MorTilki.Com

Kritik Anlarda Hayatınızı Kurtarabilecek Az Bilinen 8 İpucu

Kritik Anlarda Hayatınızı Kurtarabilecek Az Bilinen 8 İpucu

Çoğu insan kritik anlarda nasıl davranacağını ve neler yapacağını bilmiyor. Hiç beklenmedik acil durumlarda alınan küçük tedbir ve yöntemler ile yaralanmaların ve hatta ölümlerin önüne geçmek mümkün. Kritik anlarda, bazı basit ipuçları sayesinde yaşama şansınızı artırabilir ve başkalarının hayatını kurtarabilirsiniz. İşte o can kurtaran 8 ipucu..

Tehlikeli Bir Ayı ya da Yaban Domuzuyla Karşılaştığınızda :

Ayılar çoğu zaman insanlara saldırmazlar. Ayıyla ilk karşılaşma anınızda hareketsiz kalın, olduğunuz yerde bekleyin ve ayının gözlerinin içine bakmaktan kaçının. Eğer size doğru hareket ediyorsa sizde yavaş hareketlerle geri çekilin. Aşağıdaki video da olduğu gibi sakın ayıyı kışkırtmayın.

Ayıların ve yaban domuzlarının en zayıf olarak görülebilecek noktaları keskin manevra yapamıyor olmalarıdır.  Ayılar ve yaban domuzları çok hızlı koşabilirler ancak keskin dönüşleri aniden yapamazlar. Ayı, yaban domuzu gibi hayvanlarla sürpriz bir şekilde doğada karşılaşırsanız ve size saldırmak için harekete geçerlerse bir ağacın etrafında ya da aracınızın etrafında koşun. Keskin virajlar alın.

Çeken Akıntı ve Girdaptan Kurtulmak İçin :

Girdap ve çeken akıntılar yüzünden her yıl onlarca insan boğularak hayatını kaybediyor. Yüzerken böyle bir akıntıyla karşılaşırsanız kıyıya doğru kulaç atmanız bir işe yaramaz ve tüm gücünüzü kayberek denize yenik düşersiniz. Öncelikle paniğe kapılmayın ve sakinliğinizi koruyun. Karaya paralel olarak yanlara doğru yüzerek akıntının bulunduğu kısımdan kurtulun. Daha sonra kıyıya yüzerek sudan çıkın.

Kalp Krizi Esnasında Aspirin

Aspirinin kanı cıvıtma özelliği herkesçe bilinir. Ancak kalp krizi belirtileri başladığı anda aspirinin hayat kurtarma özelliği olduğunu pek bilen yoktur. Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız acil olarak oral yoldan bir aspirin alın. Aspirinin çiğnenerek yutulması daha hızlı sonuç verir.

Sıcak ya da Güneş Çarpmasını Anlamak İçin

Sıcak ya da güneş çarpması genellikle yüksek sıcaklıklara maruz kalınınca ortaya çıkar. 40 Derece sıcaklığın üzerindeki hava koşullarında uzun süre bekleyen insanlar sıcak çarpması riskiyle karşı karşıyadır. Mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi en bilinen belirtilerindendir. Diğer yandan sıcak&güneş çarpmalarından emin olmanın pek bilinmeyen bir yöntemi daha var. Sıcak çarpmasından şüpheleniyorsanız ağzınıza bir miktar şeker ya da türevi tatlı yiyeceklerden alın. Eğer tadı kötü geliyorsa sıcak çarpması olduğundan emin olabilirsiniz.

Bayılarak Bilincini Kaybeden Birini Ayıltmak İçin

Bilincini kaybederek bayılan birini yeniden ayıltmak istiyorsanız basit bir müdahale ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, kişinin bacak ve vücudunda yaralanma olup olmadığıdır. Eğer böyle bir yaralanma durumu yoksa kişiyi sırt üstü yere yatırın. Ayaklarını topuk kısımlarından kaldırarak göğüs bölgesine doğru itin. Bu hareketle beyne kan akışı sağlanacak ve ayılmasını sağlayacaksınız.

Kaza Sonrası Aracın Camını Kırmak İçin

Kazanın çeşidine bağlı olarak boğulma ve patlamaya karşı bir an önce aracı terketmelisiniz. Kazayla birlikte kapıları kullanmanız mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda camı kırarak dışarı çıkmalısınız.

Bilinenin aksine arabaların camları ortadan değil kenar kısımlarından daha kolay kırılır. Camı kırmak için koltuk başları yerinden sökülerek kullanılabilir. Bazı araçların kokpitlerinde küçük yangın söndürme tüpleri olabiliyor. Yangın tüpü ya da benzeri sert cisimler ulaşabileceğiniz yerdeyse camı kırmak için kullanabilirsiniz.

Deniz Suyu Çekildiği Zaman

Deniz suyunun kıyıdan çekilmesi tsunami olacağının göstergesidir. Böyle bir durumda çevrenizdeki insanları ikaz ederek derhal oradan uzaklaşmalısınız. Hint Okyanusunda meydana gelen bir tsunamide bu olay yaşandı. Deniz suyunun çekilmesinin tsunami habercisi olduğunu tahmin etmeyen insanlar, balık ve deniz kabuğu toplamaya başladı. Kısa süre sonra gelen dev dalgalara yakalanan bu insanların çoğu kurtarılamayarak canından oldu.

Hayatta Kalabilmenin 3 Kuralı

Tüm insanların yaşayabilmesi için geçerli 3 kural vardır. Bu kurallar insanın hayatta kalabilme limitleridir. Bunları biliyor olmanız, doğada ve kritik anlarda işinize yarar.

  • Havasız 3 Dakika dayanabilirsiniz
  • Aşırı sıcak havalarda 3 Saat kalabilirsiniz
  • Su içmeden 3 gün yaşayabilirsiniz
  • Birşeyler yemeden en fazla 3 hafta dayanabilirsiniz.

Kişiden kişiye bu limitler küçük farklılıklar göstersede genel olarak tüm insanların sınırları bu ”3” içeren kurallar çerçevesindedir.

Hayati öneme sahip kritik anlarda ilk yapılması gereken şey panik olmadan sakinliği korumaktır. Paniklemek mantıklı kararlar vermenizi engeller. Sakin kalarak mantıklı kararlar vermek hem kendinizin hem de çevrenizdeki insanların hayatını kurtarmanızı sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ