MorTilki.Com

Diş Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır? Diş Fırçalarını Dezenfekte Etmenin Yolları

Diş Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır? Diş Fırçalarını Dezenfekte Etmenin Yolları

Günde en az iki kere ve iki dakika boyunca dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte, bir şeyi temizlemek için kullanılan malzemenin de temiz olması gerektiği gerçeğini ise ne yazık ki göz ardı ediyoruz. Diş fırçası temizliği çoğu insan için gereksiz bir eylem olarak görülse de kapsamlı bir ağız temizliğinin ilk şartı hijyenik diş fırçalardan başlıyor.

Diş fırçası temizliği çoğu insan için ”angarya” olarak görülse de aslında hepimiz için oldukça önemli bir görev. Nitekim, ağızlarımızda her gün milyonlarca bakteri ürüyor. Diş hekimleri bu yüzden düzenli olarak her gün iki kez dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini hatırlatır. Bu bakterilerin bazıları fırçalama sonunda ağzımızdan temizleniyor ancak önemli bir miktarı da diş fırçamızda kalıyor. Her diş fırçalama sonrasında yeni bir tane satın alamayacağımıza göre işte tam da burada diş fırçası temizliğinin nasıl yapılması gerektiği konusu önem kazanıyor. Peki ama diş fırçalarınızı temiz tutmak için neler yapılabilir?, Diş fırçası nasıl dezenfekte edilir? İşte işinize yarayacak birkaç pratik ipucu…

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Diş fırçalarınızı daha steril bir hale getirmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem var. Evinizde bulunan ürün çeşitliliğine göre bunlardan birini tercih ederek diş fırçanızın temizliğini yapabilirsiniz.

Diş fırçanızı ağız gargarasında bekletin: Gargaralar ağzımızdaki bakterileri etkisiz hale getirmek için tasarlanmış antibakteriyel sıvılardır. Aynı etkiyi diş fırçalarında da yapar. Bu yöntem için ağız bakım suyunu bir fincana boşaltın ve birkaç dakika boyunca fırçanızı içinde bekletin.

Hidrojen peroksit ile diş fırçalarınızı dezenfekte edin: Antibakteriyel ağız bakım suları veya gargaralara benzer şekilde alternatif olarak hidrojen peroksit (oksijenli su) kullanabilirsiniz. 2011 yılında yapılan bir klinik çalışmada, bir fincan hidrojen peroksit içinde diş fırçasını bekletmenin, fırçayı bakterilerden arındırmanın en etkili yolu olduğu görüldü. (Kaynak) Araştırmanın sonuç raporunda, ”Hidrojen peroksitin diğer dezenfektanlarla karşılaştırıldığında en ekonomik ve etkili diş fırçası dezenfektanı olduğu sonucuna varmıştır.” İfadeleri kullanıldı.

Diş fırçanızı her gün hidrojen peroksit içinde bekletmeyi düşünüyorsanız, günlük olarak hidrojen peroksiti değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Protez diş temizleme tabletiyle fırçanızı temizleyin: Hidrojen peroksit ve ağız gargaralarına ek olarak protez diş temizleme tabletlerini de diş fırçası temizliğinde kullanabilirsiniz. Bu işlem için yarım tablet yeterli olacaktır. Yarım tablet protez diş temizleyicisini bir bardak suda eritin ve diş fırçanızı birkaç dakika içinde bekletin.

Sirke ve karbonat ile diş fırçanızı bakterilerden arındırın: Doğal temizlik ürünleri söz konusu olduğunda beyaz sirke ve karbonat ikilisinin harika işler başardığını hepimiz biliyoruz. Aynı etkiyi diş fırçalarında görmek mümkün. Bu yöntem size cazip geldiyse, yarım su bardağı su + 2 yemek kaşığı beyaz sirke + yarım kaşık karbonat karıştırın ve diş fırçanızı 20 ila 30 dakika içinde bekletin. Son olarak sıcak su ile yıkayın.

UV diş fırçası dezenfektanı kullanmayı deneyin: Yukarıdaki yöntemler size cazip gelmediyse o halde daha teknolojik bir ürüne yatırım yapabilirsiniz. UV diş fırçası dezenfektanları, ultraviyole ışınları sayesinde etkili bir bakteri temizliği sunsa da bu ürünlerin diğer yöntemlere kıyasla daha maliyetli olduğunu söyleyelim. Markasına göre 50 ila 150 Lira arasında değişen bir fiyat aralığı var.

Kaynar su ile diş fırçası temizliği: Diş fırçasını dezenfekte etmek için kullanabileceğiniz en zahmetsiz ve maliyetsiz yöntem ise sıcak sudur. Her kullanımdan önce ve sonra diş fırçanızın üzerine sıcak su tutarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz ancak suyun buhar çıkaracak kadar sıcak olması gerektiğini unutmayın.

Kürdan ile diş fırçası temizliği: Öncelikle bu yöntemin diş fırçasındaki bakterileri yok etmeyeceğini söyleyelim. Diş fırçanızın kıllarının dibinde, diş macunu kalıntıları olduğunu gördüyseniz bu, dişlerinizi yeterince uzun süre fırçalamadığınızın bir kanıtıdır! Ağzınızda tam olarak köpürmeyen diş macunu, jel kıvamındayken fırça kıllarının altına iner ve temizliği yapılmazsa tortu şeklinde birikir. Tortuları temizlemek için kürdan kullanın ve diş fırçanızı sıcak su ile yıkayın. Gelecekte bu tür diş macunu kalıntısı birikmemesi ve diş sağlığınız için dişlerinizi en az 2 dakika boyunca fırçalamanız gerektiğini unutmayın.

Elektrikli diş fırçalarının da temizliğe ihtiyacı var: Diş fırçanızın pilli veya şarj edilebilir olması temizlik ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Çoğunlukla normal bir diş fırçasını temizleme yöntemlerini kullanarak hijyen sağlayabilirsiniz. Fırçanın baş kısmı çıkarılabilir özellikteyse temizlik öncesi çıkarın veya elektronik aksamının sıvı çözeltilerle minimum temas etmesine özen gösterin.

Diş Fırçalarını Kaynatmak Gerekli mi?

Bazı insanlar diş fırçalarını temizlemek için kaynatmanın gerekli olduğunu düşünüyor. Diş fırçalası temizliği için kaynatmaya gerek yoktur. Ayrıca, kaynar su diş fırçanızın plastik sapını eritebilir ve kıllarının bozulmasına neden olabilir. Diş fırçanızı dakikalarca kaynatmak yerine, kaynamış suyu ocaktan alın ve içinde 30 saniye kadar diş fırçanızı bekletin.

Diş Fırçaları Nasıl Saklanmalı?

  • Diş fırçalarınızı yan yana muhafaza etmekten kaçının. Fırçalar birbirine temas ettiğinde veya çok yakın olduğunda, bakteriler geçiş yapabilir. Fırçalar arasında en az birkaç cm mesafe olmalıdır.
  • Diş fırçalarınızı mümkün olduğunca tuvaletten uzak tutun. Tuvaletinizi sıklıkla temizliyor olsanız bile farkında olmadığınız sayısız bakteri diş fırçanıza ve diğer yüzeylere hava yoluyla ulaşıp konabilir.
  • Diş fırçasını muhafaza eden plastik kapaklar her ne kadar gerekli olmasa da kullanabilirsiniz ancak temizliğini yapmak ve diş fırçalarını ıslak olarak koymamak şartıyla!
  • Bakteriler doğası gereği karanlık ve nemli ortamları severler. Diş fırçalarınızı nemli ve karanlık bir ortam yerine daha havadar bir yerde saklayabilirsiniz.

Diş Fırçamı Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Genel bir kural olarak diş fırçalarınızı her 3 ila 4 ayda bir değiştirmeniz gerekir. Bununla birlikte, diş fırçalarınızda aşınma belirtileri oluşmuşsa bu süreyi beklemenize gerek yoktur. Fırça kılları deforme olmuşsa ve herhangi biri yanlışlıkla sizin diş fırçanızı kullanmışsa yenisiyle değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Sonuç:

Kulağa iğrenç gelse de ağızlarımız milyonlarca bakteriye ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, olası hastalıklardan kaçınmak için diş fırçalarını sıklıkla temizlemek gerekiyor. Diş fırçası temizliği, sanıldığı kadar zor ve maharet gerektiren bir iş değil. Her gün birkaç dakikanızı ayırarak siz de diş fırçanızı daha hijyenik bir hale getirebilir ve dişlerinizi gönül rahatlığıyla fırçalayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ