MorTilki.Com

Muhabbet Kuşu Ne Yer? Muhabbet Kuşlarının En Sevdiği Yiyecekler

Muhabbet Kuşu Ne Yer? Muhabbet Kuşlarının En Sevdiği Yiyecekler

Zeki, sevgi dolu ve meraklı karakterleriyle bilinen muhabbet kuşları, dünya genelinde en çok beslenen kuş türüdür. Doğal ortamda 15 yıla kadar yaşayabilen bu kuşlar, ne yazık ki esaret altında yalnızca 5 ila 10 yıl yaşayabilir. Kafeste yaşıyor olmaları ömürlerini kısaltan bir faktör olsa da en önemli etken yanlış gıdalarla besleniyor olmalarıdır. Bu nedenle, muhabbet kuşları için faydalı olan yiyecekleri bilmek ve bu doğrultuda yem hazırlamak önemlidir.

Muhabbet kuşlarının aslında bir papağan türü olduğunu biliyor muydunuz? Bilimsel olarak Melopsittacus undulatus ismiyle bilinen muhabbet kuşları, Avustralya ve Afrika kıtalarında doğal olarak yaşamlarını sürdüren küçük bir papağan cinsidir. Zeki, meraklı, eğlenceli ve hareketli olmalarıyla bilinen muhabbet kuşları sevgi dolu canlılardır. Bu nedenle, bazı toplumlarda aşk kuşu ismiyle de bilinirler. Mavi, beyaz, sarı, yeşilin farklı tonları veya karma renklere sahip olabilen bu canlıların gökkuşağını andıran cezbedici bir görüntüsü vardır.

Muhabbet Kuşları Konuşabilir mi?

Muhabbet kuşları, esasen küçük bir tür papağan cinsi olduğundan bazı kelimeleri tekrar edebilme kabiliyetine sahiptir. Bir başka ifadeyle, sınırlı da olsa konuşabilirler. Bu özellik her iki cinste olsa da erkek kuşlar konuşmaya daha yatkındır. 1994 yılında ölen Puck isimli bir muhabbet kuşu 1728 kelime öğrenerek Guinness Rekorlar Kitabı‘na girmiştir. Tabii bu her muhabbet kuşunun aynı derecede konuşabileceği anlamına gelmez. Evinizde beslediğiniz muhabbet kuşunuzun konuşması, verdiğiniz eğitime göre yalnızca ”cici kuş” ve ”babacık” repliğinden ibaret olabilir veya birkaç kelime daha öğrenebilir.

Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Doğal ortamda dünyaya gelerek doğada yaşamını sürdüren muhabbet kuşları 10 ila 15 yıla kadar sağlıklı bir şekilde yaşayabilir. Doğal ortamda en uzun yaşayan muhabbet kuşunun 17 yaşında olduğu tespit edilmiştir. Ne yazık ki, kafes ortamında dünyaya gelen ve esaret altında hayatını sürdüren muhabbet kuşları en çok 5 ila 10 yıl arasında yaşayabilir. Kafes gibi sınırlı bir mekanda yaşıyor olmaları, yaşam sürelerini olumsuz etkilese de ihtiyaçları olan yiyeceklerle beslenmemeleri daha kısa yaşamalarına nedendir. Bu sebeple, muhabbet kuşlarının ne yemesi veya ne yememesi gerektiğini bilmek önemlidir.

Muhabbet Kuşları Neler Yiyebilir?

Doğal ortamda yaşayan muhabbet kuşları, tohumlar, tahıllar, çiçekler, filizler, meyveler, sebzeler, tarımsal ürünler ve börtü-böcek gibi geniş kapsamlı bir yiyecek alternatifine sahiptir. Kafeste yaşayan evcil muhabbet kuşları söz konusu olduğunda ise bu liste biraz daha kısalır. Nitekim, esaret altında yaşayan kuşlar, doğal ortamdakiler gibi avlanamaz, sindirim sistemleri her yiyeceğe alışkın değildir ve metabolizmalarının daha iyi çalışması için yeterli miktarda hareket serbestlikleri yoktur. Peki o halde kafeste yaşayan muhabbet kuşu ne yer? Hazır yemler dışında tüylü dostunuzun severek tüketeceği bazı yiyecekler…

Taze sebzeler: Muhabbet kuşları, yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere birçok sebzeyi afiyetle tüketir. Burada dikkat edilmesi gereken şey fazla miktarda verilmemesi gerektiğidir. Fazla sebze tüketimi, bu kuşlarda ishal gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Abartıya kaçmadan kuşunuza verebileceğiniz sebzeler; marul, ıspanak, havuç, yeşil bezelye, turp, salatalık, maydanoz, semizotu, brokoli, kara ve beyaz lahana, Brüksel lahanası, şalgam yaprağı, karnabahar yaprağı, karahindiba yaprağı ve pancar yaprağıdır. Ek olarak, domates yiyebilirler ancak domatesin yaprak ve sap kısmı muhabbet kuşları için zararlıdır.

Kafese koyduğunuz sebzeler ertesi güne kalmışsa ve tazeliğini yitirmişse, kuşunuzun yemesi için artık güvenli değil demektir. Vereceğiniz sebzeleri yıkadığınızdan ve taze olduklarından emin olun.

Taze meyveler: Muhabbet kuşlarının en sevdiği besinlerden bir diğeri de hiç şüphesiz meyvelerdir. Armut, muz, üzüm, çilek, ahududu, çekirdeksiz kiraz, elma, portakal, mandalina, kuşburnu, kivi, incir, kavun, karpuz, kara ve beyaz dut veya minik parçalara ayrılmış meyve kurularını iştahla tüketebilirler.

Muhabbet kuşları şekerli meyveleri çok severler. Meyvelerdeki şeker, her ne kadar doğal olsa da fazlası zararlıdır ve kuşunuzun hastalanmasına yol açabilir. Bu sebeple, şekerli meyveleri çok sık vermemeye özen gösterin.

Tohum ve kuruyemişler: Muhabbet kuşlarının sevdiği diğer yiyecekler arasında tohum ve çeşitli kuruyemişler bulunur. Kuşunuzu beslemek için farklı ürün çeşitliliğinden oluşan bir kokteyl yapabilirsiniz. Ancak, kuşun en çok sevdiği türü içinden seçebileceğini ve diğerlerini yemeyebileceğini unutmayın. Darı, kabuklu yulaf, keten tohumu, ayçekirdeği içi, üzüm çekirdeği, koçanlı mısır, çavdar, soya fasulyesi, buğday, susam, esmer pirinç, öğütülmüş fındık, fıstık, ceviz, badem, kestane, at kestanesi ve meşe palamudu yiyebilirler.

Tohumların kuşlar için fazlaca bir besin değeri yoktur. Yalnızca tohumla beslemek, kuşunuzun yetersiz beslenmesine yol açar. Bu nedenle, tohumları kuşunuzun ana besin kaynağı olarak görmeyin ve sürekli vermeyin.

Muhabbet kuşları bol su içen canlılardır. Suyunu eksik etmeyin ve her gün su kabını kontrol etmeyi unutmayın.

Muhabbet Kuşlarına Zararlı Olan Yiyecekler

Muhabbet kuşlarının neler yiyebileceğini ve en çok sevdikleri besinleri öğrendiğimize göre şimdi de yememeleri gereken, onlar için zararlı olabilecek şeylere göz atalım…

Avokado: İnsanlar için çok faydalı olan bazı besinler kuşlar üzerinde tam ters etki yapabilir. Avokado bunlardan biridir. Avokadolar, kuşlar için toksiktir ve ani ölümlere neden olabilir. Ayrıca, fazla asidik olan limon ve greyfurt gibi meyveler de kuşların yemesi için uygun değildir.

Yağ ve şeker içeren besinler: Fast food tarzı yiyecekler, çikolatalar, gofretler, kızartmalar, cipsler, dondurmalar, bisküviler, krakerler ve katkı maddesi içeren tüm suni besinler muhabbet kuşları için zararlıdır.

Süt ve süt ürünleri: Süt, yoğurt ve peynir gibi laktoz içeren ürünler muhabbet kuşları için iyi değildir. Başta ishal olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Alkol ve kahve: Kafein içeren içecekler ve alkol, kuşlar için son derece tehlikelidir. Özellikle alkol, az miktarda olsa bile kuşunuzun ölmesine neden olabilir.

Muhabbet kuşları, diğer kuş türleri gibi ”çiğnemekten” hoşlanırlar. Saksı çiçekleri, elektrik kabloları, koltuk minderleri ve diğer pek çok eşyayı gagalarlar. Bu nedenle, kuşunuza yem verirken yuttuğunda zararlı olabilecek plastik tabak ve bardak gibi nesneleri kullanmayın.

Kafes Büyüklüğü ve Oda Şartları

Muhabbet kuşları oldukça aktif kuşlardır. Şafakla birlikte uyanırlar ve cıvıldamaya başlarlar. Öğlene doğru sessizleşseler de öğleden sonra ötmeye devam ederler. Ayrıca sürekli yer değiştirerek hareketli bir gün geçirirler. Bu yüzden yeterli hareket alanı sunacak geniş kafeslerde barındırılmaları tavsiye edilir (Örneğin: 81 x 50 x 50 cm). Kafesin bulunduğu noktanın iyi ışık aldığından ancak hava akımı olmayan bir yer olduğundan emin olmanız gerekir. Nitekim, muhabbet kuşları oldukça narin hayvanlardır. En ufak bir hava akımı bile kuşunuzun hastalanmasına ve ölmesine neden olabilir. Genel bir kural olarak, sizin için ideal olan oda sıcaklığı kuşunuz için de uygun demektir.

Rutin kafes bakımı, yiyecek ve su kaplarının günlük temizliğini – değiştirilmesini içerir. Eski gazeteleri, kafesin altına serebilirsiniz ancak günlük olarak gazeteleri değiştirmeyi ihmal etmeyin. Haftada bir kez kafesi ılık sabunlu su veya kuş kafesi dezenfektanı ile temizleyerek dezenfekte edin. Küçük odaları ve oyuncakları kirlendiklerinde mutlaka yıkayın.

Muhabbet kuşları eşlerine ve sahiplerine bağlılık geliştiren canlılardır. Kuşunuza her zaman ilgilenin, onunla konuşun, sevdiğinizi belli edin. Aksi halde, siz farkında olmasanız bile bu yüzden kuşunuz hastalanıp ölebilir. Muhabbet kuşlarının diğer isminin aşk kuşu olduğunu unutmayın ve ona ismine yakışır şekilde ilgi gösterin. Ayrıca, 24 saat kafeste tutmayın. Günün belli saatlerinde, evin içinde de olsa özgürce uçmasına izin verin.

Sonuç:

Muhabbet kuşları küçük bir papağan türüdür. Oldukça zeki, sosyal, aktif ve yeni şeyleri keşfetmeyi seven meraklı canlılardır. Bununla birlikte, bakıcısından sevgi ve ilgi görmek isterler. Muhabbet kuşlarının cinsiyeti burun renklerinden anlaşılabilir. Erkeklerin burunları mor ve koyu pembe, dişilerin ise burunları beyaza yakın bir renktedir. Ortalama olarak 5 ila 10 yıl arasında yaşayabilen esaret altındaki muhabbet kuşları, yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere, meyveler, kuruyemişler ve tohumları severek yerler.

Gözlerinde sulanma, fazlaca tüy dökümü, hareketsiz olmaya başlaması, eskisi kadar yememesi, dışkısında renk veya kıvam değişikliği olması, ilgisini kaybetmesi, garip nefes alması ve aşırı kaşınması muhabbet kuşunuzun hastalandığına dair belirtilerdir. Bu durumda, tedavi için bir veterinere götürmeniz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ