MorTilki.Com

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar? Kıyafetten ve Halıdan Fondöten Lekesini Çıkarma

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar? Kıyafetten ve Halıdan Fondöten Lekesini Çıkarma

Makyaj ve giyim konusunda edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda oldukça iyi işler başarsak da küçük bir hata tüm emeğimizi heba edebilir. Makyajdan önce giyinmemiz gerektiğini hatırlamadığımız sürece beyaz bir bluza fondöten lekesi bulaştırmamız ve yüz makyajımızı mahvetmemiz neredeyse kaçınılmazdır. Eğer sizde bu can sıkıcı senaryoyla karşılaştıysanız, kıyafetlerinizdeki nahoş lekelerden kurtulmanızı sağlayacak birkaç pratik çözüm önerimiz var…

Düzenli olarak makyaj yapan bir kadınsanız, muhtemelen en sevdiğiniz üst kıyafetlerinizden bazıları fondöten lekelerinden nasibini almıştır. Bu durumda, basit bir makyaj lekesinin elbisenizi mahvetmesine izin vermek yerine, lekeyi çıkarmak ve yepyeni görünmesini sağlamak için etkili yöntemleri bulmanız gerekir. İşte, fondöten lekesini kıyafet ve halılardan çıkarma konusunda işinize yarayabilecek birkaç pratik yöntem…

İpucu: Fondöten lekelerini silmeye başlamadan önce, bulaşan noktada alınabilir bir fazlalık varsa öncelikle bir bıçağın arkasıyla bunu alın. Pudra formlu toz fondöten dökülmüşse temizlemeden önce kıyafetinizi silkeleyerek çırpın veya üzerine fön makinesi tutun.

Fondöten Lekesini Ne Çıkarır?

Fondöten lekesini gömlek, tişört, bluz, şal, pantolon ve eşarp gibi tüm kıyafetlerinizden, koltuktan veya halılarınızdan kolayca çıkarabilmeniz için 3 farklı yöntemi sıraladık. Şimdi hep birlikte bu yöntemlerin neler olduğunu ve nasıl uygulanması gerektiğini inceleyelim.

Makyaj temizleme mendiliyle silin: Kıyafetlerinize bulaşan makyaj lekelerinden acilen kurtulmak için ”sihirli bir silgi” arıyorsanız o halde makyaj temizleme mendillerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu mendiller yalnızca yüzünüzdeki makyajı değil aynı zamanda kıyafetlerdeki lekeleri çıkarmak konusunda da etkilidir.

Makyaj sanatçıları modellerin makyajını yaparken, elbiselerine yanlışlıkla bir şey bulaştırdıkları fark ettiklerinde ilk başvurdukları yöntem makyaj temizleme mendiliyle silmektir. Bu sahne arkası pratik yöntem fondöten lekelerini kumaş üzerinden çıkarmak için de harika çalışır. Yalnızca lekenin yeni ve kurumamış olması şartıyla!

İşin ”duygusal” kısmına gelince, makyaj temizleme mendillerinin 7 ila 40 lira arasında değişen fiyatı var. Genellikle 1 paket içinde 25 adet mendil bulunuyor. Hem yüzünüzdeki makyajı hem de kıyafetlerinize yeni bulaşan makyaj lekelerini çıkarmak için ideal bir seçim olduğunu söyleyebiliriz ancak yinede olmazsa olmaz bir şey değil.

Lekenin üzerine biraz tıraş jeli sıkın: Tıraş jellerinin (tıraş kremi de deniliyor) fondöten lekesini çıkartabileceğini kim bilebilirdi? Tıraş jelleri, köpüklere alternatif yeni nesil tıraş kremleridir. Lekeli bölgeye biraz tıraş jeli sıkın ve parmağınızla hafifçe yayın. Jelin işini yapması için birkaç dakika bekletin ve sonrasında soğuk su ile yıkayın. Leke halen geçmemişse işlemi tekrarlayın ve bu kez ılık veya sıcak su ile durulayın. Bu yöntemin yalnızca yağsız fondötenlerden bulaşan lekeler için geçerli olduğunu unutmayın. Söz konusu leke, yağ bazlı bir fondöten nedeniyle olmuşsa aşağıdaki yönteme geçin.

Fotoğraf: Aly Aeschbacher YouTube

Birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı damlatın: Kıyafetinize veya halınıza bulaşan leke, yağlı bir fondöten nedeniyle olmuşsa o halde en ideal ve pratik çözüm sıvı bulaşık deterjanı kullanmak olacaktır. Lekeli bölgeye birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı damlatın ve parmağınızla yayın. Birkaç dakika bekletip su ile durulayın.

Kıyafetinizdeki leke halen çıkmamışsa, ek olarak çamaşır makinesinde yıkayın. Leke halınızdaysa ve bulaşık deterjanı lekeyi çıkarmadıysa, çamaşır deterjanıyla silmeyi deneyin. Buna rağmen yine de sonuç alamazsanız, alkol içeren kolonya, aseton, saç spreyi veya el dezenfektanı ile silin.

Sonuç:

Fondöten lekelerini çıkarmak aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Yağsız fondötenler tıraş jeliyle, yağ bazlı fondötenler ise sıvı bulaşık deterjanı ile temizlenebilir. Bunlara ek olarak, makyaj temizleme mendilleri, alkol içeren ürünler ve tide to go leke çıkarıcı kalemler makyaj lekelerini çıkarmak konusunda etkilidir.

Herhangi bir leke çıkarma yöntemini uygulamadan önce, kumaşın görünmeyen küçük bir kısmında yama testi yaparak sonuçları gözlemlemeyin. Özellikle ipek gibi hassas kumaşlar için yalnızca kuru temizleme yapmanız gerektiğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ