MorTilki.Com

Papatya Nasıl Kurutulur? Papatya Çiçeğini Toplama, Kurutma ve Saklama Yolları

Papatya Nasıl Kurutulur? Papatya Çiçeğini Toplama, Kurutma ve Saklama Yolları

Ayçiçeği ve krizantem gibi Asteraceae (papatyagiller) ailesinin bir üyesi olan papatyalar, eşsiz görünümü ve sağlığa olan katkılarıyla tüm dünyadaki en popüler çiçek türlerinden biridir. Bahçenizde çıkan bu güzelim çiçekleri toplayıp kurutarak kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için biraz uğraş gerekli ama işin sonunda emeğinizin karşılığını alacağınız bir ödül sizi bekliyor olacak; doğal papatya çayı!

Fallara bile konu olan papatyalar eşsiz görünümünün yanı sıra harika sağlık faydalarına sahip çiçeklerden biridir. Evinizin bahçesinde veya bir kır gezisinde gördüğünüz papatyaları toplayarak çayını demleyebilir ve arkanıza yaslanıp bu güzel içeceğin tadını çıkarabilirsiniz. Tabii tüm bunlardan önce yapmanız gereken birkaç şey var; papatya çiçeklerini toplamak ve kurutmak. Ne de olsa ”emek olmadan yemek olmaz!”

MorTilki.Com ekibi olarak bu güzelim çiçeklerin toplanması, kurutulması ve saklama koşulları hakkında çeşitli bilgilere yer vermeye çalıştık. Yazının devamında, Papatya nasıl toplanır? ve Papatya nasıl kurutulur? Gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulacaksınız…

Papatya Nasıl Toplanır?

Papatya hasadı yaz boyunca sürebilen bir aktivitedir çünkü papatyalar yaz ayları boyunca sürekli çiçeklenir, özellikle de düzenli olarak toplanırsa! Diğer birçok bitkiden farklı olarak sap ve kök kısımları pek işe yaramaz. Tabii saplarıyla birlikte toplayıp süs için duvara asmayı veya vazoya koymayı düşünmüyorsanız…

Papatyaların çiçek açması, artık toplamaya hazır oldukları anlamına gelir. Gün içinde en iyi toplama zamanı öğlen güneşi çiçeğe düşmeden önce sabah saatleridir. Papatyaların faydalı bileşenlerini ve lezzetini içeren yeri, çiçeğin sarı ve beyaz olan baş kısmıdır. Bu nedenle kökleriyle birlikte koparmaya gerek yok. Toplama işlemi için bir elinizle çiçeğin sapını tutun ve diğer elinizin parmaklarını bir tarak gibi kullanarak, çiçeğin baş kısmını sapından ayırın veya parmak uçlarınızla tutup çekerek papatyanın çiçekli kısmını toplayın.

Papatya Çiçeği Nasıl Kurutulur?

Papatyalarımızı topladığımıza göre şimdi sıra geldi kurutmaya! Ancak, kurutma işlemine geçmeden önce çiçekleri sudan geçirerek üstlerinde bulunması muhtemel ”börtüyü böceği” temizlemekte fayda var. Bunun için sıcak olmayan musluk suyunu kullanın. Bir süzgeç (kevgir) yardımıyla papatyaları yıkayın.

Papatyaları kurutmak için deneyebileceğiniz birkaç yöntem var. Bunlar, güneşte kurutma, güneş görmeyen serin bir odada kurutma, fırında kurutma ve mikrodalgada kurutma yöntemleridir. Hangisi size daha cazip geldiyse onu tercih edebilirsiniz. Seçim sizin!

Papatyaları güneş ışığında kurutma: Güneşte kurutma yöntemi, papatyaları kurutmanın en kolay ve ucuz yoludur. Yapmanız gereken tek şey eski gazete kağıdı veya çarşaf benzeri bir bezin üzerine papatyaları serip beklemek. Birkaç gün içinde papatyalarınız kurumuş ve kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır.

Papatyaları oda sıcaklığında kurutma: Bazı insanlar güneşte kurutulan papatyanın tadının bozulduğunu düşünüyor. Eğer siz de güneş ışınlarının papatyanın lezzetini kaçıracağını düşünüyorsanız aynı işlemi serin bir odada yapabilirsiniz. Bu kurutma işleminin güneşte kurutmaya nazaran daha uzun zaman alabileceğini unutmayın.

Papatyaları fırında kurutma: Doğal yollar ile papatyalarınızı kurutmak istemiyorsanız o halde mutfağınızda bulunan fırından yardım alabilirsiniz. Bu yöntem size daha cazip geldiyse papatyalar birbirine değmeyecek şekilde fırın tepsisine dizin ve fırına sürün. 20 ila 30 dakikada bir kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Ancak, fırını en düşük sıcaklık seviyesinde çalıştırmayı ve kapağını hafif açık bırakmayı unutmayın. Aksi halde çiçekleriniz yanabilir veya çok fazla gevreyebilir.

Mikrodalgada papatya kurutma: Eğer fazla zamanınız yoksa, fırın yöntemine benzer şekilde mikrodalgayı da papatya kurutmak için kullanabilirsiniz. Papatyalar birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde mikrodalgaya yerleştirin. Cihazı en düşük sıcaklığa ayarlayın ve çalıştırın. Her 30 saniyede bir ne kadar kuruduklarını kontrol edin.

Kurutulmuş Papatyalar Nasıl Saklanır?

Papatyaların gerektiği gibi saklanmaması ömrünün kısalmasına ve yararlı bileşenlerinin kaybolmasına neden olur. Bu nedenle, kurumuş papatyalarınızı kapaklı bir cam kavanozda saklayın. Doğrudan güneş ışığı görmeyen serin bir ortamda muhafaza edin.

Papatya kurusu, bulunduğu ortama göre 6 ay ila 1 yıl boyunca tazeliğini korur. Topladığınız tarihin yazılı olduğu bir etiketi kavanoza yapıştırmanız iyi bir fikirdir.

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Papatyaları topladınız, kuruttunuz, nasıl muhafaza edeceğinizi öğrendiniz. Şimdi sıra geldi çayını yaparak keyfini sürmeye!

Papatyaların hem kurusunu hem de yaşını (tazesini) kullanarak çayını demleyebilirsiniz ancak genelde çay için kurusu tercih ediliyor. Kurutulmuş papatya çayı için, 1 bardak kaynar suya 1 – 2 çay kaşığı kurutulmuş papatya ekleyin. 2 ila 5 dakika demlenmesini bekleyip süzün ve için.

Taze papatyaların çayını demlemek için ise 1 bardak kaynar suya 5 – 6 çay kaşığı taze papatya ekleyin. 2 ila 5 dakika demlenmesini bekleyip süzün ve afiyetle yudumlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ