MorTilki.Com

Çiçeklere Vitamin Verilir mi? Saksı Çiçeklerinin İhtiyacı Olan Vitamin ve Mineraller

Çiçeklere Vitamin Verilir mi? Saksı Çiçeklerinin İhtiyacı Olan Vitamin ve Mineraller

Tüm insanlar gibi bitkiler ve hayvanlar da sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmek için çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar. İnsanlar ve hayvanlar genellikle yeme-içme yoluyla bu gereksinimlerini karşılarken, bitkiler karbon, hidrojen, oksijen, azot, fosfor ve potasyum gibi besin maddelerini su ve hava yoluyla alırlar. Bunlara ek olarak bitkilere verilen bazı vitaminler ise daha sağlıklı büyümelerine, çiçek açmalarına ve çeşitli hastalıklara karşı bağışıklıklarını arttırmaya yardımcı olur.

Sağlıklı ve verimli bitki gelişimi için gerekli olan altı ana besin karbon, hidrojen, oksijen, azot, fosfor ve potasyumdur. Bunların ilk üçü hava ve su içerisindedir. Son üçü ise topraktan tedarik edilir. Bu besinlere ek olarak, kalsiyum, kükürt, magnezyum ve demir çiçeklerin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Söz konusu besinler, bitkilerin  klorofil üretimini ve fotosentez sürecini teşvik ederek hastalıktan korur ve sağlıklı büyümelerine yardımcı olur. Dahası, bu besinler çiçek, yaprak ve köklerin gelişimi için gereklidir. Özellikle potasyum, büyüyen bitkilerde sağlıklı çiçeklenme ve meyve vermeyi teşvik eder.

Çiçek yetiştirme konusunda acemiyseniz, yalnızca sulayarak saksı çiçeklerinizin tüm besin ihtiyaçlarını karşıladığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, yukarıda saydığımız besinlerin dışında, bazı vitaminlerin de çiçek gelişimini desteklediğini gösteren bilimsel araştırmalar var. 2007 yılından bu yana farklı üniversitelerde yapılan çalışmalar B vitamini, C vitamini ve E vitamini gibi takviyelerin çiçeklere belirli faydalar sağladığını gösteriyor. Bu konuya geçmeden önce, saksı çiçeklerinizin daha sağlıklı büyümesi için evde uygulayabileceğiniz birkaç pratik ipucuna değinelim…

Saksı Çiçekleri İçin Doğal Vitaminler Nelerdir?

Çiçek yetiştirme hobisini yeni kazanan biriyseniz, bitkilerinizin doğal yollardan nasıl vitamin alması gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Saksı çiçeklerinizin daha sağlıklı büyümesi için işte birkaç ipucu…

Yumurta kabukları: Bitkilerin kalsiyuma olan ihtiyaçlarından daha önce bahsetmiştik. Çiçeklerinizin bu ihtiyacını gidermek için yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Haşladığınız yumurtaların kabuğunu çöpe atmak yerine, kabukları ufalayıp saksı toprağına ekleyin. Ayrıca, yumurtaları haşladığınız suyu lavaboya dökmeyin; oda sıcaklığına gelmesini bekleyip çiçeklerinizi bu su ile sulayın.

Muz kabukları: Potasyum denilince ilk akla gelen meyvedir muz. Çiçeğinizin potasyum ihtiyacını karşılamak için muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Kabukları minik parçalara ayırıp saksı toprağına karıştırın veya muz kabuğunu 3 ila 5 gün suda bekletip bu su ile çiçeklerinizi sulayın.

Demir çivi: Saksı çiçeğinizin demir ihtiyacını karşılamak için ihtiyacınız olan tek şey bir adet çivi. Çiviyi saksı toprağına saplayın veya küçük bir demir parçasını toprağın içine gömün.

Demlenmiş soğuk çay: Demlediğiniz çayın posasından az miktarda saksı toprağına karıştırmanız veya demlenmiş soğumuş çay ile aşırıya kaçmadan sulamanız, çiçeğinizin daha hızlı büyümesini sağlar. Aynı zamanda, demlenen çayın posası doğal bir gübre olarak çalışır.

Aspirin ve doğum kontrol hapı: Ev çiçeklerinde aspirin kullanımı oldukça yaygındır. Uygulama için yarım aspirini toz haline getirin ve 1 litre su ile karıştırın. Suyu fısfıs sprey şişeye doldurup çiçeğinizin gövdesine ve yapraklarına aşırıya kaçmadan sıkın. 2 haftada 1 kez bu işlemi tekrarlayın.

İnanması güç olsa da çiçekleriniz için kullanabileceğiniz bir diğer ilaç, gebelik önleyici doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapı saksı bitkilerinizin çiçek açmasını ve hızlı büyümesini sağlar. 3 ila 4 ayda bir kere, parmağınızla gömerek saksı toprağının içine 1 adet doğum kontrol hapı yerleştirin.

Aspirin + Maya: Çiçek coşturan bir tarif arıyorsanız o halde bu karışım tam size göre! 1 adet aspirin ve 1 çorba kaşığı kuru mayayı 1 litre su ile karıştırın. Aspirin ve maya suda çözününce çiçeklerinizi bu ile sulayın. Kısa zaman sonra çiçeklerinin adeta coştuğunu ve bolca çiçeklendiğini göreceksiniz.

Tarçın: Çiçek bakımı söz konusu olduğunda ilk akla gelen doğal maddelerden biri tarçındır. Tarçın, çiçeklerinizin böceklenmesini önler ve daha hızlı büyümelerini sağlar. Dahası, bitki köklerini iyileştirici etkiye sahiptir. Uygulama için bir tutam toz tarçını çiçeğinizin toprağına serpiştirin veya 1 litre suya 1 tatlı kaşığı toz tarçın ekleyip karıştırın ve çiçeklerinizi bu su ile sulayın. İşlemi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Arap sabunu: Geleneksel bir temizlik ürünü olan arap sabunu iyi bir böcek ilacıdır. Uygulama için 4 ila 5 yemek kaşığı arap sabununu 1 litre suya karıştırıp çözün. Karışımı fısfıs sprey şişeye doldurup çiçeğinizin yapraklarına ve gövdesine sıkın. İşlemi haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır ancak çiçeğinizde fazladan böcek varsa süreyi kısaltabilirsiniz.

Çiçeklere Hangi Vitaminler İyi Gelir?

Çiçeğinizin ihtiyacı olan besinlerini almasının en iyi yolu, toprağını gübre ile veya yukarıda saydığımız benzer yöntemlerle gidermektir. Bunlara ek olarak, bazı araştırmacılar çeşitli vitaminlerin çiçeklere iyi geldiğini ve büyümelerinde önemli rol oynadığını savunuyor. Bu konuyla ilgileniyor ve çiçeğinize verebileceğiniz vitaminleri merak ediyorsanız, yazının devamına göz atmanızda fayda var…

B Vitamini: Chicago Press Üniversitesi’nde yapılan ve ”Botanik Gazetesi”nde yayımlanan bir çalışmada bitki toprağına karıştırılan B1 vitamini çiçeğin hızlı büyümesinde etkili olduğu görüldü. Ayrıca, B6 ve B12 vitaminlerinin de bitki büyümesine yardımcı olduğu ve bitki köklerini güçlendirdiğinin altı çizildi.

Diğer yandan, California Üniversitesi bilim insanları ise yaptıkları çalışmalar doğrultusunda tam aksini düşünüyorlar. Söz konusu çalışmalarda, B1 vitamininin çiçekler üzerinde kayda değer bir faydası olmadığını gözlemlendi.

C Vitamini: Kaliforniya Üniversitesi Biyokimya Bölümü bilim insanlarının yaptığı bir araştırma sonucunda, C vitaminin fotosentez sürecini iyileştirdiği, çiçeklerde boy uzamasını sağladığı ve çiçeklenmeyi arttırdığı görüldü. Ayrıca, mahsul veren bitkilerde C vitamininin ürün verimini arttırdığının ve hastalıklara karşı bağışıklıklarını güçlendirdiğinin altı çizildi.

E Vitamini: Çiçekler üzerindeki vitamin takviyelerinin etkileri konulu bir çalışma da Toronto ve Michigan Üniversitelerinde yapıldı. Söz konusu araştırmada, E vitaminin bitkinin iklim değişiklikleri ile başa çıkmasını kolaylaştırdığı ve daha dayanıklı hale geldikleri rapor edildi. Ayrıca, D2 ve D3 vitaminlerinin, bitkinin gövdesine kalsiyum emilimine yardımcı olduğu ve bitki üzerindeki stresi azalttığı belirtildi.

Çiçeklere Vitamin Takviyesi Nasıl Verilir?

Bazı vitaminlerin çiçek sağlığı konusunda etkili olduğuna dair bilimsel veriler olsa da bu konuda yeterli çalışmanın yapılmadığını unutmayın. Bununla birlikte, saksı çiçeklerinizi vitamin takviyeleri ile desteklemek istiyorsanız, vitamin hapını 1 litre su içinde çözerek çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Bu işlemi aşırıya kaçmadan 3 ila 4 ayda bir kere yapmanız yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ