MorTilki.Com

Sararan Kapılar Nasıl Beyazlatılır? Sararan Kapı ve Mutfak Dolabı Temizliği

Sararan Kapılar Nasıl Beyazlatılır? Sararan Kapı ve Mutfak Dolabı Temizliği

Beyaz kapılar, mutfak dolapları ve mobilyalar ev ortamına daha havadar ve ferah bir görünüm kazandırır. Bununla birlikte, beyaz boyalı ahşap ürünlerin ortak bir sorunu var; sararıyor olmaları. Evinizdeki beyaz boyalı ahşap ürünleri ilk günkü gibi kar beyaz hale getirmenin en etkili yolu hiç şüphesiz yeniden boyamak. Ancak boyadan önce bu sarımsı renk değişimini tersine çevirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Evinizdeki oda kapılarının, mutfak dolabı kapaklarının veya beyaz renkte olan diğer mobilyalarınızın zaman içinde sarardığına şahit olduysanız bu konuda yalnız değilsiniz. Beyaz yağlı boyalı ahşap ürünlerin sararıp kehribar rengine dönmesi sık rastlanan nahoş bir durum. Güzel haber, sararan kapıları veya diğer beyaz boyalı ahşapları beyazlatmak için deneyebileceğiniz birkaç ev hilesi var. İşlemin ilk adımı, sararmaya neden olan etkenleri bilmek ve gelecekte bu tür renk değişimlerine engel olmaktır. Öncelikle, sararma nedenlerini sıralayalım ve ardından sararan kapı nasıl temizlenir?, Sararan mobilyalar nasıl beyazlar? Gibi Soruları cevaplandırmaya çalışalım…

Beyaz Yağlı Boyalı Ahşaplar Neden Sararır?

Işık eksikliği: Yağlı boya ile beyaza boyanmış kapıların, mutfak dolaplarının veya mobilyaların zaman içinde sararmasının birkaç nedeni var. Bunlardan birincisi evdeki ışık eksikliğidir. Yağlı boyalar kurudukça, boyada kromofor olarak bilinen istenmeyen renk üreten moleküller oluşur. Bu kromoforlar, boya düzenli olarak doğal veya yapay ışığa (gün ışığı veya ampul ışıkları gibi) maruz kaldığında parçalanır. Ancak boyalı yüzey çok fazla ışık almadığında ise kromoforlar parçalanmaz ve yüzeyde sarımsı bir renk tonu oluşturur. Sararmış kapılarınız veya mutfak dolaplarınız, yeterince gün ışığı almayan loş ışıklı bir ortamda bulunuyorsa, sararmanın muhtemel nedeni ışık eksikliğidir.

Neyse ki, kromoforların etkilerini tersine çevirmeniz mümkün. Sararmış boyayı ışığa maruz bırakmak boyadaki sorunlu molekülleri parçalar ve yavaş yavaş orijinal rengini geri yükler. Mobilyaların daha fazla ışık alması için pencere önüne doğru yer değişikliği yapabilir, gündüz saatlerinde perdelerinizi açabilir veya fazla elektrik harcamayan tasarruf ampullerinden birini gece saatlerinde açık bırakabilirsiniz. Sararmanın şiddetine bağlı olarak bir gün kadar kısa bir süre içinde bile renk açılması başlayabilir ancak çok fazla sararmış bir ahşap eşyanız varsa uzunca bir süreye ihtiyacınız var demektir. Bunlarla birlikte, direkt olarak gelen güneşin UV ışınlarının da sararmaya neden olabileceğini bilmek önemlidir.

Soba, kalorifer veya sigara dumanı: Beyaz kapıların sararması söz konusu olduğunda ikincil neden sigara dumanı, soba, şömine ve kalorifer petekleridir. Soba ve kalorifere yakın olan kapılar, ısının oksidasyonu hızlandırması nedeniyle sararma konusunda daha çok risk altındadır. Ayrıca nem ve buhar sararmaya etken diğer faktörlerdendir. Ocak üstündeki beyaz mutfak dolaplarının daha çok sarardığını fark etmiş olmalısınız. Bunun nedeni, yemek pişirme esnasında çıkan buhar ve nemdir. Ek olarak, oda spreylerinin, parfümlerin, saç spreylerinin ve ağır kimyevi içeren temizlik ürünlerinin de sararmaya neden olabileceği unutulmamalıdır.

Kalitesiz boya ve yaş ahşap imalatı: Akrilik boyalar ve solvent bazlı boyalar gibi düşük kaliteli boyalar, sararma konusunda bir diğer suçludur. Ayrıca tam olarak kurumayan ahşapların boyanması da bir süre sonra sararmaya neden olur. Bu tür ahşapların dış yüzeyi kuru olsa bile iç kısmı halen nemlidir. Bu nemli iç katman, dış yüzeyde zamanla sararımsı bir görünüm oluşturur.

Sararan Kapılar ve Mutfak Dolapları Nasıl Beyazlatılır?

Beyaz yağlı boya ile boyanmış kapı, mutfak dolabı ve mobilyaların sararmasına neden olan faktörleri sıraladık. Şimdi de yeniden beyazlatmak için nasıl temizlik yapmamız gerektiğine dair önerilerde bulunalım…

Sıvı bulaşık deterjanı + ahşap temizleyici + sirke + camsil: 1/3 bardak sıvı bulaşık deterjanı, 1/2 bardak ahşap yüzey temizleyici, 1 bardak beyaz sirke, 1 bardak camsil, 2 litre su karışımı yapın. Dilerseniz içine çok amaçlı temizleyicilerden az miktarda ekleyebilirsiniz. Karışımı bir fısfıs sprey şişeye doldurun veya temiz bir bezi nemlendirerek kullanın. Silme işlemi esnasında ahşabın çok fazla ıslanmadığından emin olun. Son olarak, kuru bir bez ile kurulayın.

Karbonat + sirke: Karışımı hazırlamak için 1/2 fincan karbonat, eşit miktarda beyaz sirke ve 1/2 litre su karışımı yapın. Sirke ve karbonat karışımı köpürebilir ancak zararsızdır. Bu karışımla sararan kapılarınızı silin veya yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Ardından nemli temiz bir bezle silerek durulayın. Ek olarak, 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde, eşit miktarda beyaz sirke ve suyu karıştırıp sararan kapılarınızı silmeyi deneyebilirsiniz.

Çiğ patates: Kulağa çılgınca gelse de çiğ patates sararmış kapı ve mutfak dolaplarının beyazlatılmasında kullanılabilir. Bu yöntem için 1 adet çiğ patatesi ortadan ikiye kesin ve sararan yüzeylere sürün. Ardından ahşap yüzey temizleyici ile silerek temizliği sonlandırın.

Amerikan kapılar dahil, tüm mobilyalarınızın temizliği esnasında çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi ağır kimyasallar içeren temizlik ürünlerini kullanmayın. Bu tür temizlik maddeleri, mobilyanın yıpranmasına neden olabileceği gibi ilerleyen süreçte daha çok sararmasına yol açar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ