MorTilki.Com

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Makas Kullanmadan Saçtaki Sakızı Çıkarma Yöntemleri

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Makas Kullanmadan Saçtaki Sakızı Çıkarma Yöntemleri

Saça yapışan sakız, gözyaşları içinde kuaföre yapılan bir yolculuk ve istenmeyen bir saç kesimi ile sona erer. İyi haber, sizin veya çocuğunuzun saçına sakız yapıştıysa tek çözümünüz saç tıraşı değil. Her evde bulunması muhtemel birkaç ürün ile kolaylıkla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Yüzlerce yıldan beri insanlar ağaçlardan üretilen doğal sakızları, stresi azaltmak, iştahı kesmek, zayıflamak, ağız kokusunu gidermek ve dişleri temizlemek gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda çiğniyor. Kulağa ilginç gelse de son yapılan bilimsel çalışmalar, sakız çiğnemenin hafızayı güçlendirdiğini ve odaklanma sağladığını gösteriyor. (Güvenilir Kaynak) Diğer yandan, sakızların istenmeyen kazalara yol açan can sıkıcı bir yönü var, yapışıyor olmaları!

Sakızlar hidrofobiktir yani suda çözünmezler. Bu da sakızın ayakkabınızdan, kıyafetlerinizden veya saçlarınızdan çıkarılmasının neden daha zor olduğunu açıklar. İyi haber şu ki ilk aklınıza gelen makas yöntemini kullanmak yerine evinizde bulunan malzemelerle saçınıza yapışan sakızdan kurtulmanız mümkün. Saça yapışan sakız nasıl çıkar? İşte birkaç pratik yöntem…

Yemeklik sıvı yağlar: Sakızlar gibi yemeklik yağlar da hidrofobiktir. ”Çivi çiviyi söker” sözünde olduğu gibi saçınıza yapışan sakızı kolayca çıkarmak için yemeklik sıvı yağlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, ayçiçekyağı, kanola yağı, fındık yağı veya hindistan cevizi yağı seçeneklerinizden birkaçıdır.

Sakızın yapıştığı bölgeye elinizle sıvı yağ sürün ve yapışkanlığı nötralize etmesi için birkaç dakika bekleyin. Parmaklarınızı veya bir tarak kullanarak sakızı çıkarın.

Buz küpleri: Saçlarınızın diğer kısımlarına yağ bulaşma endişesi nedeniyle yağ kullanmak size cazip gelmediyse o halde birkaç buz küpü imdadınıza yetişecektir. Buzun soğuk etkisi sakızın yapışkanlığını giderecek ve saçlarınızdan kolayca çıkmasını sağlayacaktır. Buz yöntemini, giysilerinize ve koltuklarınıza bulaşan sakızı çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

Yapışan sakızın üzerine 10 dakika veya sakız sertleşene kadar buz torbası uygulayın. Ekstra destek için saçınızı birkaç buz küpü olan bir beze sarabilirsiniz. Sakızın sertleşmesinin ardından kolayca saçınızdan ayırabilirsiniz.

Sirke: Asidik yapıdaki sirke, saça yapışan sakızdan kurtulmak için kullanılabilecek en iyi ev solventidir. Sirke, sakız ile saçlarınız arasındaki bağı parçalayan bir çözücü olarak çalışır.

Saçınıza yapışan sakızı çıkarmak için bölgeyi sirke ile doyurun. Saçınız uzunsa bir bardak sirke içine daldırabilir veya bir bezle iyice ıslatabilirsiniz. Saçınız sirke ile ne kadar uzun süre ve ne kadar çok ıslanırsa sakız o kadar kolay çıkacaktır. Saçınızı sirkeyle ıslattıktan sonra birkaç dakika bekleyin ve bir tarak yardımıyla sakızdan kurtulun. Sirkenin etkisini artırmak için uygulamadan önce sirkeyi biraz ısıtabilirsiniz.

Fıstık ezmesi: Yemeklik yağlar gibi hidrofobik özelliklere sahip bir diğer madde de fıstık ezmesidir. Fıstık ezmesinin saçlarınızın diğer kısımlarına bulaşmaması için uygulamaya başlamadan önce sakız yapışan bölgeyi ayırın.

Kremsi kıvamdaki fıstık ezmesinden parmağınızın ucuyla az miktarda alın ve sakızın üzerini kaplayacak şekilde sürün. Bu işlem sakızın sertleşmesini ve kolayca çıkmasını sağlayacaktır. Birkaç dakika bekledikten sonra kalın dişli bir tarak kullanarak saçınızdaki sakızı temizleyin.

Saça yapışan sakızı çıkarmak için diğer yöntemler: Yukarıda yazdıklarımızın dışında saçınıza yapışan inatçı sakızı kolayca çıkarmak için birçok farklı seçeneğiniz var. Kullanabileceğiniz diğer ev çözümleri mayonez, vazelin, karbonat, diş macunu, el-vücut losyonları, saç kremleri ve köpükleridir. Evinizde olan malzeme çeşitliliğine bağlı olarak, bu ürünlerden herhangi birini saçınıza uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Ardından sakızı çıkarın ve her zaman yıkadığınız gibi saçlarınızı yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ