MorTilki.Com

Japon Yapıştırıcısı Elden, Kumaştan, Plastikten ve Camdan Nasıl Çıkarılır?

Japon Yapıştırıcısı Elden, Kumaştan, Plastikten ve Camdan Nasıl Çıkarılır?

Japon yapıştırıcısı lekeleri, el işi aktiviteleri veya ufak tadilat işlemleri sonrası yaygın karşılaşılan bir sorundur. Hasar gören birçok eşyayı yeniden eski haline getirebilmek için oldukça etkili olan bu yapıştırıcılar, ciltte, giysilerde ya da eşyalarda inatçı lekeler bırakabilir. Hazırladığımız bazı ipuçları, bu tür lekelerin üstesinden hızlı ve kolay bir şekilde gelmenize yardımcı olacaktır.

Hiç olmaması gereken yerlere Japon yapıştırıcı bulaştıysa, bu lekelerden nasıl kurtulacağınız sizi düşündürüyor olabilir. Japon yapıştırıcısı lekelerini çıkarmak için en sık başvurulan yöntem aseton kullanmaktadır. Ancak beyaz sirke, limon suyu, zeytinyağı, kabartma tozu ve tuz gibi doğal bileşenlerle de etkili bir sonuca ulaşmanız mümkün.

Japon Yapıştırıcısı Lekelerini Çıkarmak İçin Kullanılabilecek Malzemeler

Yapıştırıcı kullanarak evde bir şeyleri tamir ederken veya bir sanat eserleri oluştururken, işiniz bittiğinde bazı beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Neredeyse her evde bulunan ya da kolaylıkla temin edebileceğiniz bazı malzemeler, doğru yöntemlerle uygulandığı taktirde sizi bu dertten kurtarabilir.

 • Limon suyu
 • Bulaşık deterjanı
 • Zeytinyağı
 • Oje çıkarıcı (Aseton)
 • İzopropil alkol
 • Sirke
 • Karbonat
 • Zımpara
 • Tuz
 • Tıraş bıçağı
 • Çamaşır deterjanı
 • Maskeleme bandı

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Elinize bulaşan yapıştırıcı lekesini çıkarmak söz konusu olduğunda, daha önce denenmiş ve etkili olduğu kanıtlanmış bir yöntemden yararlanabilirsiniz. Deri veya parmaklardaki Japon yapıştırıcıyı çıkarmak için atılması gereken ilk adım, yumuşak bir sabun kullanarak lekeyi gevşetmektir. Fakat, bazı durumlarda alkol ya da oje çıkarıcıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

 1. Elinizin sığabileceği bir kabın içerisini ılık suyla doldurun.
 2. Elinizi bu suda iki veya üç dakika bekletin.
 3. Sabunla elinizi iyice ovalayın.
 4. Ilık suyla yeniden elinizi durulayın.
 5. Yumuşayan Japon yapıştırıcısını soymak için tırnaklarınızı kullanın.
 6. Yöntem işe yaramadıysa, bir pamuk parçasının üzerine birazcık aseton damlatın ve yapıştırıcı gidene kadar üzerine sürün.

Not: Aseton ya da diğer kimyasalları kullanırken, potansiyel dumanlara maruz kalmamak için iyi havalandırılan bir alanda olduğunuzdan emin olun. Parmaklarınız birbirine yapışırsa, yapıştırıcıyı yumuşatmadan asla ayırmaya çalışmayın. Aksi taktirde cildinizde ciddi hasara yol açabilir.

Aseton Kullanmadan Derideki Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkarılır?

Hassas bir cilt yapısına sahipseniz veya yapıştırıcı cildinizin başka bölgelerine bulaştıysa, aseton gibi kimyasal içermeyen doğal bir yöntem deneyebilirsiniz.

 1. Zeytinyağı ve karbonatı iyice karıştırarak bir macun hazırlayın.
 2. Yapıştırıcının olduğu tüm bölgeyi bu macunla kaplayın.
 3. Beş dakika kadar bekleyin.
 4. Macunlu bölgeyi elinizle ovalayın.
 5. Yapıştırıcı cildinizden soyarak kolayca çıkarın.

Tahriş olmuş, yaralı ve hasarlı cilt üzerine herhangi bir temizlik ürünü kullanmaktan kaçının. Ters bir reaksiyon oluşması durumunda derhal sağlık kuruluşuna başvurun.

Göz Kapağı ve Göze Japon Yapıştırıcısı Bulaşması Durumunda Ne Yapmalı?

Yapıştırıcı gözünüze bulaştığında, ciddi hasarlarının oluşmaması için bir doktora başvurmak en iyisidir. Ancak göz kapağındaki ufak çaplı yapıştırıcıyı gevşetmek ve çıkarmak için yapılabilecek birkaç şey var.

 1. Ilık suya batırdığınız temiz bir bezi göz kapağınızın üzerine yerleştirin ve yapıştırıcının yumuşamasını sağlayın.
 2. Gözünü zorla açmaya veya yapıştırıcıyı çıkarmaya çalışmayın. Sadece ıslanmasını sağlayın.
 3. Gözünüzün doğal olarak açılmasına izin verin.

Kumaş ve Giysilerden Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkarılır?

Üzerinizdeki bir giysiye veya koltuk kumaşlarına kazara yapıştırıcı temas edebilir. Böyle durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmek, sevdiğiniz giysilerinizin bir daha kullanılamaz hale gelmesini engelleyebilir. Kumaşlara ya da kıyafetlerinize Japon yapıştırıcısı bulaşırsa, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Plastik ve çok keskin olmayan bir kazıyıcı kullanarak, mümkün olduğu kadar lekeli bölgeyi kazıyın. (Eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.)
 2. Bir parça pamuğun üzerine, evlerde temizlik amacıyla kullanılan izopropil alkol uygulayın.
 3. Pamuğu yapıştırıcı lekesinin üzerine sürün.
 4. Lekenin üzerine normal çamaşır deterjanı dökün ve parmağınızla ovun.
 5. Yaklaşık 45 dakika bekledikten sonra durulayın.

Kumaşlardaki renk hasarı riskini önlemek için görünmeyen küçük bir alanda test etmeyi unutmayın. Renk değişimi meydana geliyorsa, alkol yerine limon suyu veya sirke kullanın. Uygulama sırasında eldiven takmayı ihmal etmeyin.

Plastikten Japon Yapıştırıcıyı Ne Çıkarır?

Plastikten üretilen eşyalarınızı tamir etmek için Japon yapıştırıcısı kullanırken, farklı bölgelerde leke oluşarak kötü bir görünüme neden olabilir. Böyle durumlarda eşyalarınızı çöpe atmak yerine, aşağıdaki yöntemleri denemenizde fayda var.

 1. Temiz bir bezi ılık sabunlu suya batırın.
 2. Bezi lekenin üzerinde birkaç saat bekleterek yapıştırıcıyı yumuşatmasını sağlayın.
 3. Bezi alın ve plastiğin üzerindeki yumuşamış yapıştırıcıyı soyun.
 4. Leke hala çıkmadıysa, bir pamuk topunun üzerine aseton damlatın ve lekenin üzerine uygulayın.
 5. Fazla beklemeden bir bezle silerek işlemi sonlandırın.

Asetonun plastiğe zarar verebileceğini düşünüyorsanız, bir jilet veya plastik kazıyıcı ile nazikçe yapıştırıcıyı sıyırmaya çalışın.

Camdaki Japon Yapıştırıcı Lekesini Çıkarmanın En Kolay Yolu

Cam yüzeylere nüfuz eden yapıştırıcı lekesinden kurtulmak son derece kolaydır. İhtiyacınız olan şeyler; biraz oje çıkarıcı aseton ve sentetik elyaflardan elde edilen mikrofiber bir temizlik bezi.

 1. Oje çıkarıcıyı bir bez veya pamuğun üzerine damlatın.
 2. Camdaki yapıştırıcı lekesi kaybolana kadar bölgeyi ovalayın.
 3. Mikrofiber bezi kullanarak cam yüzeyi silin ve lekeyle vedalaşın.

Tüm Japon yapıştırıcısı lekelerinde hızlı hareket etmek önemlidir. Erken davranırsanız; cildinizdeki, giysilerinizdeki, cep telefonunuzdaki veya diğer eşyalarınızdaki lekenin kurumasını önleyebilir ve daha kolay çıkarabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ