MorTilki.Com

Sararan Plastik Eşyalar Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Plastik Eşyalar Nasıl Beyazlatılır?

Beyaz plastik eşyalar güneş ışığına, kimyasallara ve gıda boyalarına maruz kalarak zaman içinde sararabiliyor. Sararan bu beyaz plastik eşyalarınızı ağartıp bembeyaz hale getirebilmeniz için bazı yöntemler mevcut. Eşyanızın niteliğine ve elinizde olan temizlik ürünlerine bağlı olarak bunlardan birini seçebilirsiniz.

1 – Alkol ile Plastik Beyazlatma

Alkol beyazlatma işleminde kullanabileceğiniz etkili bir maddedir. Eğer beyazlatmak istediğiniz plastik küçük boyuttaysa bir kabın içine bir miktar alkol koyun ve içine attığınız plastiği bir süre bekletip daha sonra su ve deterjanla yıkayın.

2 – Çamaşır Suyu ile Plastik Beyazlatma

Çamaşır suyunun beyazlatma etkisini bilmeyen yoktur. Çamaşır suyunu plastiklerinizi beyazlatmak içinde kullanabilirsiniz. 240 ml suyun içine 15 ml çamaşır suyu dökün. Bu karışımın içinde beyazlatmak istediğiniz plastikleri 1-2 saat bekletin ve sonrasında bol su ve deterjanla yıkayın. Daha büyük plastik nesneleri beyazlatmak için çamaşır suyunu fısfıs ile sıkarak kullanın. Çamaşır suyunu beyazlatmak istemediğiniz bölgelere sıkmamaya dikkat edin.

Önemli :  Çamaşır suyu plastikleri beyazlatmada etkilidir ancak plastiğin aşınmasına neden olabilir. Ayrıca bir süre sonra daha fazla sararmasına yol açabilir. Çamaşır suyu ve diğer kimyeviler elektronik eşyalardaki plastik kısımlar sökülmeden kullanılmamalıdır. Eğer sökülme imkanı yoksa yüzeysel olarak fazla ıslatılmadan temizlenmelidir.

3 – Zımpara ile Plastik Beyazlatma

Bu yöntemin amacı zımpara kullanarak sararmış katmanı plastiğin üzerinden törpüleyerek ortaya beyaz bir katman çıkarmaktır. Öncelikle sararmış plastiğin üzerini kirden ve yağdan arındırmak için deterjanla silin. Daha sonra ince diş zımpara kullanarak plastiğin sararmış kısımlarını çok fazla bastırmadan zımparalayın. Zımparalama işlemi sonrası ortaya çıkan tozu silin.

Önemli : Plastikleri zımparalamak için ince diş zımpara kullanmalısınız. Aksi halde plastikte geri dönüşü olmayan derin çizikler bırakabilirsiniz. Zımpara numaraları yükseldikçe daha ince dişli hale gelir. Kullanacağınız zımpara yüksek numaralarda olmalıdır. Sıradan zımparaları kullanabileceğiniz gibi, takoz zımpara olarakta adlandırılan bulaşık süngerini andıran ince diş su zımparalarınıda kullanarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

4 – Hidrojen Peroksit ile Plastik Beyazlatma

Kağıt ve kumaş sanayinde ağartma işlemi için sık kullanılan Hidrojen Peroksit plastikleri beyazlatmak içinde kullanılabilir. Küçük plastikleri içerisinde hidrojen peroksit olan kovanın içinde güneş ışığında 3-4 saat bekletin. Daha sonra bol su ve deterjanla yıkayın.

Önemli : Hidrojen peroksit kullanmadan önce koruyucu eldiven ve gözlük takın. Cildinizle temas ettirmeyin. Kostik gibi diğer kimyasallarla hidrojen peroksitin birleşimi çok tehlikeli sonuçlar doğurur. Hidrojen peroksiti diğer kimyeviler ile karıştırmayın, solumayın.

5 – Tuz ile Plastik Beyazlatma

Ilık nemli bir bezin üzerine ya da beyazlatmak istediğiniz plastiğin üzerine bolca tuz dökün ve sonrasında ovalayarak silin. Bu ovalama işlemini istediğiniz beyazlığı yakalayana kadar devam ettirin. Daha sonra suyla durulayarak tuzdan arındırın.

6 – Karbonat ile Plastik Beyazlatma

Dişleri beyazlatmasıyla bilinen karbonat sararmış plastikleride beyazlatabilir. Bunun için bir kabın içine karbonat dökün ve az miktarda su dökerek macun kıvamı elde edin. Elde ettiğiniz bu macunu sünger ya da bez kullanarak plastik üzerinde ovalayarak kullanın.

7 – Beyaz Sirke ile Plastik Beyazlatma

İçerdiği asidik formu sayesinde sirke plastik ağartmada kullanılabilir. Beyaz sirkeyi su ile 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde karıştırın. Daha keskin bir karışım elde etmek için suyu azaltabilirsiniz. Bu karışımın içinde plastikleri 1-2 saat bekletip daha sonra su ile yıkayın.

8 – Limon ile Plastik Beyazlatma

Güneş ışığı yüzünden sararmış plastiklerinizi limon kullanarak beyazlatabilirsiniz. Bir limonu ikiye kesin ve ardından sararmış plastiklerin üzerine sürün. Üzerine limon sürdüğünüz plastikleri güneş altında bekletin. Güneş limonun etkisiyle sarı katmanı çıkarmaya yardımcı olacaktır. Daha sonra bulaşık deterjanı ve suyla yıkayın.

Görüldüğü gibi sararan plastik eşyaları yeniden beyaz hale getirmek için birçok basit yöntem var. Sizde bu yöntemlerden birini kullanarak plastiklerinizi kar beyaz hale getirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ