MorTilki.Com

Soğanın Acısı Nasıl Alınır? Kuru Soğanın Acılığını Giderme Yöntemleri

Soğanın Acısı Nasıl Alınır? Kuru Soğanın Acılığını Giderme Yöntemleri

En sevdiğiniz malzemelerle dolu bir salatadan veya bir sandviçten bir lokma aldığınızda genellikle yalnızca bir şeyin tadını alırsınız; acı kuru soğan! Soğanlardaki bu acı tada ve göz yanmasına neden olan madde içeriğindeki sülfürdür. Çoğu restoran, müşterilerine harika bir damak lezzeti sunmak için kuru soğanlardaki sülfürü birkaç mutfak hilesiyle ayrıştırır. Peki ama nasıl?

Çiğ soğanların oldukça sağlıklı olduğu su götürmez bir gerçek. Buna rağmen, en iddialı soğan severler bile kuru soğanlarla arasına mesafe koyar çünkü soğanın yoğun tadı yiyeceklerdeki diğer lezzetleri bastırarak ağızda nahoş bir tat bırakır. Sonrasında ortaya çıkan ağız kokusu ise cabası!

Kuru soğana acılığı kazandıran ve gözleri yakarak mutfakta ağlamamıza neden olan şey, soğanın etkili bir bileşiği olan sülfoksittir. Bakınız: Soğan doğrarken gözlerin yanmaması için ne yapılmalı? İyi haber, birkaç kolay yöntem sayesinde soğanlardaki sülfürü ayrıştırmak ve acılığını almak mümkündür. Bunu yapmanın ilk yolu soğanları kavurmaktır. Ancak, eğer yemek pişirmek için soğanı kavurmuyorsanız bu yöntem işinize yaramaz çünkü bu, çiğ soğanın eşsiz lezzetini ve ”çıtırdamasını” ortadan kaldırır.

Aşağıda, soğanları pişirmeden olumsuz özelliklerini azaltmak için kullanabileceğiniz birkaç ev çözümünü sıraladık. Yazının devamında, soğan acısı nasıl alınır? Sorusunun cevaplarını içeren çeşitli yöntemleri ve farklı ipuçlarını bulacaksınız…

Soğanın Acısını Almak İçin Suda Bekletin

Öncelikle en zahmetsiz ve popüler olan yöntemden başlayalım. Soğuk su, soğanın keskin bileşenlerini dağıtarak ayrıştırır ve gevreklik kazandırır. Bu yöntem için soyduğunuz soğanları ince ince doğrayın ve su dolu bir kap içinde 30 dakika bekletin.

30 dakika sizin için uzun bir süreyse o halde zamandan tasarruf için biraz tuz kullanmanız gerekecek. Tuz, soğandaki sülfürün ayrışmasını ve etkisini kaybetmesini sağlar. Bir kabın içine soğuk su doldurun ve 2 yemek kaşığı tuz karıştırın. Ardından doğranmış soğanları 5 ila 10 dakika tuzlu suda bekletin. Son olarak, soğanları fazla tuzdan arındırmak için musluk altında durulayın.

Ek olarak, doğradığınız kuru soğan dilimlerinin üzerine bolca tuz serpiştirerek acılığını alabilirsiniz. Doğranmış soğanları bol tuz ile kaplayın ve 15 dakika bekletin. Su ile yıkayıp fazla tuzdan ayrıştırın.

Soğanın Acısını Çıkarmak İçin Mikrodalgayı Kullanın

Yukarıdaki öneriler size cazip gelmediyse veya beklemek için zamanınız yoksa o halde size en pratik yöntemden bahsedelim. Doğranmış soğanları, içinde su veya sirkeli su olan cam bir kaseye koyun. Üzerine biraz tuz serpiştirip karıştırın. 10 ila 15 saniye mikrodalgaya atın. İşte hepsi bu kadar!

Kuru soğanların acılık yoğunluğu türüne göre değişkenlik gösterir. Soğanın acılığını almak için uğraşmak istemiyorsanız, daha az kükürt bileşiği olan soğanları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. En çok acı olan soğanlar kırmızı ve mor renklilerdir. Sarı soğanların acılığı görece daha az ve beyaz soğanlar en az acı olanlardır.

Sonuç:

Kuru soğanlardaki acılığa ve göz yakmasına neden olan şey, soğanın türüne göre yoğunluğu değişen bir kükürt bileşiği olan sülfürdür. Sülfürü soğandan ayrıştırmak veya etkisini azaltmak için içme suyunda bekletebilir, tuz ile ovabilir veya soğanları tuzlu su içine koyarak 10 – 15 saniye mikrodalgaya atabilirsiniz. Acısı alınan soğanlar, normalinde olduğu kadar ağızda koku yapmaz. Salatalarda, piyazlarda, soğan söğüş olarak ve hatta kuru fasulyenin yanında çiğ olarak afiyetle yenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ