MorTilki.Com

Plajda İşinize Yarayacak Pratik İpuçları

Plajda İşinize Yarayacak Pratik İpuçları

Yaz tatili denilince ilk aklımıza gelen plaj ortamıdır. Hem dinlenip hem de eğlenerek hoş vakit geçirmek için gittiğimiz kumsallarda yaşanan küçük aksaklıklar tatilimizi mahvedebilir. Plaj tatilinizi daha keyifli, güvenli ve eğlenceli hale getirmek için pratik bilgilerden oluşan bazı püf noktalarını derledik…

Değerli Eşyalarınızı Koruyun

Plajda değerli eşyalarınızı bırakabileceğiniz güvenli bir yer yoktur. Kalabalık plajlarda hırsızlık olayları sıkça yaşanan bir durum. Denize giderken ya da plaj voleybolu oynamak için şezlongunuzdan ayrıldığınız zamanlarda değerli eşyalarınızı hırsızların dikkatini çekmeyeceği yerlere koymalısınız. Değerli eşyalarınızı bebek bezi ve çorap, çamaşır gibi nesnelerin içine saklayarak gözünüz arkada kalmadan şezlongunuzdan ayrılabilirsiniz.

Terliklerinizi Isınmaması İçin Ters Çevirin

Terlikleriniz uzun süre güneş altında kaldıktan sonra giydiğinizde kızgın kumlara çıplak ayakla basma hissi yaşayabilirsiniz. Bu hissi yaşamamak için terliklerinizi giymediğiniz zamanlarda ters çevirin.

Şişelere Kum Yapışmasını Engellemek İçin Karton Bardak

İçecek şişelerine kum yapışması sinir bozucu olabiliyor. Bunu önlemek için karton bardakları kullanabilirsiniz. Hem bu sayede şişeleriniz direkt olarak sıcak kuma temas etmeyecek ve daha uzun süre içeceğiniz soğuk kalacaktır.

Ayaklarınıza Kum Yapışmaması İçin Pudra Kullanın

Plajda ayak ve bacaklara yapışan kum tanecikleri can sıkabiliyor. Talk pudrası rutubete dayanıklılığıyla bilinir. Kum yapışmasını istemediğiniz bölgelerinize bir miktar talk pudrası sürerek bu sorunu çözmeniz mümkün.

Serinlemek İçin Hızlı Bir Soğuk İçecek

Sıcak plajlarda soğuk içecekler en fazla aranan şeylerden biri. Deniz kenarına gitmeden önce buzdolabınızın buzluk kısmında bir şişenin 1/3 kadarına su doldurup buz tutturun. Kumsalda istediğiniz içeceği buzlu şişeye doldurarak kısa sürede soğumasını sağlayabilirsiniz.

Basınçtan Kaynaklı Baş Ağrısını Önlemek İçin

Suya ilk daldığınızdaki ani basınç değişimi baş ağrısına sebep olabilir. Neyse ki bunu önlemenin çok basit bir yöntemi var. Suya girmeden önce burnunuzu ve ağzınızı kapatın. 5-10 saniye kadar baskı oluşturun. Daha sonra derin nefes alıp aynı işlemi 2 kere daha tekrarlayın. Vücudunuz basınca alışacak ve suya daldığınızda ani tepki vermeyecektir.

Telefonunuzu Su ve Kumdan Koruyun

Tatilde telefon her şeydir. Eğer tatile yalnız gitmişseniz telefonunuzun değeri daha da artar ve tatildeki en yakın arkadaşınız olur. İstenmeyen basit kazalara karşı telefonunuzu şeffaf streç filmle sarabilir ya da ağzı kapanabilen küçük buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz. Dokunmatik özelliği biraz zayıflayabilir ancak yine de güvende olduğundan emin olursunuz.

Kumsalda Kulaklarınız Tıkanırsa

Basınç değişiminden kaynaklı kulak tıkanmalarını gidermenin çok basit bir yolu var. İç kulaktaki basıncı eski haline getirmek için, bir balon alın ve burnunuzu kapatarak balonu şişirin. Balon şişirme esnasında kulağınızdaki basıncın normale döndüğünün işareti olan zayıf bir tık sesi duyacaksınız. Bu sesi duyduktan sonra kulak tıkanmasından kurtuldunuz demektir.

Arabanızın Anahtarını Kaybetmemek İçin

Eğer hafta sonunda güzel bir gün geçirmek için arabayla halk plajlarına gitmişseniz aracınızın anahtarını nereye koyacağınızı mutlaka düşünmüşsünüzdür. Kumsalda ve denizde kaybolma riski yüzünden arabanızın anahtarını, aracın görünmeyecek müsait bir noktasına gizlemek mantıklı bir yoldur. Anahtarlığınıza küçük bir ot ya da bitki sapı  bağlayıp, aracınızın alt kısımlarında uygun bir yere bağlayarak gizleyin. Ancak bunu yaparken kimsenin sizi izlemediğinden emin olun ve güvenlik açısından endişe ettiğiniz bir bölgeyse bu yöntemi kullanmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ