MorTilki.Com

Evdeki Karıncalardan Kurtulmak İçin En Etkili Yöntemler

Evdeki Karıncalardan Kurtulmak İçin En Etkili Yöntemler

Bahar mevsiminin yaşanmaya başladığı şu günlerde, birçoğumuzun karşılaştığı sorunlardan biri de evin çeşitli bölgelerini istila eden karıncalardır. Evinizde karınca ile karşılaşırsanız, yakınlarda binlercesinin daha olması muhtemeldir. Bu tür bir sorunla karşılaştığınızda panik yapmayın! Bazı etkili, doğal ve kolay adımlar sayesinde evdeki karıncalardan kurtulmanız mümkün.

Ev veya iş yerlerinin mutfak ya da diğer yerlerinde bu tür bir sorunla karşılaşanlar, ilk etapta karıncaları süpürmek yerine onları çeken şeyin ne olduğunu öğrenmelidir. Davetsiz misafirlerin orada bulunmasının nedeni, yere damlamış bir bal veya çekmecede unutulmuş kullanılmış bir kaşık olabilir. Özetle; karıncıları çeken şeyi temizleyerek çoğalmalarını engelleyebilir ve sorunu daha kolay çözebilirsiniz.

Karıncalar, yuvalarındaki diğer karıncaların kendilerini takip edebilmesi için arkalarında bir iz bırakırlar. Bu izler ve onları oraya çeken şey temizlenmediği müddetçe, karıncıların gelmesinin önlenmesi bir hayli zor olacaktır. Bu yazıda; “Karıncalardan nasıl kurtulurum?“, “Karıncalardan kurtulmanın doğal yolları nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Evdeki karıncalar ve kolonilerinden kurtulmak için birçok yol mevcuttur. Zararlı kimyasalları kullanmaya gerek kalmadan bu sorundan kurtulmanızı sağlayacak doğal yöntemleri sizler için hazırladık.

1 – Karıncaların Geride Bıraktığı Kokulu Feromon İzlerini Temizleyin

Karıncalar, diğer karıncaların takip etmesini sağlayan feromon adlı kokulu bir iz bırakırlar. Paspas veya süpürme yöntemleri kokuyu gidermek için yeterli değildir. Püskürtmeli boş bir kabın içerisine bir miktar bulaşık deterjanı ve su ekleyin. Bu karışımı karıncaların geldiğini düşündüğünüz yerlere püskürtün. Son olarak, alanda ince bir kalıntı bırakacak şekilde silmeniz yeterlidir.

2 – Nane Yağı

Nane yağı, karıncaları ve sivrisinekleri uzaklaştırmakta oldukça etkili doğal bir böcek kovucudur. Bir bardak suyun içerisine 15 damla nane yağı ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir sprey şişesine doldurarak evinizin pencere ve kapı kenarları gibi yerlerine püskürterek kurumasını bekleyin.

Nane yağı, diğer uçucu yağlar gibi evcil hayvanlarız için zararlı olabilmektedir. Özellikle buna maruz kalınca çok etkilenebilecek kedilerinizi, uygulama yaptığınız alanlardan uzak tutun.

3 – Beyaz Sirke

Evinizde karınca görürseniz, yarım bardak su ve aynı miktarda sirkeyi bir kabın içine ekleyin ve alanı bu karışımla silin. Beyaz sirke, bu tür haşerelerin hoşlanmadığı bir koku oluşturarak onların evinize gelmesine engel olacaktır. Sirkenin kokusu ilk başta sizi de rahatsız edebilir ancak alanı havalandırdıktan bir süre sonra koku ortadan kaybolacaktır.

4 – Siyah veya Kırmızı Acı Biber

Evdeki karıncılar için tamamen doğal ve güveni bir yöntemdir. Karıncalar çok iyi koku alabilen canlılardır. Biber kokusu ise onlar için son derece rahatsız edicidir. Karıncaların evinize girebileceğini düşündüğünüz yerlere bir miktar acı biber serperek onları evinizden uzak tutabilirsiniz.

5 – Çay Ağacı Yağı

Birçok alanda kullanılan çay ağacı yağı, evdeki karınca sorunu için kesin çözümlerden biridir. Bir parça pamuk topunun üzerine biraz su ve 10 damla çay ağacı yağı ilave ederek evinizin çeşitli alanlarına yerleştirin. Bu yöntem karıncaların evinizden uzak durmasını sağlayacaktır. Evinizde evcil hayvan besliyorsanız, hazırladığınız pamuk toplarının onların ulaşamayacağı bölgelerde bulundurmaya özen gösterin.

6 – Tarçın

Toz tarçın, kırmızı karıncalar dahil olmak üzere birçok böcek türünün evinize yaklaşmasını engelleyecektir. Pencere veya kapı kenarlarına bir miktar tarçın dökerek, bu tür minik davetsiz misafirlerin yaşam alanlarınızda bulunmasının önüne geçebilirsiniz.

7 – Kahve Telvesi

Bu zahmetsiz ve doğal yöntem, daha önce birçok ev hanımı tarafından denenmiş ve etkili olduğu kanıtlanmıştır. Evinizdeki karıncalardan kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey, taze demlenmiş bir miktar kahvenin telvesidir.

Kahve telvelerini zemin, pencere kenarı gibi yerlere veya karıncaları çekebilen bitkilerin etrafına serpiştirin. Telve kurumaya başladıktan sonra etkisini kaybetmeye başlayacaktır. Etkili bir sonuç elde etmek için kahve telvesini düzenli aralıklarla değiştirin.

Doğal Yöntemlerin Hiçbiri İşe Yaramazsa

Yukarıda yer verdiğimiz yöntemler evinize giren karıncalar için etkili değilse, bu sorundan kurtulmak için ticari amaçla hazırlanmış yem tuzakları ve spreyleri kullanabilirsiniz. Bu tür ürünlerin içerisinde; çocuklar, evcil hayvanlar ve bitkiler için tehlike arz edebilecek kimyasalların bulunduğu unutulmamalıdır. 

Kapalı formda olan ve pestisit içeren bu tür karınca tuzakları, ilk olarak kokusu ile karıncaları kendine çeker ve yemelerini sağlar. Karıncalar, aynı zamanda bu yemi yuvalarına götürür ve bir süre sonra bütün karınca kolonisini öldürerek ortadan kaldırır.

Karıncalar Hakkında İlginç Bilgiler

  • Dünya üzerinde 12 binden fazla karınca türü bulunur. Bunların büyük kısmının insanların yiyeceklerine ortak olmak dışında bir zararları yoktur.
  • Karıncalar bakteri taşıyabilirler. Monomorium adlı bir karınca türünün, insanlar için tehlikeli olabilecek patojenik bakteri taşıdığı ortaya çıkmıştır.
  • Evlerimizde de görülebilen firavun karıncası isimli tür, yapılan araştırmalara göre bronşiyal astım ve solunum yolu alerjilerinin potansiyel nedenlerinden biridir.
  • Daha çok Afrika’nın belirli bölgelerin özgü bir tür olan kırmızı karıncalar, geçtiğimiz yıllarda Güney Amerika ve Kaliforniya’nın birçok bölgesini işgal etmiştir. Tehlikeli ısırıkları ile bilinirler ve tavuk, ördek gibi küçük hayvanları öldürebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ