MorTilki.Com

Flamingo Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Antoryum Flamingo Çiçeği Bakımı

Flamingo Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Antoryum Flamingo Çiçeği Bakımı

Antoryumlar tropik Amerika’ya özgü çiçeklerdir. Flamingo çiçeği ismiyle de bilinen antoryumlar, Meksika’dan kuzey Arjantin’e, Uruguay’dan Karayipler’in tropik yağmur ormanlarına kadar birçok lokasyonda doğal olarak yetişir. Bununla birlikte, yaşam alanı yalnızca topik bölgelerle sınırlı değildir. Bitkinin ihtiyaç duyduğu birkaç gereksinimin sağlanmasıyla hemen her bölgede saksı çiçeği olarak yetiştirilmesi mümkündür.

Yunanca’da kuyruk çiçeği anlamına gelen antoryum, flamingo çiçeği ve boyalı dil isimleriyle de bilinir. Bitkinin sap uzunlukları 40 ila 50 cm boya ulaşabilir. Büyük ve canlı yeşil renkte yaprakları olan flamingo çiçeklerinin en yaygın renkleri kırmızı ve kırmızı tonlarında olsa da beyaz, pembe, sarı, mor, turuncu veya karma renklere sahip olabilir.

Antoryum Çiçeği İçin En İdeal Ev Ortamı Nasıl Olmalı?

Gün ışığı: Antoryum flamingo çiçekleri, büyümek ve çiçek açmak için gün ışığına ihtiyaç duyarlar. Pencere önleri bu çiçekler için ideal mekanlar olsa da direkt güneş ışınlarını tolere edemediklerinden kuruyabilirler. Bu nedenle, tül perdelerin hemen arkasında gün ışığından faydalanmaları çiçek verimini artırır. Evdeki ışık seviyesi düşükse, bitki yeteri kadar büyümez ve çiçeklenme olmaz.

Sulama: Flamingo çiçekleri, diğer çoğu bitki gibi aşırı suyu ve fazla kuru kalmayı sevmezler. Çiçeğin suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak için toprağına dokunun. Toprak nemliyse su vermenize gerek yoktur. Fazla sulama kök çürüklerine neden olur.

Ek olarak, suyun klorsuz ve kireçsiz olması, çiçeğin sağlıklı ve verimli büyümesi açısından önemlidir. Çiçekler için en iyi su, yağmur suyudur. Yağmurlu havalarda dışarıya bir kap koyabilir ve biriken yağmur suyuyla çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa musluk suyunu 1 – 2 gün kadar dinlendirin veya 2 litre suya yalnızca 1 çay kaşığı sirke karıştırın. Böylelikle çiçeğiniz için en ideal suyu elde etmiş olacaksınız. Ayrıca, suyun sıcak veya soğuk olmadığından emin olun. Sulamada kullandığınız su oda sıcaklığında olmalıdır.

Nem: Antoryum çiçekleri veya diğer adıyla flamingo çiçekleri tropik bölgelere özgü bir çiçektir. Bu nedenle, bitkinin en iyi şekilde büyümesi ve çiçek açması için uygun nem seviyesini oluşturmak önemlidir. Kuru hava, bitkinin yaprak uçlarında sararmaya veya kahverengileşmeye neden olur.

Çiçeğin ihtiyacı olan nemi sağlayabilmeniz için iki farklı seçeneğiniz var. Bunlardan birincisi, fısfıs sprey şişeye su doldurun ve birkaç günde bir çiçeklerinizin yapraklarına sıkın. İkinci yöntem ise saksınızın tabağına çakıl taşları ve su doldurarak tabaktaki suyun buharlaşmasıyla nem sağlayın ancak saksınızın altındaki tahliye deliklerinin direkt olarak su ile temas etmediğinden emin olun.

Sıcaklık: Evinizin sıcaklığı sizin için idealse flamingo çiçekleriniz için de idealdir. Sıfır derecenin altındaki soğuk havalarda yaşayamazlar. Verimli oldukları bahar aylarında daha sıcak ve dinlenme sezonları olan kış aylarında ise nispeten daha serin (15° C) bir oda sıcaklığına ihtiyaç duyarlar.

Toprak ve gübreleme: Antoryum çiçekleri fazla gübreye ihtiyaç duymaz. Ortalama olarak 3 ila 4 ayda bir kere gübre vermek yeterlidir. Ek olarak, sonbahar ve kış ayları bitkinin dinlenme mevsimleri olduğundan, bu sezonlarda gübreleme yapmayın. Toprak konusuna gelince, flamingo çiçekleri doğada killi, kumlu ve karma topraklarda yaşayabilir ancak saksı çiçeği olarak yetiştiriyorsanız en ideali humuslu toprak olacaktır. Toprağa eklenen dallar, yapraklar, yosunlar ve gübreler kaliteyi artırarak çiçeğin daha sağlıklı büyümesini sağlar.

Saksı ve fide: Flamingo çiçekleri çok büyük saksılara ihtiyaç duymamakla birlikte 1 veya en geç 2 yılda bir kez saksılarının değiştirilmesi gerekir. Saksı değişiminde, yeni saksının eskisinden 2 ila 3 parmak kalınlığında daha büyük olması yeterlidir. Çok büyük saksılar çiçeğin gelişimini olumsuz etkiler. Fideler 5 cm’den daha derine dikilmemelidir çünkü derin dikim sapların ve köklerin çürümesine neden olur.

Çoğaltılması: Antoryum saksı çiçekleri çoğu zaman diplerinden yeni filizler verir. İlkbahar ve yaz aylarında bu yeni filizleri farklı bir saksıya ayırabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi dikim esnasında 5 cm’den daha derine dikmemeye özen gösterin. Ek olarak, antoryum çiçeğinin çoğaltılması tohum ekme yoluyla da yapılabiliyor ancak tohumla üretilen antoryumlardan iyi bir verim almak ne yazık ki pek mümkün değil.

Budama: Budama konusunda fazlaca söyleyecek bir şey yok. Antoryumunuzu budamak için ana nedenler, sararan veya kahverengileşen yapraklar ve kuruyan çiçeklerdir. Keskin bir budama makası kullanarak ölü yaprak, sap veya çiçekleri keserek ayırmalısınız.

Flamingo Çiçeği Zehirli mi?

Flamingo (antoryum) çiçeğinin tüm parçaları zehirlidir. Toksik olan bu çiçeğin yenmesi oral tahrişe, ağız, dil ve dudaklarda ağrıya, aşırı salya akmasına, kusmaya, mide rahatsızlıklarına ve yutma güçlüğüne neden olabilir. (Kaynak) Ayrıca, bitkinin özsuyu ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, küçük çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir noktada yetiştirilmesi uygun olacaktır.

Evde Flamingo Çiçeği Yetiştirme Hakkında Ek Bilgiler

Antoryumların evde bakımı zor değildir. Bitkiyi doğru toprakta ve doğru yerde bulduğunuzda ve ihtiyacı olan miktarda suyu verdiğinizde sizi harika, uzun ömürlü çiçekler ile ödüllendirirler. Aşağıdaki birkaç ipucu çiçeğinizin daha sağlıklı büyümesi için işinize yarayabilir:

  • Antoryumlar yüksek bir ışığa ihtiyaç duyarlar ancak doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymazlar.
  • Antoryumları aşırı sulamayın çünkü köklerde çürümeye ve sararmaya neden olabilir.
  • Solan, çürüyen, kuruyan veya zarar gören bölgeleri çiçeğinizden budayın.
  • Çiçeğinizi sürekli direkt güneş ışınlarından, ani sıcaklık değişimlerinden, sürekli karanlık ortamdan ve ev içi cereyandan saklayın.
  • Kışın, antoryum bitkileri 15° C’de az sulama ile 6 haftalık bir dinlenme süresine ihtiyaç duyar. Bu, bitkinin sonraki sezonda bolca çiçek açması için oldukça önemlidir.
  • Bahar başlangıcından sonbahara kadar çiçek açarlar ancak tüm çiçekler aynı anda açılmaz. Bu da uzun bir çiçeklenme zamanı olduğu anlamına gelir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ