MorTilki.Com

Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar? Ceviz Karasını Elden Çıkarma Yöntemleri

Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar? Ceviz Karasını Elden Çıkarma Yöntemleri

Cevizler lezzetli ve besin değeri yüksek olsa da toplaması ve dış kabuğundan ayırması meşakkatli olabilir. Bu işlemler esnasında ele bulaşan kahverengimsi koyu lekeler ise oldukça inatçıdır ve ciltte sinir bozucu bir ”boya” katmanı oluşturabilir. Su ve sabun ikilisinin yetersiz kaldığı bu lekeleri çıkarmak için deneyebileceğiniz birkaç ev çözümü var.

Bahçenizde bir ceviz ağacınız varsa her yıl sonbahar mevsiminde hasat işlemine başlıyorsunuzdur. Kendi ağacınızda yetişen organik bir ürünü toplayıp tüketmek her ne kadar zevk verici ve sağlıklı olsa da birkaç küçük sorun can sıkıcı olabilir. Bunlardan en yaygını, genellikle kayısı ağaçlarından bulaşan reçine lekesi ve taze cevizlerin yaş kabuğunun elde bıraktığı siyahımsı lekelerdir. Elde oluşan ceviz karası oldukça inatçıdır ve klasik el yıkama yöntemleri bu lekeleri çıkarmakta yetersiz kalır.

Ceviz lekesini çıkarmanın en garantili yolu, sabırla kendiliğinden çıkmasını beklemektir. Ellerinizi yıkama sıklığınıza bağlı olarak, ortalama 7 gün içinde lekelerden zahmetsizce kurtulursunuz. Ancak, elinde sarımsı veya siyahımsı nahoş bir lekeyle kim bu kadar beklemek ister ki? Ceviz lekesini elden ne çıkartır? İşte birkaç pratik ipucu…

Limon ve tuz ile ceviz lekesini çıkarma: Elinizdeki ceviz lekelerini çıkarmak için kullanabileceğiniz en etkili ev çözümü tuz ve limon suyudur. Öncelikle elinizdeki kaba kalıntılardan kurtulmak için su ve sabun ile yıkayın. Ardından yarım limona bolca tuz döküp elinizi ovalayın ya da limonun suyunu sıkıp, tuz ile birlikte leke üzerine uygulayın.

Diş macunu ve karbonat ile ceviz lekesini çıkarma: Limon suyu yöntemi size cazip gelmediyse o halde diş macunu kullanabilirsiniz. Eski bir diş fırçasına diş macunu sürüp elinizdeki lekeleri dairesel şekilde ovalayarak fırçalayın. İşe yaramazsa, daha etkili bir karışım için diş macunu ile karbonatı karıştırarak ellerinizi fırçalayın.

Bulaşık deterjanı ve karbonat ile ceviz lekesini çıkarma: Eldeki sarımsı ceviz lekelerini yok etmek için deneyebileceğiniz bir başka seçenek, bulaşık deterjanı ve karbonattır. Sıvı deterjan ile karbonatı bir kabın içinde karıştırın ve eski bir diş fırçası ile lekeleri ovalayın.

Yemeklik sıvı yağ ile ceviz lekesini çıkarma: Elinizdeki ceviz lekesi henüz yeniyse o halde herhangi bir yemeklik sıvı yağ ile lekeleri çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ayçiçek yağı, zeytin yağı veya fındık yağı gibi herhangi bir mutfak yağı ile ellerinizi iyice ovalayın. Son olarak, bol sabun ve suyla yıkayıp durulayın.

Ceviz lekesini elden çıkarmak için diğer yöntemler: Yukarıdaki yöntemleri uygulamanıza rağmen tatmin edici bir sonuç alamadıysanız, deneyebileceğiniz birkaç numara daha var. Bunlardan birincisi, ellerinizi çamur ve kil ile iyice ovalamak. İkincisi ise çamaşır suyunu su ile seyrelterek ellerinizi silmek veya ispirto ile ellerinizi temizlemektir ancak çamaşır suyu ve ispirto cildinize zarar verebileceğinden bu yöntemleri tavsiye etmiyorum.

Ek olarak, sirkenin eldeki ceviz lekesini çıkarabileceğini daha önce duymuş olabilirsiniz. Özellikle beyaz sirke temizlik konusunda çok etkili olsa da söz konusu ceviz lekesi olduğunda pek işe yaramaz. Yine de eğer elinizdeki ceviz lekesi çok yeniyse sirkeyle ellerinizi silmeyi deneyebilirsiniz.

Sonuç:

Eldeki ceviz lekeleri ortalama 1 hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu süreyi beklemek istemiyorsanız, limon, tuz, karbonat, sıvı yağlar, çamur ve kil gibi çözüm önerilerini deneyebilirsiniz. Elinizdeki lekeye ne kadar çabuk müdahale ederseniz çıkarılmasının o kadar kolay olacağını unutmayın.

Gelecekte bu tür leke sorunları yaşamamak için eldiven giyebilir veya cevizleri elinizle kırmak yerine, taze (yaş) cevizlerin üzerine geniş bir tahta parçası koyarak baskı uygulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ