MorTilki.Com

Klima Temizliği Nasıl Yapılır? Evde Klima Temizleme İpuçları

Klima Temizliği Nasıl Yapılır? Evde Klima Temizleme İpuçları

Klima ünitelerinin temizliğinin ihmal edilmesi, hava sirkülasyonunu düşürerek klimanın etkisini azaltabilir. Kirli hava filtreleri daha fazla enerji gerektirir ve bu da elektrik faturasının artmasıyla sonuçlanır. Zamanla toz, bakteri, kir ve küf toplayan klima filtresi, düzenli temizlenmezse evinizdeki hava kalitesinin bozulmasına neden olur.

Oda tipi klimalarda, düzenli aralıklarla temizlenmesi gereken filtreler bulunur. Merkezi klima ünitelerinde bulunan filtrelerin ise genellikle temizlenmesi yerine değiştirilmesi gerekir. Filtrelerin yerinden çıkarılması üniteye göre farklılık gösterebilir ancak temizleme adımları hepsinde aynıdır.

Doğru Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Klima filtresini temizlemeye başlamadan önce yapılması gereken ilk şey, klimayı kapatmak olacaktır. Bu esnada klimanın açık olması, içeride biriken kir ve partiküllerin filtreden geçmeden evinize dolmasına neden olabilir.

1 – Filtrenin Sökülmesi

 • Klimayı kapatın.
 • Bir tornavida yardımıyla üniteyi açın ve filtreyi yerinden çıkarın. (Filtrenin nasıl çıkarılacağı ve nerede bulunduğu konusunda fikir sahibi değilseniz, kullanım kitapçığına göz atmanız gerekebilir.)
 • Bazı ünitelerde birden fazla havalandırma bölmesi ve filtre bulunur. Bu nedenle tüm filtreleri çıkardığınızdan emin olun.

2 – Filtrenin Kir ve Tozlardan Arındırılması

Bu işlem sırasında fırça veya diğer sert cisimlerin kullanılmaması önerilir. Bu yöntemler filtreye zarar verebileceğinden, vakumlama yapmanız yeterli olacaktır.

 • Filtrede biriken kiri, el tipi bir vakum veya elektrik süpürgesiyle temizleyin.
 • Elektrik süpürgesiyle vakum yaparken, fırçasız bir ek kullanın.
 • Evinizde evcil hayvan besliyorsanız, bu yöntem bütün birikintiyi çıkaramayabilir. Böyle durumlarda filtreyi yıkamanız gerekir.

3 – Klima Filtresinin Yıkanması

Beyaz sirke ve su karışımı kullanarak, filtrede bulunan bakterileri öldürerek derinlemesine bir temizlik sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken fırça ve diğer aşındırıcı temizlik aletlerini kullanmayın. Aksi taktirde filtrede hasar oluşabilir.

 • Uygun büyüklükte bir kap veya küvetin içerisine bir miktar oda sıcaklığında su doldurun ve üzerine beyaz sirke ilave edin.
 • Klima filtresini hazırladığınız bu çözeltinin içine yerleştirin ve bir saat bekletin.
 • Temiz su ile durulayın ve tamamen kuruyana kadar bekletin. (Tamamen kurumadan filtreyi klimaya tekrar yerleştirmeyin. Altına gazete sererek süreci hızlandırabilirsiniz. )
 • Filtreyi yıkamak için evinizde uygun bir yer yoksa, dışarıda bahçe hortumuyla da yıkayabilirsiniz. Boş bir sprey şişesinin içine su ve sirke ekleyin. Bu karışımı filtrenin üzerine püskürtün ve bir süre bekletin. Son olarak iyice durulayın. Hortumda basınçlı su kullanırsanız, yanlışlıkla filtreye zarar verebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

4 – Filtre Hasar Görmüş veya Yıpranmışsa Değiştirin

Klima filtreleri ne kadar temizlense de zamanla aşınarak hasar görür ve değiştirilmesi gerekir. Filtrede yırtık, delik veya çok fazla kir varsa, temizlemek yerine yenisi ile değiştirmek daha mantıklıdır. Filtrenin kullanım ömrünün ne kadar olduğu, üretici tarafından ambalajda belirtilmektedir. Filtreyi değiştirdiğiniz tarihi not etmeniz, bir sonraki değişimde karmaşa yaşamanızı önleyecektir.

Klima Filtresi Temizleme İpuçları

Bu işlem sırasında aklınızda bulundurabileceğiniz bazı faydalı ipuçları, temizleme sırasında işlerinizi kolaylaştırabilir. Klima temizliğini öğrenirken izlemeniz gereken kolay ipuçları şunlardır:

 • Kullandığınız klimadan en yüksek verimi alabilmek için filtresini ayda bir temizleyin. Bütün bu bakımları, kavurucu yaz günleri veya dondurucu kış günlerinden önce yapmaya çalışın.
 • Hava filtresini temizlemek için çıkaracaksanız, klimayı kapattıktan en az 30 dakika sonra yapın. Bu, yıkanan filtrenin kalıbının bozulmasının önüne geçecektir.
 • Filtreyi temizlemek için kullanacağınız yöntem, klima ünitesinin türüne göre farklılık gösterebilir. Emin olmak için üreticinin belirttiği talimatları gözden geçirin.
 • Bazı klimalarda kullanılan hava filtreleri tek kullanımlıktır. Su ile temas ettiğinde şeklinde değişiklik meydana gelebilir. Tek kullanımlık filtrelerin çoğunun, temizlenmesi yerine değiştirilmesi gerekir.
 • Klima temizliğini düzenli olarak yapmak, enerji tasarrufunun yanı sıra klimanızın iş yükünü hafifleterek daha uzun süre kullanım sağlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ