MorTilki.Com

Köpekler Ne Yemeyi Sever? Köpeklere Zarar Vermeyen Yiyeceklerin Listesi

Köpekler Ne Yemeyi Sever? Köpeklere Zarar Vermeyen Yiyeceklerin Listesi

Birçok köpek sever, bazen köpek maması dışında yiyeceklerle onları ödüllendirmek ve kendi sevdikleri yiyecekleri köpek dostlarıyla paylaşmayı isteyebilir. Çoğu kişi bunda bir sakınca görmez ancak insan vücudu tarafından iyi sindirilen bazı gıdalar, köpeklere zarar vererek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Diğer taraftan, insanların tükettiği yiyeceklerin bazıları da köpeklerin diyetine eklenebilir. Bunlar köpeğin eklem gücü, alerji bağışıklığı ve solunumu için fayda sağlayabilir.

Köpeklere yiyecek bir şeyler vermeden önce, onlar için hangi yiyeceklerin güvenli olduğu mutlaka araştırılmalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken diğer bir husus; yiyecekler sağlıklı olsa bile, aşırı miktarda tüketildiği zaman köpek obezitesine yol açabileceğidir. Bunun gibi risklerle karşılaşmamak için, köpeğin ana diyeti olarak mutlaka kaliteli bir mama tercih edilmelidir.

Köpekler Ne Yer? Köpeklerin En Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

1. Ekmek

Baharat ve kuru üzüm içermeyen küçük miktarda sade ekmek, köpeğinize herhangi bir zarar vermez. Ancak besin değeri olmadığından dolayı sağlığına da herhangi bir fayda sağlamaz. Marketlerden alınan ekmekler koruyucu gıdalar içerdiğinden, ev yapımı ekmekler daha iyi bir seçenektir. Köpeğinizin sağlığı için en iyisi, karbonhidratlı gıdalardan tamamen kaçınılmasıdır.

2. Kaju Fıstığı

Bir seferde sadece birkaç tane tuzsuz kaju kıstığı köpekler için uygundur. Kalsiyum, magnezyum, antioksidanlar ve proteinler bakımından zengindir. Ancak yağ içeriği çok fazladır. Köpeğinizin çok fazla kaju fıstığı yemesi, yağla ilgili sorunlara veya kilo almasına neden olabilir.

3. Peynir

Köpekler küçük ila orta miktarda peynir yiyebilirler. Köpeğinizde ender rastlanan bir rahatsızlık olan laktoz intoleransı olmadığı sürece, peynir yemesinde herhangi bir sakınca yoktur. Peynir türlerinin birçoğunda yağ oranı yüksektir. Bundan dolayı süzme veya mozzarella gibi daha az yağlı çeşitler tercih edilmelidir. Köpeklerin birçoğu kurutulmuş peynirden hoşlanmaktadır ancak bu pek önerilmeyen bir peynir türüdür.

4. Mısır

Mısır, çoğu köpek mamasının içeriğinde yaygın olarak kullanılır. Fakat mısır koçanı, köpek tarafından zor sindirilir ve bağırsak tıkanmasına sebep olabilir. Köpeğinize mısır yediriyorsanız, öncesinde koçan kısımlarını mutlaka temizlemeniz gerekmektedir.

5. Hindistan Cevizi

İçeriğindeki bileşenlerden laurik asit, köpeğinizin vücudunun virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olur. Köpekler için uygun olan hindistan cevizi, aynı zamanda ağız kokusunu, pire alerjilerini ve kaşıntılı cilt rahatsızlıklarını gidermekte etkilidir. Hindistan cevizinin sütü ve yağı da köpekler için güvenlidir. Kabuğunun dışındaki tüylü bölgenin boğaza takılabilme riski olduğu unutulmamalıdır.

6. Yumurta

Köpekler yumurta yiyebilir. Yumurta tamamen pişirildiği sürece köpekler için güvenlidir. Mükemmel bir protein kaynağıdır ve köpeğin mide rahatsızlıkları için faydalıdır. Çiğ yumurtanın akı, köpeklerde biyotin eksikliğine yol açabilir. Bu nedenle, evcil hayvanlarınıza yumurta vermeden önce tamamen pişirildiğinden emin olmanız gereklidir.

7. Balık

Faydalı yağlar ve amino asit içeren balık, köpeğinizin sağlığına olumlu katkılarda bulunur. Özellikle somon ve sardalya tercih edilebilir. Bu iki balık türü vitamin ve proteinle yüklü olmasının yanı sıra, köpeğinizin kalsiyum ihtiyacını karşılayabilecek yumuşak ve kolay sindirilebilir kemiklere sahiptir. Köpeğinizi asla pişmemiş veya az pişmiş balıkla beslemeyin. Köpeklerin balık alımı, haftada iki defadan fazla olmamak üzere sınırlandırılmalıdır.

8. Bal

A, B, C, D, E ve K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, bakır ve antioksidanlar gibi besin maddeleri içeren bal, az miktar olmak şartıyla köpeklere yedirilebilir. Balın içerisine az miktarda polen katarak, köpeğinizin alerjenlere karşı bağışıklık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bal, aynı zamanda küçük yanıklar ve yüzeysel kesikler için de topikal tedavi olarak kullanılabilir.

9. Süt

Köpekler sütle beslenebilir ancak bazı köpekler laktoza duyarlı değildir ve sütü iyi sindiremezler. Köpeklerin sınırlı miktarda süt içmelerinde sakınca yoktur. Köpek sahipleri laktoz intoleransı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmalı, böylesi durumlarda köpeklerine süt vermekten kaçınmalıdırlar.

10. Fıstık Ezmesi

Köpekler için harika bir protein kaynağı olan fıstık ezmesi, B, E vitaminleri, kalp dostu yağlar ve niasin içermektedir. En sağlıklı seçenek çiğ ve tuzsuz fıstık ezmesidir. Fıstık ezmesinde köpekler için toksik olabilecek şeker ikamesi olan ksilitol bulunabilmektedir. Bu nedenle ürünlerin içerik etiketleri dikkatlice gözden geçirilmelidir.

11. Ton Balığı

Köpekler küçük miktarlarda, taze ve pişmiş ton balığı yiyebilir. Kalp ve göz sağlıklarını destekleyen yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Konserve şeklindeki bazı ton balıklarında, az miktarda kaçınılması gereken cıva ve sodyum bulunur. Bu tür ürünler ve baharat içeren ton balıkları tercih edilmemelidir.

12. Yoğurt

Sade yoğurt, köpekler için kabul edilebilir bir atıştırmalıktır. Yoğurttaki aktif bakteriler, köpeğinizin sindirim sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Sade yoğurt köpeğinizin yemesi için en iyi seçimdir. Şeker ve yapay tatlandırıcı içeren yoğurtlardan kaçınılmalıdır.

13. Elma Dilimleri

Elma, A, C vitaminleri içerir ve iyi bir lif kaynağıdır. Köpeklerin nefesini ferahlatmaya ve dişlerindeki kalıntıları temizlemeye yardımcı olur. Köpeğinizi elmayla beslemeden önce mutlaka çekirdeklerini çıkarın. Çünkü bunlar köpeğinizin boğulmasına neden olabilir.

14 . Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, özellikle bağırsak düzensizliği problemi yaşayan yaşlı köpekler için mükemmel bir çözümdür. Çözünür lif kaynağıdır ve buğday alerjisi olan köpekler için en iyi alternatif tahıllardan biridir. Köpeğinizi yulaf ezmesiyle beslemeden önce pişirildiğinden emin olun ve şeker veya herhangi bir aroma katkısı ilave etmeyin.

Köpeklere Yiyecek Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda sıralananlar, köpeklerin en sevdiği ve onlar için zararsız olduğu bilinen yiyeceklerdendir. Küçük miktarlarda yedirmeniz gerektiğini unutmayın. Köpeğiniz herhangi bir reaksiyon yaşarsa, derhal bir veterinere danışın. Köpeğinize veya diğer hayvanlara yiyecek vermeden önce, güvenli olduğundan emin olmak için araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Köpeğinizi asla çikolata, soğan, üzüm, kuru üzüm, mayalı hamur, yapay tatlandırıcılar, macadamia fındığı, avokado, çay veya kahve gibi yiyecek ve içeceklerle beslemeyin. Neyin güvenli ya da neyin zararlı olduğu konusunda aklınıza takılan bir şey varsa veterinerinizle konuşun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ