MorTilki.Com

Çakmakla Soda ve Gazoz Kapağı Nasıl Açılır?

Çakmakla Soda ve Gazoz Kapağı Nasıl Açılır?

Şişe kapağı açacağı eksikliği herhangi bir partiyi ya da pikniği mahvedebilir. Tabi ki onun yerine bir çakmağı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız. Çakmak kullanarak şişe kapağını açmak, basit bir kaldıraç tekniği uygulamaktan ibarettir. Birkaç deneme sonrası pratik kazanarak tırtıklı metal gazoz, soda vb. kapaklarını kolayca açabilirsiniz.

Eğer normalde sağ elinizi kullanıyorsanız, sol elinizle şişenin üst kısmından kavrayın. Kapağa çok yakın yerden tutmak önemli. Bu sayede kaldıraç destek kuvvetini artırmış olacaksınız.

İşaret parmağınızın ikinci boğumunun üzerinden kapağın tırtıklı kısmı arasına çakmağın alt ucunu yerleştirin. Bu işlem için çakmağın köşeli düz hatlara sahip olması gerekir. Pratik kazandıktan sonra baş parmağınızdan ya da işaret parmağınızın herhangi bir yerinden destek alarak kapağı açabilirsiniz.

Sağ elinizle çakmağın üst-orta kısımlarından aşağı doğru kuvvet uygulayıp, hızlıca ve sıkıca bastırın. Kaldıraç kuvveti sayesinde kapak yerinden çıkacak. Eğer ilk denemede başarılı olamazsanız şişeyi biraz yan çevirip kapağın diğer kısmından aynı işlemi tekrarlayın.

Soda-maden suyu şişelerinin kapakları gazoz ve kola şişelerinin kapaklarına göre daha zor açılıyor. İlk denemelerinizde pratik yapmanız açısından gazoz kapaklarını açmayı denemenizi tavsiye ederim. İlerleyen zamanlarda kapağı metrelerce havaya fırlatarak, ses çıkartıp havalı bir şekilde kapağı çakmakla açabileceksiniz.

Bu işlemler sonrası çakmağınızın biraz zarar göreceğinide söyleyelim. Sert plastik olan çakmaklarınızın alt kısmı, metal kapağın tırtıklı kısmı yüzünden biraz aşınacak ve küçük çeltikler oluşacak.

  • Azı dişlerinizi kullanarak şişe kapağını açmayı kesinlikle denemeyin. Birkaç sene sonra dişlerinizi kaybeder, leblebi yemeye hasret kalırsınız demedi demeyin.
  • Mermer mutfak tezgahının keskin kenarlarını kapak açmak için kullanmayın. Mermere zarar verebilirsiniz.
  • Kapak açmak için bıçak kullanmayın. Bir kapak açmak uğruna elinizde derin kesikler olmasını istemezsiniz.
  • Eğer evdeyseniz ve açacağınız yoksa şişe kapaklarını açmanın en kolay yolu yemek kaşığı kullanmaktır. Yukarıda çakmakla açmak için yazdığımız adımların aynısını çakmak yerine kaşık kullanarak uygulayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ