MorTilki.Com

Evde Taze Nane Nasıl Kurutulur? Yaş Nane Kurutmanın Püf Noktaları

Evde Taze Nane Nasıl Kurutulur? Yaş Nane Kurutmanın Püf Noktaları

Yemeklerimize lezzet katmak, aromatik doğal bir çay demlemek veya ev yapımı güzellik ürünlerine eklemek için nane harika bir bileşen. İşin püf noktası ise kuru olması! Kurutulmuş bitkilerin hem raf ömrü daha uzun hem de lezzetini ve içeriğindeki yararlı bileşenleri daha uzun süre muhafaza edebiliyor.

Yemeklerin en yakın arkadaşı, bitkisel çayların aranan formu ve güzellik ürünlerinin en faydalı bileşenlerinden biridir nane. Siz hangi amaçla naneyi kurutuyor olursanız olun, yapmanız gereken işlem yalnızca birkaç basit adımdan ibarettir ve fazladan maharet istemez. Taze nane kurutma yöntemleri, oda sıcaklığında kurutma, saplarından baş aşağı asma ve mikrodalga veya fırında kurutma gibi oldukça basit ev çözümlerini içerir. Peki ama bu adımları izlerken nelere dikkat edilmeli? Evde nane nasıl kurutulur? Hep birlikte inceleyelim…

Naneyi Oda Sıcaklığında Kurutma:

Öncelikle en popüler ve en zahmetsiz olan geleneksel yöntemden başlayalım. Bahçenizden topladığınız veya pazardan satın aldığınız naneleri, öncelikle soğuk su altında güzelce yıkayın. Suyunun süzülmesini bekleyin ve yapraklarını sap kısımlarından ayıklayın. Tahmin edeceğiniz üzere, bize lazım olan kısmı yaprakları ancak yaprakları tutan ince dalları da kullanabilirsiniz.

Direkt güneş görmeyen bir yere eski gazete kağıdı serin. Üzerine yaş nane yapraklarını serpiştirin. Bu esnada yaprakların üst üste gelmemesine dikkat edin. Nanelerin oda sıcaklığında kuruması için yaklaşık olarak 2 güne ihtiyacınız olacak. 2. günün sonunda kuruyan nane yapraklarını elinizle ufalayıp cam bir kavanoza doldurun.

Nane Demetlerini Baş Aşağı Asarak Kurutma:

Taze nane demetlerini soğuk su ile yıkayın ve üzerindeki fazla suyun kurumasını bekleyin. Ardından naneleri küçük demetler halinde ayırın ve her bir demeti sap kısmından ip ile bağlayın. İpin diğer ucunu çamaşır asma teli, çamaşır ipi veya elbise askısı gibi bir nesneye bağlayıp, nane demetlerinin baş aşağı sallanmasını sağlayın.

Bu işlemde nanelerin baş aşağı sallanması önemli çünkü bu pozisyonda kurumaya bırakıldığında, nanenin aromatik yağlarının ve faydalı içeriklerinin saplardan yapraklara süzülmesini sağlamış olacaksınız. Kapalı ve karanlık bir ortamdaysa nanelerin tamamiyle kuruması 10 günü bulabilir. Eğer 2 hafta geçmesine rağmen naneler kurumamışsa, odanın nem seviyesi yüksek olabilir.

Naneyi Mikrodalgada Kurutma:

Yaş naneyi kurutmak için fazlaca zamanınız yoksa o halde mikrodalga veya fırın kullanarak kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Öncelikle mikrodalga yöntemi ile başlayalım. Taze naneyi soğuk su ile yıkayın, kurulayın ve yapraklarını sap kısmından ayıklayın. Üst üste gelmeyecek şekilde, nane yapraklarını cam bir kaseye dizin. 10 saniyelik aralıklarla birkaç kez mikrodalgayı çalıştırmanız gerekecek ancak her 10 saniyede bir nanenin durumunu kontrol etmeyi unutmayın. Toplamda 15 ila 50 saniye arasında naneleriniz yeterince kurumuş olacaktır.

Nane kurutmak için en hızlı yöntemlerden biri mikrodalga. Fakat, naneleri uzun süre mikrodalgada bekletirseniz renk değişimine ve gereğinden fazla gevremesine neden olursunuz. Nanelerin kuruma işlemi sonrasında halen yeşil renkte olması gerekir. Kahverengiye dönen bir rengi varsa yine de kullanabilirsiniz ancak özelliğini yitirmemesi açısından yeşil olması tercihimiz.

Naneyi Fırında Kurutma:

Hızlı nane kurutmanın bir diğer yolu da fırın kullanmaktır. Evinizde mikrodalga yoksa alternatif olarak bu yöntemi deneyebilirsiniz. Diğer yöntemlerde olduğu gibi öncelikle soğuk su ile taze naneyi yıkayın ve üzerindeki fazla suyun kurumasını bekleyin. Yapraklarını sap kısmından ayırın ve üst üste gelmeyecek şekilde fırın tepsisine dizin. Fırını 40 ila 60 derece aralığında ısıtın ve fırını kapatın. Bu esnada aman dikkat, çalışan sıcak fırına naneleri sürüp yakmayın! Fırına nane tepsisini sürün ve kurumasını bekleyin.

Toplamda 5 ila 25 dakika arasında naneleriniz tamamiyle kurumuş olacaktır. Bu esnada nanelerin durumunu kontrol etmek için birkaç dakikada bir fırın kapağını açıp bakın. Bu sayede fırın içindeki nemin dışarı çıkmasını da sağlamış olacaksınız.

Kuru Nane Nasıl Saklanır?

Karton kutular, ahşaplar veya plastik kaplar uzun vadede nanenin içeriğindeki uçucu yağları ve önemli bileşenleri emer. Bu yüzden, kuru naneyi saklamak için ilk tercihiniz cam kavanozlar olmalı. Cam kavanoza naneleri doldurmadan önce elinizle iyice ufalayın. Son olarak, kavanozun kapağını sıkıca kapattığınızdan emin olun. Kurutulmuş nanenin raf ömrü ortalama 1 yıldır. 1 yıldan sonra aromasını, lezzetini ve yararlı içeriğini kaybetmeye başlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ