MorTilki.Com

Nilüfer Çiçeği Nedir? Nilüfer Çiçeğinin Anlamı, Özellikleri ve Faydaları

Nilüfer Çiçeği Nedir? Nilüfer Çiçeğinin Anlamı, Özellikleri ve Faydaları

Hem güzelliği hem de adına yazılan onlarca şiir ve öyküyle dünya üzerinde en çok bilinen çiçeklerden biridir nilüferler. Yaşadıkları ortam ile güzellikleri kıyaslandığında hayranlık uyandıran bu kusursuz çiçekler, birçok kültürde önemli bir yere sahiptir. Dahası, saç, cilt ve genel sağlığa olan faydaları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Asya geleneksel tıbbında ve mutfağında yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Nelumbonaceae ailesinin bir üyesi olan nilüfer çiçekleri ve lotuslar, bilimsel olarak nelumbo ismiyle bilinirler. Lotusların daha uzun olması dışında aralarında fark yoktur. Bu nedenle, genel olarak her iki tür de hem nilüfer hem de lotus olarak adlandırılır. Hindistan ve Vietnam’ın ulusal çiçeği olan bu bitkiler tarih boyunca çeşitli efsanelere konu olmuş ve çeşitli sağlık yararları nedeniyle Asya geleneksel tıbbında ve mutfaklarda yerini almıştır.

Nilüfer Çiçeğinin Mitolojik Hikayesi

Nilüfer çiçeği birçok kültürde farklı efsanelerle bilinir. Hindu inancına göre bazı tanrıların nilüfer çiçeğinden geldiği ve öldükten sonra yeniden dünyaya gelen insanların nilüfer çiçeği üzerinden bu eylemi gerçekleştirebildikleri düşünülür. Efsaneye göre bir Hint prensi olan Siddhartha, Tanrı Vishnu’nun bir sureti olarak dünyaya gelmiştir. Siddhartha doğumunun hemen ardından yürümeye başlamış ve bastığı her yerde nilüfer çiçekleri çıkmıştır.

Nilüfer ve lotuslar hakkındaki öyküler Yunan mitolojisinde de yerini almıştır. Antik Yunan hikayesine göre, bir prenses ormanda kaybolur ve tanrılar tarafından başarısız insanların helak olması için yaratılan bir bataklıkta boğulur. Bedensel olarak yok olsa bile bir nilüfer çiçeği olarak bataklıkta açarak yaşamaya devam eder.

Elbette tüm bunlar birer efsane ve gerçeklik payı yok. Ancak yinede bu öykülerin nilüfer ve lotus çiçeklerinin saygı duyulan bitkiler olmasında büyük katkısı olduğu su götürmez bir gerçek.

Nilüfer Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Kokuşmuş bataklıkta açan rengarenk bir çiçek hayal edin! İşte beyninizde canlanan bu figür nilüfer çiçeğidir. Nilüfer ve lotuslar, bulanık sularda ve bataklık benzeri ortamlarda büyürler. Yaşadıkları bu ortam, nilüferlere mücadelenin gücünü, zorlukları fırsata çevirmeyi ve her şeye rağmen hayatın güzel olduğu anlamını yükler.

Ayrıca, sakinleşmeyi ve dinginliği sembolize eder. Meditasyonun en temel pozisyonlarından birinin adının ”lotus duruşu” olması tesadüfi değildir.

Nilüfer Çiçeğinin Özellikleri

Nilüfer çiçeklerinin yaşaması için bol sulak bir ortamın olması şarttır. Durgun göller, bol yağış alan yağmur ormanları, bataklıklar, sazlıklar ve dere kenarları gibi noktalarda çıkan çok yıllık bir bitkidir. Evde saksıda yetiştirmeye uygun değildir. 100’den fazla çeşidi olan nilüferlerin çoğunda 12 taç yaprağı bulunur. Beyaz, pembe, mor, mavi, kırmızı ve karma renklerde nilüferler vardır. Birçok ülkede koruma altına alınan ve toplanması yasak olan bitkilerden biridir.

Çeşitli amaçlar doğrultusunda toplanan nilüfer ve lotusların, çiçekleri, sapları ve kökleri kullanılabilir. Yenilebilir lotus kökleri gevrek yapısı ve hafif tatlı tadıyla bilinirler. Hint ve Asya mutfağında yağda kızartmak veya haşlamak suretiyle pişirilerek yenilir. Ayrıca, yapraklarından çayı demlenerek içilebilir. Nilüfer çiçekleri potasyum, demir, C ve B vitaminleri açısından zengindir.

Nilüfer Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Nilüferler muazzam görünümli bir çiçekten daha fazlasıdır! Nitekim, tıbbi kullanımı nesiller öncesine dayanan nilüfer çiçekleri onlarca farklı faydaya sahiptir. İşte, nilüfer çiçeğinin saç, cilt ve genel sağlığa olan şaşırtıcı faydaları…

İshale karşı doğal bir alternatif tedavidir: Nilüfer çiçekleri ve lotusların geleneksel Çin tıbbında en yaygın kullanımlarından biri ishali durdurmaktır. Nilüfer tohumları birkaç saat boyunca ılık suda bekletilerek içilir. Etkili bir ishal kesici olan nilüfer tohumu çayını kabızlık şikayeti olan kişiler içmemelidir.

Kan şekerini ve kötü kolesterolü düşürür: Bol miktarda lif ve kompleks karbonhidratlar içeren lotus kökleri, kan şekerini dengeleyerek kötü kolesterolü düşürür ve sindirim sistemini düzenler. Ayrıca, içeriğinde bulunan pridoksin (B6), kalp kriziyle doğrudan ilişiği bulunan kandaki hemosistein seviyelerini kontrol altına alır. Tüm bu etkenler Hint ve Asya mutfağında yaygın olarak kullanılmasının sebeplerinden biridir.

Enflamasyonu (İltihaplanma) azaltır: Genellikle vücutta ısıyla birlikte ortaya çıkan enflamasyon ya da iltihaplanma, kırmızı ve beyaz nilüfer çiçeklerinin tohumları ile azaltılabilir. 2013 yılında yapılan klinik bir çalışmada nilüfer çiçeği tohumlarının anti-inflamatuar etkisi olduğu gözlemlenmiştir. (Kaynak) Söz konusu çalışma, çiçekte bulunan antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerin gelecekte yaygın bir tedavi konusunda umut vadettiğini göstermektedir.

Harika bir besin kaynağıdır: Lotus ve nilüferlerin gövdesi, vücudun günlük işlevi için önemli olan C ve B vitamini gibi mineraller ve besinlerle doludur. Bu minerallerden biri, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyumdur. Direkt olarak tüketilebileceği gibi suda haşlanarak yenebilir.

Fazla cilt yağını azaltır, sivilceye karşı etkilidir: Nilüfer çiçekleri yağlı ciltlerin yaygın sorunu olan sivilce ve aknelere karşı kullanılabilir. Cildin fazla yağlanmasına neden olan şey yağ bezlerinin fazla çalışarak aşırı sebum üretmesidir. Yeşil çayın içine nilüfer ekleyerek yüze sürmek yağ üretimini azaltır, sivilcelere iyi gelir.

Adet sancılarını azaltır: Nilüfer çiçeği yaprakları ve kökleri adet sancısını azaltmak ve aşırı kanamayı durdurmak için uzunca süredir Çin geleneksel tıbbında kullanılmaktadır. Nilüfer yapraklarından demlenen çayı içmek veya kaynatarak kökünü yemek adet döngüsünü düzenler, aşırı kanamayı azaltır ve bu dönemdeki regl kramplarının şiddetini en aza indirir.

Cildi nemlendiren doğal bir ajandır: Kozmetik dünyasındaki birçok ticari nemlendirici krem ve losyonun içeriğinde nilüfer bulunduğunu biliyor muydunuz? Cilde ihtiyacı olan nemi sağlayarak pul pul dökülmeyi ve kuruluğu önler. Dahası, ciltteki ince çizgilere ve kahverengi lekelere iyi gelir. Bu nedenle, nilüfer içerikli ürünleri kullanmak iyi bir fikirdir.

Saça hacim kazandırır, parlatır ve erken beyazlamayı önler: Nilüferin saç üzerindeki olumlu etkisini keşfeden saç bakım endüstrisi birçok ürününde etken bir bileşen olarak nilüfer çiçeği kullanıyor. Özellikle saç kremlerinde bulunan nilüfer, saçlara hacim kazandırıyor ve parlatıyor. 2009 yılında yapılan bir çalışmada nilüfer esansiyel yağının saçta melanin sentezini uyardığı görüldü. (Kaynak) Bu, nilüfer yağının saç beyazlaşmasını önleyebileceği anlamına geliyor.

Anemi riskini en aza indirir: Nilüfer ve lotus kökleri, önemli ölçüde demir ve bakır ihtiva eder. Böylelikle kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynayarak anemi riskini azaltır ve kan akışını artırır. Kan dolaşımını iyileştiren nilüfer kökleri işlevselliği, canlılığı ve enerji seviyelerini de artırır.

Öksürüğe iyi gelir: Nilüfer bitkisi solunum yollarına iyi gelen bitkiler arasındadır. Birikmiş mukusu temizler ve daha rahat nefes almayı sağlar. Nilüfer çayı içmek solunumu rahatlatırken, tohumlarını ezip bal ile karıştırarak tüketmek öksürüğe iyi gelir.

Kilo kontrolünde etkilidir: Kilo vermek isteyenler için nilüfer ve lotus kökleri harika bir besindir. Bol miktarda lif ve besin maddelerini içermesinin yanı sıra oldukça düşük kalorilidir. Uzun süre tokluk hissi verir ve fazla yeme alışkanlığının önüne geçer.

Nilüfer çiçeğinin diğer faydaları: Nilüferlerin en bilinen faydaları bunlar olsa da liste bunlarla sınırlı değildir. Vücut direncini artırır, baş ağrılarına iyi gelir, stresi ve depresyonu azaltır, beyin fonksiyonlarını iyileştirir, doğurganlığı ve cinsel performansı artırır, mantar enfeksiyonlarını tedavi eder, iyi bir idrar söktürücüdür ve antikanserojen bir bitkidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ