyorsa altın zannettiğiniz takılarınız çok büyük ihtimalle sahtedir.

Önemli : Küçük boyutlu buzdolabı mıknatısı gibi mıknatıslar yanıltıcı sonuçlar verebilir. Bu test için daha büyük bir mıknatıs kullanmanız doğru sonuç almanızı sağlar. Ayrıca sahte altınların içerisine mıknatısın tutmayacağı manyetik olmayan bazı karışımlar katalabiliyorlar. Bu yüzden mıknatıs tutmasa bile gerçek altın olduğundan tam emin olamazsınız.

Su ile Test Yapın

Altın kendine has özgül ağırlığı olan bir elementtir. Bu da onu diğer imitasyonlarına göre daha yoğun yapar. Gerçek altını suya attığınızda suyun ortasında ve üstünde yüzmez, dibe çöker. Ayrıca altın sudan etkilenerek oksitlenmez, pas tutmaz ve kararmaz. Bu testi yapmak için bir kavanoz ya da sürahiye su doldurup altını içine atın.

Önemli : Diğer metallerin de altın gibi yoğunluğu vardır ve dibe çökebilir. Suyun dibine çöken her sarı renk metalin altın olduğu düşünülmemelidir. Bu test yalnızca yoğunluğu düşük imitasyonlarda doğru sonuç verir.

Seramik Tabakla Test Yapın

Bu testi yapmak için seramik bir nesne işinize yarar. Ancak seramiğin üzerinde sır olmadığından ve sade olduğundan emin olun.  Altını seramiğe sürttüğünüzde siyah bir çizgi meydana geliyorsa altın sahtedir. Altın rengi bir iz çıkıyorsa gerçek olduğu anlamına gelir.

Önemli : Diğer deneylerde olduğu gibi bu deneyde nesnenin altın olup olmadığını tam olarak anlamanızı sağlamaz. Bazı sahte altınlar porselende siyah çizgi çıkarmayabilir.

Altını Isırarak Test Edin

Altının ısırarak test edildiğini çoğu insan bilir ancak bunun işe yarayıp yaramadığından emin olan fazla kimse yoktur. Altın yumuşak bir maden türüdür. Altının saflık derecesi arttıkça daha da yumuşak hale gelir. Altını ısırdığınızda diş izi çıkıyorsa gerçek altındır.

Önemli : Günümüzde altınlar değişik ayarlarda üretilmektedir. Altının ayarını saflık derecesini belirler. Saf olmayan altınlardaki karışımlar sertliğini yükselteceğinden bu test doğru sonuç vermeyebilir. Diğer yandan sahte altınlara da yumuşak metaller katılarak altın izlenimi verilebilir.

Yoğunluk Testi Yapın

Bu testi yapmadan önce altının gramını tam olarak bilmeniz gerekiyor. Eğer bilmiyorsanız bir kuyumcuda tartma işlemini yaptırabilir ya da doğruluğundan eminseniz mutfaklarda kullanılan terazileri kullanabilirsiniz. Altını tartıp kaç gram ağırlığında olduğunu öğrendikten sonra yan tarafında mililitre göstergeleri olan bir kaba ihtiyacınız olacak. Bu kabın içine bir miktar su doldurun ve kaç mililitrede olduğunu not edin. Daha sonra altını su dolu bu kaba bırakarak suyun ne kadar yükseldiğine bakın ve yeni mililitreyi not edin.

Altını suya bırakmadan önceki mililitre ile bıraktıktan sonraki mililitre arasında ne kadar fark olduğunu hesaplayın. Saf altının (24 Ayar) yoğunluğu dünya standartlarında 19.3 olarak kabul görür. Bu testin sonucunda ulaşmamız gereken rakam 19.3 ya da bu rakama yakın bir değer olması gerekir. Formülümüz; şişenin içine attığımız altın kaç mililitre fark yarattıysa,  altının gramını bununla bölmemiz gerekiyor. Örneğin, 38 Gr ağırlığında altınımız var. Suya attık ve 2 mililitre yer işgal etti. Altınımız 38 gram olduğundan ve su da 2 mililitre yer işgal ettiğinden, 38/2 = 19 sonucuna varırız. Bu sonuçta 19.3’e oldukça yakın bir rakamdır ve nesnemizin gerçek altın olduğunu gösterir.

Önemli : Hacim testini yapmak için altınlarınızda taş olmaması gerekir. Diğer yandan yoğunluk düzeyi yakın bir sahte altında bu testte sizi yanıltabilir.

Nitrik Asitle Altın Testi

Nitrik asitle altını test etmek genelde doğru sonuçlar verir ancak evde yapılması pek mümkün değildir. Ama yüzeysel olarak bilgi vermek gerekirse, altın nitrik aside tepki vermez ve renk değiştirmez. Altın üzerine nitrik asit döküldüğünde renk yeşile dönüyorsa kaplama, sarı renk bir reaksiyon oluşturuyorsa pirinç, beyaz bir reaksiyon oluşturuyorsa altın kaplama gümüş olduğu anlamına gelir.

Yukarıda görüldüğü gibi altının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamanızı sağlayan birçok yöntem var. Her birinin altında da yazdığımız gibi bu yöntemler sizi yanıltabilir ancak yinede fikir sahibi olmanız açısından basitçe uygulayabileceğiniz testlerdir. Kesin emin olmak için bir kuyumcu-sarraftan yardım isteyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ