adplus-dvertising

Pilea Çiçeği (Pilea Peperomioides) Bakımı ve Çoğaltma

Pilea Çiçeği (Pilea Peperomioides) Bakımı ve Çoğaltma

Bakımı çok kolay bir bitki türü olan pilea çiçeği (Pilea peperomioides), dairesel yapraklarıyla iç mekanlarda dekoratif bir görüntü oluşturur. Halk arasında UFO bitkisi veya Çin para ağacı gibi birçok isme sahiptir. Bir ev bitkisi olarak, 30 ila 40 santimetre arasında büyür. Aynı zamanda geniş yaprakları sayesinde havayı temizleyen bir etkiye sahiptir…

Pilea Çiçeğinin Özellikleri

Pilea peperomioides ısırgan otu ailesine (Urticaceae) aittir. Anavatanı Çin’in Yunnan ve Sichuan eyaletleridir. Bu bölgelerde, 3.000 metreye kadar olan yüksekliklerde yetişir. Ülkemizde, kendine özgü görünümü ve hava temizleme etkisine sahip, bakımı kolay ve sağlam bir ev bitkisi olarak popülerdir. 

Pilea çiçeği dayanıklı, bodur çok yıllık bir bitkidir. 30 ila 40 santimetre yüksekliğe kadar ulaşır. Zamanla odunsu hale gelen sürgünlere ve bunların üzerinde gelişen parlak yeşil, dairesel yapraklara sahiptir. Yaprak çapı 15 santimetreye kadar ulaşabilir. Aydınlık bir konumda, yaprakların üzerinde ince damarlar gelişir.

İç mekan kültüründe nadiren çiçek açar. Genellikle göze çarpmayan küçük çiçekler, yalnızca bitki kışın serin bir yerde tutulduğunda ortaya çıkar. Çiçeklenme döneminin sonuna doğru, stamenleri açılır ve polenlerini dışarı atar. Botanikçiler bunu “anemogami” olarak adlandırırlar. Bu basitçe, bitkinin tohumlarının rüzgarla yayıldığı anlamına gelir.

Pilea Çiçeğinin Bakımı

Bakımının kolay olmasının yanı sıra, pilea çiçeği aynı zamanda çoğaltılmasının kolay olmasıyla da bilinir. Yaprakları su ile temas ederse, siyah noktaların oluşabilir. Bu nedenle, sulama yaparken yaprakların ıslanmamasına ve üzerine su püskürtmemeye dikkat edin. Her zaman nemli olan toprağı sever ve toprak tamamen kurumamalıdır. Ayrıca sıcaklık asla 5°C’nin altına düşmemelidir.

Konum

Pilea çiçeği aydınlık ve yarı gölgede olmayı tercih eder. Ancak doğrudan güneş ışığına tahammül etmez. Sürekli güneş ışığına maruz kalırsa, yapraklar hızla renk kaybeder. Ortam sıcaklığı bakımından, 15 ila 18 santigrat derece idealdir. Kışın, 5 santigrat dereceye kadar olan sıcaklıkları tolere edebilir. Bununla birlikte, kış uykusunu normal oda sıcaklığında geçirmesi gerekir. 

Pilea, yapraklarını her zaman doğrudan pencereye doğru yönlendirir. Bunun nedeni, ışığa olan sevgisidir. Bitkinin eşit şekilde büyümesi için saksının düzenli olarak çevrilmesi gerekir. Temiz havayı sever ancak cereyanlı bir yerde durması uzun vadede pek iyi sonuç vermez.

Toprak

İyi drene edilmiş geleneksel saksı toprağı kullanabilirsiniz. Alt tabaka humus bakımından zengin ve geçirgen olmalıdır. Tavsiye edilen pH değeri 5.5 ile 6.5 arasındadır. Kullanacağınız toprağa kum karıştırarak, pilea bitkisinin köklerini su basmasına karşı koruyabilirsiniz. Bu, suyun daha iyi akmasını ve olası bir kök çürüme riskini en aza indirecektir. 

Sulama

Pilea çiçeğini sularken iyi bir orantı duygusu gereklidir. Bitki uzun süreli kuraklık veya çok ıslak toprak ile iyi başa çıkamadığından, toprağı her zaman sadece hafif nemli tutmaya özen göstermelisiniz. Oda sıcaklığına bağlı olarak, kışın sulamayı minimuma indirebilirsiniz. Sulama konusunda diğer bir önemli nokta, yaprakların ıslanmaya karşı hassas olmasıdır. Yukarıdan sulamak yerine, bitkinin su ihtiyacını doğrudan saksı tabağına su dökerek karşılayabilirsiniz. 

Gübreleme

Mart’tan Eylül’e kadar, iki haftada bir yeşil bitki gübresi ile pilea çiçeğini gübrelemelisiniz. Gübreleme konusunda unutkan biriyseniz, toprağa sokulan ve haftalarca gerektiği kadar besinleri bitkinin köklerine bırakan gübre çubuklarının kullanılmasını önerebiliriz. Kışın 4-5 haftada bir gübreleme yapmak yeterlidir.

Saksı Değiştirme

Pilea çiçeğinin saksısını değiştirmek, büyümek için ona daha fazla alan sağlar. Genç bitkilerin ilkbaharda yıllık olarak, daha eski bitkilerin ise üç ila dört yılda bir saksı değiştirmesi yeterlidir. İlkbaharda hasarlı kökleri onarmak için daha fazla enerjiye sahiptir. Bu işlem sırasında hassas köklere zarar vermemeye dikkat edin. Daima eskisinden en az yüzde yirmi daha büyük bir saksı seçin.

Budama ve Çoğaltma

Pilea için düzenli budama, bakımın önemli bir parçası değildir. Ancak bitki birkaç yıl sonra hala kompakt bir şekilde büyüyecekse, onu her baharda çok uzun olan sürgünlerden kurtarabilirsiniz. Bununla birlikte, bitki yaşla birlikte biraz çirkin ve çıplak hale geldiğinden, çoğaltma yoluyla düzenli gençleştirme tercih edilir. Budama sırasında ana bitkiden alınan kesimlerle yeni bitkiler yetiştirilebilir.

Pilea bitkisinin çoğaltılması tüm yıl boyunca mümkündür ve çok kolaydır. İlkbaharda kesilen bitki kısımları en az beş yapraklı ve yaklaşık dört santimetre uzunluğunda olmalıdır. Kesimler doğrudan nemli toprağa yerleştirilir. Yaklaşık iki hafta sonra, yeni kökler oluşacaktır.

Alternatif olarak, kesimleri daha hızlı köklenebilecekleri bir bardak suya da koyabilirsiniz. Ancak bu yöntemin dezavantajı, oluşan köklerinin kolayca kırılabilmesidir. Su bardağındaki kökler çok uzamışsa, genç pilea bitkisinin eşit bir şekilde köklenebilmesi için ekimden önce onları makasla kesmeniz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ