MorTilki.Com

Tül Kuşkonmaz Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır? Kuşkonmaz Çiçeği Özellikleri

Tül Kuşkonmaz Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır? Kuşkonmaz Çiçeği Özellikleri

Bilimsel ismi Asparagus setaceus olan tül kuşkonmaz çiçeği, dantel görünümlü yapraklara sahip narin bir çiçektir. Anavatanı Güney Afrika olan tül kuşkonmazlar, uygun nem ve su ihtiyacı karşılandığında herhangi bir iç mekanda saksı çiçeği olarak yetiştirilebilir. Bununla birlikte, çiçeğin uzun ömürlü olması ve büyümesi için birkaç püf noktasına dikkat etmek önemlidir.

Kuşkonmaz çiçekleri isminin hakkını verecek kadar narin ve kırılgan yapıda çiçeklerdir ancak doğal ortamda istilacı bir tür olarak nitelendirilirler. Nitekim, anavatanı Güney Afrika olan bu bitki, sonradan görütüldüğü sıcak ve nemli topraklarda, kısa zamanda kontrol edilemeyen bir yayılım göstermiştir. Diğer yandan, ev ortamında saksıda yetiştirilmesi kolay bir çiçektir. Peki ama tül kuşkonmaz çiçeği bakımı nasıl yapılır? İşte, saksıda kuşkonmaz yetiştirmenin püf noktaları…

Kuşkonmaz Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Özellikleri: Doğada, nemli ve nispeten sıcak ormanlık alanlarda yetişebilen tül kuşkonmazlar sarmaşık gibi yükselme kabiliyeti olan bir bitkidir. Saksıda yetiştirildiklerinde 3 metre boya kadar uzayabilirler. Çiçeğin sarmaşık gibi uzaması için saksıya bir destek çubuğu saplamak veya dallarının yatay uzamasını sağlamak için bir ipe tutunmasını sağlamak önemlidir.

Sıcaklık ve nem ihtiyacı: Tül kuşkonmaz çiçekleri yerini sevdiğinde ve mutlu olduklarında, rengi canlı yeşildir, sağlıklı bir şekilde boyları uzar ve hatta küçük beyaz çan şeklinde çiçekler açarak minik meyveler verebilir. Özellikle kış aylarında dışarıda bırakılmamalı ve oda içi sıcaklığında muhafaza edilmelidir ancak soğuk aylarda oda içi nem seviyesi genellikle düşük olduğundan kuşkonmazlar sararabilir. Bu nedenle, odanın nem seviyesine dikkat etmek gerekir.

Sulanması: Kuşkonmaz çiçeğinin ”yaprakları” aslında kladofil ismi verilen, yassı ve yaprak gibi görünen küçük dallardır. Bu narin bitki, her ne kadar güneşli ortamları sevse de direkt olarak güneşin geldiği aşırı sıcak bölgelerden hoşlanmaz. Saksıda yetiştirilen tül kuşkonmazların yeri, nispeten güneş alan gölge bir ortam olmalıdır. Sulama konusunda gelince, kuşkonmazlar nem ile büyür. Toprağı tamamen kuru bırakılmamalı ancak aşırı sulamamaya da özen gösterilmelidir. Bitkinin yapraklarının sararması veya kahverengi bir renge bürünmesi, genellikle bulunduğu ortamın nemsiz oluşundan veye gerektiği kadar sulanmamasından dolayı meydana gelir.

Saksı değişimi: Saksı değişimi ve gübre konusunda en zahmetsiz çiçeklerden biridir. Narin kökleri fazlaca yer kaplamadığından orta büyüklükteki bir saksıda 3 ila 5 yıl kadar rahatlıkla kalabilir. Gübrelemeye ihtiyaç duymazlar ancak toprağın gevşek olması kök gelişimi için önemli bir unsurdur.

Budama: Yeni sürgünler geliyorsa eskileri diplerinden budayabilirsiniz. Ayrıca, yan sürgünleri budama makasıyla kısaltabilirsiniz. Ek olarak, tamamiyle kuruyan ölü dalların budanması gerekir. Yanlış budamış olsanız bile tül kuşkonmazlar ”arsız” bir bitki türü olduğundan, gerekli su, ışık ve nem ihtiyacı karşılandığında yeniden azgınca büyüyecektir. Bu nedenle, panik yapmanıza gerek yoktur.

Çoğaltılması: Tül kuşkonmaz çeçiklerinin çoğaltılması iki farklı şekilde yapılır. Bunlardan birincisi tohum dikme yoludur. Tohumları, yaz sonunda açan çiçekten çıkan minik meyvelerin içindeki çekirdeklerdir. Bu tohumlar saksıya dikilerek yetiştirilebilir. İkinci yöntem ise kökten ayrılarak başka bir saksıya alınmasıdır. Çoğaltılma işlemi için en iyi zaman ilkbahar mevsimleridir.

Tül Kuşkonmazın Dalları veya Çiçekleri Yenir mi?

Hayır, yenmez. Tül kuşkonmaz çiçeği, insanlar ve hayvanlar için hafif toksik bir bitkidir. Bitkinin kendisi veya meyveleri yenilirse ishal, kusma ve karın ağrısı gibi mide-bağırsak sorunlarına neden olabilir. Cilt ile temasında ise nadiren alerjik reaksiyonlar görülür. Bu nedenle, küçük çocukların erişemeyeceği bir noktada saksıyı muhafaza etmek iyi bir fikirdir.

Diğer saksı çiçekleri gibi havayı temizleme konusunda iyidir. Dantelli hoş görünümü nedeniyle iç mekan dekorasyonunda güzel bir görüntü oluşturur. Bunların dışında başka bir faydası yoktur ancak yine de fazla bakım gerektirmeyen bir çiçek türü olduğundan evde yetiştirmek için ideal bir tercihtir.

Sonuç:

Tül kuşkonmaz çiçekleri, Liliaceae (zambakgiller) ailesine mensup Asparagus setaceus bilimsel ismiyle bilinen bitki türüdür. Nemi ve nispeten güneşli bir ortamı sever. İdeal koşullar oluştuğunda boyu 3 metreye kadar büyüyebilir. Sararması ve kuruması genellikle bulunduğu mekanda nemsiz kuru bir hava olduğuna işarettir.

İnsanlar ve hayvanlar için hafif toksik bir bitkidir. Bu nedenle çiçeği, meyvesi veya dalları ağız yoluyla tüketilmemelidir. Bunun dışında herhangi bir zararı veya sakıncası yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ