MorTilki.Com

Oje Lekesi Koltuktan, Halıdan ve Giysiden Nasıl Çıkar?

Oje Lekesi Koltuktan, Halıdan ve Giysiden Nasıl Çıkar?

Günümüzde birçok kadının vazgeçilmezleri arasında olan ojeler, renkli, şeffaf, mat, parlak ve simli gibi birçok çeşitle üretiliyor. Ojenin sürülmesi esnasında yaşanabilecek bazı ufak kazalar, halı, koltuk ve giysilerde inatçı lekelerin oluşmasıyla sonuçlanabiliyor. Bu zorlu oje lekeleri, neyse ki bazı pratik yöntemler sayesinde çıkarılabiliyor.

El ve ayak parmaklarını şık gösteren ojeler, ne yazık ki kıyafet, çarşaf, kanepe, koltuk ve halılara temas ettiğinde o kadar da güzel görünmüyor. Lekeyi çıkarmak için ilk bilmeniz gereken, kullanılacak yöntemin ojenin nereye döküldüğüne bağlı olarak farklılık göstermesidir. Oje lekesini çıkarmak için yanlış bir yöntem seçerseniz, kumaşa zarar verebileceğinizi unutmamalısınız.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Kapağı açık unutulan oje şişesi, beklenmedik bir anda koltuğun üzerine düşebilir veya çeşitli nedenlerden dolayı koltuğun döşemesine bulaşabilir. Hazırladığımız yöntemi, ipek kumaş kullanılan koltuklar hariç diğer bütün döşemelerde kullanabilirsiniz.

1 – Kumaşı Test Edin

Koltuk kumaşının göz önünde olmayan bir kısmına, çözücünün renk değişikliğine neden olup olmayacağından emin olmak için bir damla aseton uygulayın. 

2 – Temas Eden Yerdeki Fazla Ojeyi Alın

Eski bir kredi kartı veya buna benzer sert ve ince bir malzeme ile kumaştaki fazla ojeyi dikkatli bir şekilde alın. Koltuğa bulaşan oje henüz kurumadı ise bu yöntem sayesinde lekenin büyük kısmını çıkarabilirsiniz. İşlem sırasında lekenin daha geniş alana yayılmaması için mümkün olduğunca özen gösterin.

3 – Aseton Uygula

Pamuklu bir kulak temizleme çubuğu yardımıyla, lekenin üzerine birkaç damla aseton damlatın. Bunu yaparken kumaşı fazla ıslatmamaya çalışın. Daha sonra uygulama yaptığınız alanı beyaz temiz bir bez ya da kağıt havlu ile lekeyi yaymadan temizleyin. Leke tamamen kaybolmadı ise bu işlemi yeniden tekrar edebilirsiniz.

4 – Ojenin Rengi Koltukta Kalırsa, Leke Çözücü Solvent Kullan

Bir önceki uygulamayı denemenize rağmen renk kalırsa, lekenin kurumasını bekleyin ve bölgeye solvent uygulayın. Beyaz temiz bir bezi solventle nemlendirin ve lekeli bölgeyi temizleyin. Bu işlemin arından pencereleri açarak odayı havalandırmayı ihmal etmeyin.

5 – Bölgeyi Durulama

Yukarıdaki işlemlerin ardından koltuktaki leke muhtemelen kaybolmuş olacaktır. Islak temiz bir süngerle uygulama yaptığınız alanı durulayın. Koltuğun kuruması için doğrudan ısı ve vakum uygulamak kumaşın liflerine zarar verebilir. Bunların yerine kendiliğinden kurumasını bekleyin.

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Birçok halıda bulunan lifler, koltuk kumaşlarından daha derin olduğu için hızlı hareket etmeniz önemlidir. Halıdaki oje lekesini çıkarmak için işleme ne kadar çabuk başlarsanız o kadar iyi bir sonuç alırsınız. Halıdaki oje kuruduktan sonra lekenin çıkarılması bir hayli zorlaşabilir.

1 – Fazla Ojeyi Halıdan Arındırın

İnce kenarlı sert bir malzeme ile halıdaki fazla ojeyi alın. Bu işlemi uygularken lekeyi etrafa dağıtarak büyütmemeye dikkat eden. Lekenin üzerini kesinlikle bezle ovalamayın.

2 – Açık Renkli Halılar İçin Aseton İçermeyen Oje Çıkarıcı

Eğer lekelenen halınız açık bir renge sahipse, oje lekesini çıkarmak için asetonsuz oje çıkarıcı kullanabilirsiniz. Temiz bir bez veya süngere az miktarda damlatın ve halıdaki leke kaybolana kadar bölgeyi temizleyin.

3 – Halınız Koyu veya Renkliyse Saç Spreyi Kullanın

Oje lekesi oluşan halınız koyu ya da çeşitli renklere sahipse, temizlik sırasında kullanacağınız aseton gibi birçok malzeme halının renginde değişikliğe neden olabilir. Leke henüz yeni oluşmuşsa saç spreyi kullanarak halıdaki oje lekesinden kurtulabilirsiniz. Halıdaki kurumuş zor oje lekesi için birkaç damla hidrojen perkosit kullanabilirsiniz. Boş bir damlalığın için bir miktar hidrojen peroksit ekleyin ve lekenin miktarına göre birkaç damla damlatın. Daha sonra temiz bir bezle halıdaki lekeli bölgeyi silmeniz yeterli olacaktır.

Giysilerden Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerinizin üretildiği kumaşlar modakrilik veya triasetat değilse, yıkanabilen diğer tüm kumaşlardaki oje lekeleri için aseton bazlı oje çıkarıcıları kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan diğer malzemeler ise kağıt havlu ve sıvı emici özelliği olan beyaz bir kumaş.

1 – Kumaşı Test Edin

Kıyafetinizi ters çevirin ve görünmeyen dikiş bölümlerinden küçük bir alana az miktarda aseton bazlı oje sökücü uygulayın. İşlem sonrası alanda renk değişikliği meydana gelmediyse, uygulamaya gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.

2 – Fazla Ojeyi Çıkarın

Giysinize damlayan fazla ojeyi kredi kartı veya bir bıçağın kenarıyla alın. Oje lekesinin bulunduğu yeri sakın silmeyin ya da ovalamayın. Bu işlem, lekenin daha geniş alana yayılmasına veya kumaşın derinlerine işlemesine neden olacaktır.

3 – Aseton Uygulayacağınız Yerin Altına Kağıt Havlu Yerleştirin

Lekenin altına asetonu emmesi için birkaç parça kağıt havlu yerleştirin. Beyaz temiz bir bezi asetona batırın. Bu bezle oje lekesinin dışarıya yayılmasını önlemek için dıştan iç kısma doğru silin. Giyside oluşan leke kaybolana kadar alt kısımdaki kağıt havluyu ve bezi değiştirerek bu işlemi tekrar edin.

4 – Giysilerini Yıkayarak Arındırın

Kıyafetinizde oluşan oje lekesi çıkarıldıktan sonra, kullandığınız temizleme solüsyonunu kıyafetinizden arınması için her zaman yıkadığınız gibi makinede yıkayın.

Ojeler, tırnak yüzeylerinin dayanıklı bir renk tonuyla kaplanması için üretilmiştir. Bu nedenden dolayı bıraktığı lekelerin çıkarılması zor olabilmektedir. Yukarıda tarifini verdiğimiz yöntemler, koltuk, halı ve giysilerde oluşan oje izlerinin birçoğunu çıkarabilir. Yöntemleri uygularken dikkatli ve sabırlı olmanız gereklidir. Lekelerin tamamen kaybolması için işlemlerin tekrarlanması gerekebilir. Aseton gibi ağır kimyasal içeren maddeler uzun süre solunmamalı ve cilde temasından kaçınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ