MorTilki.Com

Kaktüs Nedir? Kaktüs Çiçeğinin Az Bilinen Özellikleri

Kaktüs Nedir? Kaktüs Çiçeğinin Az Bilinen Özellikleri

Muhtemelen kaktüsü çölde yetişen, dikenli ve yeşil bir bitki olarak biliyorsunuzdur. Bu kesinlikle doğru ancak 2000’den fazla türü olan kaktüsler hattında öğrenilecek daha çok şey var.

Kaktüs denilince çoğumuzun ilk aklına gelen şey kurak çöl topraklarında yükselen saguaro kaktüsünün devasa görüntüsü oluyor. Vahşi Batı’nın kurak arazilerinde çekilen kovboy filmlerinde gördüğümüz kaktüsler dışında, bu güzelim bitki yalnızca çöl ortamında değil, dünyanın farklı bölgelerinde neredeyse tüm iklim koşullarına ayak uydurarak yaşayabilir. Hatta, saksınızda ve evinizin arka bahçesinde bile!

Kaktüs Bitkisi Nedir?

Kaktüs, ”etli” olarak bilinen bir bitkidir. Bu, suyu yapraklarında veya köklerinde depolayabileceği anlamına gelir. Uzun süre yağmur yağmasa bile bünyesinde depoladığı su sayesinde aylarca hatta senelerce büyüyebilir. Yaklaşık olarak 2 Bin civarında çeşidi olan kaktüsler, farklı şekil, boyut ve renkte olabilir. Yaygın olarak yeşil renkte olsalar da kahverengi, mavimsi veya karma renkte kaktüsler vardır.

İnanması güç olsa da en büyük kaktüs türü yaklaşık 20 metre uzunluğa ve 2200 kg ağırlığa erişebilir. Bu, neredeyse iki arabanın ağırlığına eşittir.

Kaktüsler Gece Kulübünün Sadık Üyeleridir

İnsanlar genellikle geceleri uyuyup gündüzleri etkindir ancak yeryüzündeki  tüm canlılar aynı döngüde yaşamlarını sürdürmezler. Örneğin, bazı hayvanlar geceleri avlanmayı ve gündüzleri dinlenmeyi tercih eder. Benzer şekilde, kaktüsler de gece kulübünün sadık üyeleridir. Gündüz saatlerinde çiçek açmak için gözeneklerini açarlarsa, dokularında tuttukları suyun çoğunu kaybederler ve bu da daha kısa bir ömür sürecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, çoğu bitkinin aksine geceleri çiçek açarlar. 

Kaktüsün türüne göre çiçeği yalnızca bir günlük olabileceği gibi haftalarca çiçekli kalabilirler. Sarı, kırmızı, pembe, turuncu, beyaz, mor, turuncu veya mavi renk çiçeği olan türleri vardır.

Kaktüsler Eşsiz Fiziksel Özelliklere Sahiptir

Kaktüsler, sert hava koşullarında hayatta kalmalarına yardımcı olan mumsu, parlak bir yüzeye sahiptir. Üzerindeki dikenler de uzun ömürlü olmalarının en büyük etkenlerinden biridir. Sivri dikenleri, gövdedeki sulu iç kısmını kuşlardan, otlayan hayvanlardan ve insanlardan korur. Ayrıca dikenler, dış yüzeyin gölgelenmesini, soğuk ve kuru havalarda yalıtılmasını ve depolanan suyun kaçmasını engeller.

Kaktüslerin kökleri de diğer bitkilerden daha farklıdır. Toprağın derinliklerine doğru inen kökler yerine, tüm yönlere geniş bir şekilde yayılan ve yüzeyin hemen altında bulunan sık bir kök sitemine sahiptir. Bu sayede, kurak topraklara yağan az miktardaki yağmuru verimli ve hızlı bir şekilde emebilirler. Verimli zamanlarda büyüyen köklerin bir kısmı, çok kurak zamanlarda ana gövdeden ayrılarak kurur. Bunun sebebi, kaktüse ek su maliyeti getirmemek ve ana gövdeyi korumaktır. Bazı kaktüsler 15 yıl, bazıları ise 300 yıl gibi çok uzun bir süre yaşayabilir.

Kaktüsün İçindeki Su İçilir mi?

Kaktüslerin zorlu iklimlerde yaşamasını sağlayan birçok özel numarası olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan en çok bilineni gövdesinde uzunca süre su tutma özelliğidir. Bir kaktüs bitkisinin içindeki su, normalde kullandığımız sudan çok farklıdır. Çok lezzetli görünmese de insanların içmesi için güvenlidir. Aslında, kaktüs suyu içmek çölde seyahat eden sayısız insanın hayatını kurtardı. Bununla birlikte, bazı kaktüs türlerinin dikenlerinin zehirli olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Daha önce hiç duydunuz mu bilmiyorum ama kaktüsü besin kaynağı olarak gören insanlar da var. Meksika gibi bazı ülkelerde kaktüsler yaygın olarak marketlerde satılıyor. Haşlamasını, kızartmasını, salatasını ve hatta çorbasını yaparak tüketiyorlar.

Kaktüsler her ne kadar uzun ömürlü ve zorlu doğa koşullarına dayanıklı bitkiler olsa da bazı türlerinin risk altında olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bilimsel ismi Parodia Magnifica olan yuvarlak top kaktüsleri ne yazık ki bunlardan biri. Bu güzelim tür, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı kategoriye dahil edildi. Bu, sayıları giderek azalan top kaktüslerinin neslinin tükenme riski olduğu anlamına geliyor.

Sonuç olarak kaktüsler evet, çölde yetişen genellikle yeşil ve dikenli bitkilerdir. Ancak çölde hayatta kalmalarını sağlayan eşsiz özelliklerle donatılmış, birçok özel numaraya sahip, hayranlık uyandırıcı özel bitkilerdir. 🌵

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ