MorTilki.Com

Çarpım Tablosu En Kolay Yoldan Nasıl Ezberlenir? Çarpım Tablosunu Ezberleme Yöntemleri

Çarpım Tablosu En Kolay Yoldan Nasıl Ezberlenir? Çarpım Tablosunu Ezberleme Yöntemleri

İkinci ve üçüncü sınıfa giden çocukların en çok gözlerini korkutan konulardan biridir çarpım tablosu. Elbette bu konuyla ilgili sorun yaşayan yalnızca öğrenciler değil. Çarpmayı öğreten eğitimciler, yanlış kavramlarla başlayabilir veya dersi çok hızlı tamamlayabilir. Bu durum, çocuğun cesaretinin kırılmasına ve hatta matematik dersinden soğumasına neden olabilir. Neyse ki, bu durumu kolay yoldan çözebilecek bazı stratejiler var. Çocuğunuzun ilgisini çekecek birkaç eğlenceli yöntemle, çarpım tablosunu kolayca ezberlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Çarpım tablosu matematiğin en temel konularından biridir ve çocukların hem sonraki eğitim yıllarında hem de sosyal hayatlarında her zaman karşılarına çıkacak olması nedeniyle oldukça önemlidir. Dahası, çarpım tablosunun tam olarak idrak edilememesi çocuğun şevkinin kırılmasına ve matematik dersinden soğumasına neden olabilir. Diğer yandan, tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuz çarpım tablosunu öğrenemediyse bu konuda endişe duyuyor olabilirsiniz. İyi haber, birkaç eğlenceli yöntem sayesinde bu sorunu kolayca çözmeniz mümkün…

Çarpım Tablosu Nasıl Ezberlenir?

Çarpım tablosunu ezberleme yöntemleri adı altında daha önce birçok yazı okumuş olabilirsiniz. Bunlardan en popüleri pisagor tablosu ile çarpım tablosunu ezberlemek. Ancak gerçek şu ki, bu tür yöntemler çocuğun öğrenme sürecine ek bir katkı sağlamaz. Nitekim, 4 x 2 = 8 işlemini bile parmak hesabıyla yapan bir çocuğa matematiksel tabloları dayatmak ve ”buna bakarak ezberleyeceksin” demek saçmalığın daniskasıdır! Peki o halde ne yapacağız? Bu sorunun yanıtı aslında çok basit; çocuğun yaşına uygun öğrenme stratejilerini izlememiz gerekiyor. Şimdi, bununla tam olarak ne demek istediğimizi açıklayalım ve çarpım tablosu ezberleme konusunda çeşitli ipuçlarına yer verelim…

Öğrenme sürecini daha eğlenceli hale getirin: Herhangi bir şeyi çocuklara öğretirken ilk kural, öğretilmek istenen konunun, yaşına uygun eğlenceli oyun, resim, aktivite veya şarkılarla harmanlanarak öğrenmesini sağlamaktır. Bu sayede, öğrenmesi gereken konuyu sıkıcı bir zorunluluk olarak görmekten ziyade, eğlenceli bir oyunun parçası olarak idrak ederek sıkılmadan ve daha akılda kalıcı bir şekilde öğrenir.

Çocukluk çağınızda öğrendiğiniz bir şarkıyı veya tekerlemeyi düşünün. Aradan uzun yıllar geçmesine ve neredeyse hiç tekrar etmemenize rağmen eminim çoğunuz tüm sözlerini hatırlıyorsunuzdur. İşte bu akılda kalıcılığın asıl nedeni öğrenme sürecinizde sıkılmadan ve zorsunmadan eğlenceli bir şekilde öğrenmiş olmanızdır.

Çarpım tablosunu ezberlemek nasıl daha eğlenceli hale getirilebilir?: İşte tam bu noktada çocuk şarkıları ve tekerlemeler imdadımıza yetişiyor. Çocukların şarkı sözlerini nasıl bu kadar kolay öğrenebildiklerini hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni, müziğin anımsatıcı bir araç olarak kullanılabilmesidir. Aynı zamanda, ezberlemeye yardımcı olan mükemmel bir stratejidir.

Tek haneli çarpma işlemlerini, kafiyeli tekerlemelerle çocuğunuza öğretmeyi deneyin. Örneğin, 4 Kere 8 = 32 Çok kurnazdır tilki. 2 Kere 6 = 12 Tabakta yemek bırakılmaz ki. 6 Kere 6 = 36 Mikroplar sabunda kaldı…  Çocuğunuzun çalışması ve daha çok örnek görmek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Tekerleme yöntemine benzer şekilde, çarpma işlemlerini çocuk şarkılarının ezgileri ve müzik ritmine uydurarak hazırlanan birçok video var. YouTube üzerinden ”Çarpım tablosu şarkılı ezberleme” yazarak listelenen yüzlerce videodan yararlanabilirsiniz.

Çarpım Tablosunu Kolay Ezberlemenin Püf Noktaları

Şarkı ve tekerlemelere ek olarak, çarpım tablosu hakkında birkaç pratik bilgiyi çocuklarınıza öğretmeniz, bu süreçte onların işini kolaylaştıracaktır. İşte onlardan bazıları…

  • İki sayıyı çarptığımızda hangisinin birinci veya ikinci olduğu önemli değildir ve sonuç her zaman aynıdır. Örneğin: 7 x 5 = 35 ile 5 x 7 = 35 aynı şeydir. Bu yöntemi çocuğunuzun biliyor olması, tablonun büyük kısmını otomatik olarak beyninde çözmesini sağlar.
  • Sıfır (0) ile çarpılan herhangi bir sayının sonucu sıfırdır. Örneğin: 8 x 0 = 0 Bu kuralı çocuğunuza öğretirken, sıfırın (0) boş bir mide olduğunu, diğer sayıları yutarak ortada bir şey bırakmadığını ve sonucun sıfır olduğundan bahsedin veya çocuğunuzun yaşına uygun benzer hikayeler uydurarak aklında kalıcı olmasını sağlayın.
  • Bir (1) ile çarpılan herhangi bir sayının sonucu bu sayının kendisidir. Örneğin: 9 x 1 = 9
  • İki (2) x sadece sayıyı ikiye katlar. Bir başka ifadeyle, çarpım sonucu ve sayının kendisiyle toplandığında ortaya çıkan sonuç aynıdır.Örneğin, 2 x 2 = 4, 2 x 3 = 6, 2 x 4 = 8 gibi.
  • Beş (5) x en kolay işlemlerden biridir. Temel bir kurala sahip olan beşler çarpımının sonucu her zaman 0 veya 5 ile biter. Örneğin: 5 x 5 = 25, 5 x 8 = 40 gibi.
  • Dokuz (9) x aynı beşlerde olduğu gibi dokuzlar da her zaman geçerli bir kalıba sahiptir. Koyu rakamların sıralamasına dikkat edin: 9 , 1 8 , 2 7 , 3 6 , 4 5 , 5 4 , 6 3 , 7 2 , 8 1 , 9 0
  • On (10) x çarpım tablosunun en kolayıdır. Yalnızca sonuna sıfır koymak yeterlidir. Örneğin: 10 x 2 = 2 0 , 10 x 3 = 3 0 , 40 x 2 = 8 0 gibi.

Sonuç:

Çarpma işlemi veya eski adıyla kerrat cetveli bir bilimse, öğrencilerin bu işlemi anlamalarını sağlamak bir sanattır. Çocuğun önüne çarpım tablosunu koyup ”Buna bakarak öğren” demek büyük bir hatadır. Öncelikle, çocuğunuzun yaşına uygun teknikleri denemelisiniz. Çocuk şarkıları, tekerlemeler, resimler ve benzer eğlenceli oyunlar minik yavrunuzun öğrenme sürecini olumlu yönde etkileyebilir. YouTube’da bu konuda size yardımcı olabilecek yüzlerce video olduğunu unutmayın.

Ek olarak, hayattan örnekler vererek çarpım tablosunun önemini çocuğunuza anlatmaya çalışın. Ayrıca, yukarıda açıkladığımız çarpım tablosu hakkındaki basit tüyoları anlatın ve öğrenmesi için zaman tanıyın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ