MorTilki.Com

Duvar Hangi Deterjanla ve Nasıl Silinir?

Duvar Hangi Deterjanla ve Nasıl Silinir?

Evlerimizin en çok göz önünde bulunan alanlarından boyalı duvarlar, mobilya izi, toz ve nem gibi çeşitli nedenlerden dolayı zamanla parlaklığını kaybeder veya lekelenir. Temizliği ev hanımlarını bir hayli korkutan duvarlar, doğru temizlik malzemelerinin kullanımı ve duvar boyası türüne göre seçilebilecek uygun yöntemlerle yeni boyanmış gibi görünebilir.

Duvarların yılda bir defa kapsamlı bir temizlikten geçmesi, sizi oldukça meşakkatli bir iş olan yeniden boya yapma zahmetinden kurtarabilir. Bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar, duvar boyası tipine göre temizlik ürünleri ve tekniklerin kullanılmasıdır. Aksi taktirde boyaya zarar verebilir, duvarın kötü bir hale gelmesine neden olabilirsiniz.

Duvarlar, ne kadar dikkat edilirse edilsin zamanla toz ve kir toplayan alanlardır. Bütün bunların yanında çarpma, sürtünme, yiyecek lekeleri ve parmak izleri gibi nedenler sonucu zarar görmesi muhtemeldir. Temizliği dikkatle yapılması gereken duvarlar hakkında merak edilen birçok sorunun yanıtını sizler için araştırdık.

Duvarlar Hangi Deterjanlarla Silinebilir?

Boyalı iç duvarların temizliği esnasında kullanılabilecek ürünler, en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Temizliğe başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli kurallar, kullandığınız sünger veya toz bezlerinin boyayı çizmeyecek yapıda olması ve duvar boyasına zarar verebilecek kimyasal ürünlerin kullanılmasından kaçınılmasıdır. Duvar silerken kullanılabilecek ürünler ise şunlardır;

  • Nişastalı su
  • Bulaşık deterjanı
  • Sabunlu su
  • Sirke
  • Karbonatlı su
  • Hafif yağ çözücü (Mutfak duvarları için)

Alkol veya ağır kimyasallar içeren temizlik ürünlerinin duvar temizliğinde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu malzemelerin içeriğindeki sert bileşenler, duvarda uygulama yapılan noktadaki rengin değişmesine ve yüzeyin parçalanmasına neden olabilir.

Eğer kullanacağınız deterjanının etkisini bilmiyorsanız, emin olmak için duvarda göze çarpmayan küçük bir alana uygulayarak test edebilirsiniz.

Duvarlar Nasıl Silinir?

Temizliğe başlamadan önce, duvarda hangi tür boya kullanılmış olduğunu belirleyin. Duvarınızın boyası yarı parlak veya parlak ise silmeye daha dayanıklı olduğu anlamına gelir. Mat veya yarı mat duvar boyaları ise dayanıklı değildir. Silerken sert fırça ve aşındırıcı temizlik ürünleri tercih edilmemelidir.

Silme İşleminden Önce Duvarı Tozlardan Arındırın

Duvar boyanız ne tür olursa olsun, temizliğe başlamadan önce tozunu almanız gerekmektedir. Bunu nedeni, fazla kirlerin yayılmasını önlemektir. Duvarın tozunu alırken, ulaşabileceğiniz alanlar için tiftiksiz bir bez kullanabilirsiniz. Ulaşılması zor yüksek alanlar için ise bu işlem için özel olarak üretilmiş duvar silme moplarını kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Parlak Yağlı Boyalı veya Su Bazlı Boyalı Duvarların Silinmesi

Evlerin mutfak ve banyo gibi kirlenmeye daha elverişli alanlarının duvarlarında kullanılan bu tür boyalar, oldukça dayanıklı ve temizliği diğer duvar boyalarına göre daha zahmetsizdir. Temizlik sırasında hafif yağ gidericilerin kullanılmasında bir sakınca yoktur. Dayanıklı olmasına rağmen çizilebileceği unutulmamalıdır. Bu neden yumuşak süngerler ve bezler kullanılmalıdır.

İlk olarak yumuşak bir süngeri ıslatın ve duvarları silin. Daha sonra pencereleri açın ve duvarları bir süre havalandırın. Ardından, su dolu bir kovanının içine bir miktar sıvı bulaşık deterjanı ekleyin ve yumuşak bir bezle duvarlara uygulayın. Son olarak, kuru bir sünger kullanarak duvardaki fazla suyu almanız gerekmektedir. Duvarın aşırı nemli kalması, ilerleyen süreçte duvarın zarar görmesine neden olabilir.

Saten Boyalı Duvarların Temizliği

Günümüzde birçok evin duvarında kullanılan saten boyalar, yarı mat ve kaygan bir yapıya sahiptir. Temizliği biraz zahmetli bir duvar boyası türüdür. Silerken yağ çözücü ve sert kimyasallar kullanılmamalıdır. Temizlik esnasında süngerle çok sert ovalanmamalı ve süngerin suyu tamamen sıkılmalıdır.

Saten boyaların sık tercih edilmesinin nedeni, kir tutmayacak bir şekilde üretilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Silinirken sadece nemli bez kullanılması tavsiye edilmektedir. Diğer duvar boyalarına göre daha fazla su emici özelliği bulunur. Fazla suyun temas etmesi sonucu duvarda şişme ve kabarma meydana gelebilir.

Duvarların Kirlenmesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Evinizin duvarlarının her daim yeni boyanmış gibi kalması için, belirli aralıklarla mutlaka tozlardan arındırın. Herhangi bir nedenden dolayı oluşan lekelere en kısa sürede müdahale etmeniz, lekenin duvarın içerisine işlemesinin önüne geçerek çıkarılması zor lekeler için zaman harcamanızı önleyecektir.

Duvarların temiz kalmasına yardımcı olmak için elektrostatik toz bezlerini tercih edin. Duvardaki yağ lekelerini, parmak izlerini ve diğer izleri gördükten hemen sonra silin. Boyalı duvarları silerken aşırı miktarda su kullanmaktan kaçının.

Duvarda Oluşan Zorlu Lekeler İçin Temizleyici Karışım Nasıl Yapılır?

Daha önce birçok ev hanımı tarafından denenmiş olan bu çok amaçlı temizleyici, duvarlarda oluşan inatçı lekelerin çıkarılmasında son derece etkilidir. Sadece yağ bazlı boyalı duvarların temizliğinde kullanılmalıdır. Karışımı, duvarınızda oluşan lekenin miktarına göre ayarlayabilirsiniz.

  • 1 litre ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı ekleyin.
  • Karışımın içerisine 1 çay kaşığı beyaz sirke ilave edin ve karıştırın.
  • Hazırladığınız çözeltiyi duvardaki lekeli alana sürün ve 10 dakika sonra mikrofiber bir bezle durulayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ