MorTilki.Com

Araç Sahibi Olanların İşini Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

Araç Sahibi Olanların İşini Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

Günümüzde araç sahibi olmak zor ancak araçta meydana gelen problemlerle uğraşmakta bir o kadar zor ve meşakkatli. Araba sahibi olanların yaşayabileceği küçük problemlere çare olabilecek bazı pratik bilgileri listeledik…

Küçük Çizikleri Kapatmak İçin Ojelerden Faydalanabilirsiniz

Arabanızda oluşan küçük çizikleri kapatmak için aynı renk tonlarında olan bir oje bulun ve yalnızca çiziğin olduğu hat üzerine dikkatlice sürün. Oje, araçlardaki çizikleri kapatmak için geçici bir çözüm olsa da basit ve işe yarayan bir yöntemdir.

Şeffaf Ojeler Ön Cam Çatlaklarını Durdurabilir

Yolculuk esnasında başka araçların taş sıçratması sonucu ön camlarda çatlaklar meydana gelebiliyor. Bu çatlaklar önlem alınmadığı takdirde daha da büyüyerek çatlağın boyu uzuyor. Bu gibi ön cam çatlaması durumunda şeffaf tırnak ojelerini kullanabilirsiniz. Taşın isabet ettiği noktaya parlatıcı ojeyi 2-3 kat uygulayın. Bu sayede çatlağın boyunun büyümesini engellemiş olacaksınız.

Kısa Süreli Park Ettiğinizde Direksiyon Simidini Çevirin

Özellikle yaz aylarında park halinde bırakılan araçların direksiyonları dokunulamayacak kadar ısınabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için direksiyon simidini 180 derece çevirin ve bu halde park edin.

Kek Kalıplarını Bardak Tutucusu Olarak Kullanın

Aracınızın içindeki bardaklık gözlerine küçük kek kalıplarından yerleştirin. Kek kalıbı, bardak altlığı vazifesi görecek ve herhangi bir dökülmede bardaklığınız kirlenmeyecektir.

Kolay Park Etmek İçin Garaja Tenis Topu Asın

Bu teknik park etmekte zorlanan acemi şoförlerin oldukça işine yarayacak. Duvara yakın bir noktaya asacağınız tenis topu, fazla ilerleyerek duvara çarpmamanızı sağlayabilir.

Motor Yağının Kontrol Edilmesi

Motor yağınızın kalite durumunu kontrol etmenizin özel bir yolu var. Motoru 5-10 dakika kadar ısıtın. daha sonra yağ çubuğunu çıkarıp bir yaprak beyaz kağıdın üzerine birkaç damla yağ damlatın. Yağın kuruması için 2 saat kadar ılık bir ortamda beklemeye bırakın ve sonrasında aşağıda gösterildiği gibi kontrol edin.

  • Kağıt üzerindeki leke pürüssüz ve yaklaşık olarak aynı tonlarda homojenik bir dağılım göstermişse motor yağınızın durumu iyi demektir.
  • Eğer lekenin merkez noktası çok siyah ve kenarlara doğru ilerledikçe açılan renkteyse yağınız kirlenmiş, çamurlamaya başlamış demektir. Yağ değişme zamanınız gelmiş.
  • Kağıdın üzerinde minik metal parçaları görüyorsanız, motor kısmında aşınma var demektir. Genellikle bu durum kalitesiz yağ kullanımından olabiliyor.

Gözlük Tutucusu için Mandal

Bazı yeni nesil araçlarda gözlük saklamak için özel bölmeler var ancak sizin aracınızda böyle bir göz yoksa ve gözlüğünüzü nereye koyacağınızı bilemiyorsanız bu yöntem tam size göre. Güneşliğe mandal takmak bu iş için kullanabileceğiniz akıllıca ve pratik bir yöntemdir.

Araç içi Hızlı Havalandırma

Aracınızın ön kapılarından birini açın. Daha sonra açtığınız kapının tam karşısındaki kapıyı açıp kapatın. Bu yöntem sıcak yaz aylarında ısınan aracınızın içini hızlı bir şekilde soğutmanıza yardımcı olur. Ayrıca hoş olmayan kokulardan da kurtulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ