MorTilki.Com

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Kumaş, Halı ve Deri Yüzeylerden Mürekkep Temizliği

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Kumaş, Halı ve Deri Yüzeylerden Mürekkep Temizliği

Alışveriş listelerinden etiketlere, fotokopilerden ders notlarına kadar günlük işlerimizi halletmek ve iletişim kurmak için mürekkep kullanıyoruz. Bu kadar sık kullandığımız mürekkeplerin, her ne kadar can sıkıcı olsa da küçük kazalar sonucu istenmeyen lekelere yol açması şaşırtıcı değil! Güzel haber, çeşitli yüzeylerden mürekkep lekelerini çıkarmak için kullanabileceğimiz birkaç pratik ev çözümü var.

Kalemi, kot pantolon, mont veya gömlek cebinizden çıkarmayı unuttuysanız, ofiste bir aksilik yaşadıysanız, halıya mürekkep şişeniz döküldüyse, afacan çocuğunuz deri koltuğunuzda veya deri çantanızda karalama yaptıysa görmek istemeyeceğiniz nahoş bir manzarayla karşılaşmışsınız demektir. Neyse ki tüm bu küçük kazalar sonucu oluşan mürekkep lekelerini, her evde bulunması muhtemel ürünlerle çıkarmanız mümkün.

Yazının devamında, mürekkep lekesi nasıl çıkar? Sorusunun cevaplarını içeren farklı temizlik yöntemlerini bulacaksınız. Evinizde bulunan ürün çeşitliliğine bağlı olarak aşağıdaki yöntemlerden birini veya birkaçını seçebilir kıyafet, koltuk, halı ve masa gibi çeşitli eşyalarınızdan mürekkep lekesini temizleyebilirsiniz…

İpucu: Henüz ıslak olan yeni mürekkep lekelerini temizlemek, kurumuş lekeleri temizlemekten daha kolaydır. Bu nedenle, mürekkep ıslakken üzerine bolca tuz dökün ve tuzun fazla boyayı emmesini sağlayın. Daha sonra aşağıdaki leke çıkarma yöntemlerinden birini uygulayın.

Mürekkep Lekesi Olan Kıyafetlerinizi Sütte Bekletin

Dolma kalem ve tükenmez kalem mürekkepleri, yazdıktan hemen sonra buharlaşan organik bir çözücüyle imal edilir. Bu, mürekkepteki pigmentlerin lipofilik materyallerde çözünür olduğu anlamına gelir. Sütteki yağ da bu kategoriye girer. Giysileri sütün içine batırmak, mürekkebi yavaşça çözeltiye geri döndürür ve böylece kumaştan çıkarır.

Bu yöntemi hem renkli hem de beyaz kıyafetlerinizde kullanabilirsiniz. Mürekkep lekesi bulunan kıyafetinizi içi süt dolu bir leğenin içinde akşamdan sabaha bekletin. Ertesi gün her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

Alkol, Aseton, Saç Spreyi, El Dezenfektanı veya Kolonya Kullanın

Boya lekelerinden kurtulmak söz konusu olduğunda alkol harika bir çözücü olarak çalışır. Mürekkep lekeleri için yalnızca alkol kullanabileceğiniz gibi her evde bulunan alkol bazlı diğer ürünleri de kullanabilirsiniz. Bunlar; saç spreyi, el dezenfektanı, oje çıkarıcı aseton ve kolonya gibi yüksek alkol içeren ürünlerdir. Sprey gibi sıkılabilir bir ürün kullanacaksanız lekenin üzerine püskürtün, sıvı ürün kullanacaksanız temiz bir bez ile lekeyi silin. Son olarak, üzerine az miktarda sıvı çamaşır deterjanı döküp 3 ila 5 dakika bekletin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

Eldeki mürekkep lekesini çıkarmak için alkol içeren bir ürünle elinizi ovalayın (tercihen el dezenfektanı) ve sabunla yıkayıp nemlendirici krem sürün.

Önemli: Tiner, alkol ve alkol içeren ürünler, özellikle renkli ve narin kumaşlarda deformeye neden olabilir. Öncelikle kıyafetinizin görünmeyen küçük bir noktasında yama testi yapın ve sonuca göre lekeli bölgede uygulayın. İpek gibi hassas kumaşlar için kuru temizlemeyi tercih edin.

Beyaz Sirke + Süt + Mısır Nişastası + Diş Macunu Kullanmayı Deneyin

Hafif ve inatçı olmayan bir mürekkep lekeniz varsa o halde yalnızca bir diş macunu bu konuda işinizi görecektir. Bir miktar diş macununu leke üzerine sıkın ve silin. Bu yöntem işe yaramazsa daha etkili bir formüle ihtiyacınız var demektir.

Öncelikle lekenin üzerine az miktarda beyaz sirke dökerek ıslatın. Nişasta ve sütü karıştırıp macun kıvamında bir karışım elde edin. Bu karışımla lekeyi silin ve ardından diş macunu sürüp lekeli alanı yeniden silin. Son olarak sıvı çamaşır deterjanı ile silin.

Sonuç:

Mürekkep lekeleri inatçı ve çıkarılması zor lekelerdir. Bununla birlikte, çeşitli ev ürünleri kullanılarak halı, kot ve kumaş gibi yumuşak yüzeyler ile deri, plastik, parke ve masa gibi sert yüzeylerden temizlenmesi mümkündür. Mürekkep lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz en etkili ürünler içeriğinde alkol bulunanlardır. Ayrıca, süt, diş macunu, sirke ve nişasta gibi ev malzemeleri de bu konuda işinize yarayabilir.

Lekeyi tam olarak çıkarmadan kıyafetlerinizi yıkamayın ve kurutmayın. Mürekkep lekesine ne kadar çabuk müdahale ederseniz o kadar kolay temizleyeceğinizi unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ