MorTilki.Com

Yağ Şişesi Nasıl Temizlenir? Dar Ağızlı Şişeleri Temizleme Yöntemleri

Yağ Şişesi Nasıl Temizlenir? Dar Ağızlı Şişeleri Temizleme Yöntemleri

Zeytinyağı ve ayçiçek yağı gibi sıvı yağları, yağdanlık ismiyle de bilinen dar ağızlı şişelerde saklıyoruz. Oldukça güzel görünümü olan bu şişeler, mutfaklarda estetik bir dekor havası oluşturuyor. Bununla birlikte, temizliği ise tam bir muamma. Neyse ki, yağ şişelerini temizlemenin birkaç pratik yolu var…

Farklı şekilde ve tasarımda olan yeni nesil yağ şişeleri gayet şık bir görünüme sahip. Ancak onları tekrar kullanmadan önce şişedeki yağ kalıntılarını temizlemek geriyor. Şişeyi daha önce içinde bulunan aynı tipte yağla doldurmuş olsanız bile temizlik şart çünkü en iyi kalitedeki yağlar bile zamanla bozulabiliyor. Bozuk yağın üzerine eklediğiniz yeni yağ da bu sebeple kalitesizleşebilir. Dahası, uzun zaman temizlenmeyen yağ şişeleri, zaman içinde oldukça kötü bir koku yaymaya başlar.

Yağ, temas ettiği nesnelere yapışmaya eğilimli bir sıvıdır. Bu nedenle, yağlı yüzeyleri temizlemek daha zordur. Söz konusu, içine elinizin giremeyeceği genişlikte yağlı bir şişenin temizliği olduğunda bu zorluğun derecesi artar. Güzel haber, temizliği her ne kadar zor görünse de yağ şişelerini atmanıza gerek yok. Peki, cam veya plastik yağ şişeleri nasıl temizlenir? İşinize yarayacak birkaç mutfak hilesi için okumaya devam edin…

Bulaşık Deterjanı ve Sirke ile Yağ Şişesi Temizliği

Şişenin boynunun dar olması nedeniyle şişe fırçası veya diğer temizlik aletlerini kullanmanız pek mümkün değil. Bu nedenle, ilk olarak yağ çözücü etkisiyle bilinen bulaşık deterjanı ve doğal bir temizlik ürünü olan sirke ikilisinden yardım almakta fayda var. Öncelikle yağ şişesine birkaç kez sıcak su doldurun, çalkalayın ve boşaltın. Şişeye birkaç damla bulaşık deterjanı ve yarım çay bardağı sirke ekleyin. Karışımı çalkalayın ve lavaboya boşaltın. Aynı işlemi birkaç kez tekrarlayın. Son olarak musluğun altında durulayın ve süzülmesi için baş aşağı bekletin.

Tuzlu Su ile Yağ Şişesi Temizliği

Öncelikle şişenin içine birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı damlatın ve üzerine sıcak su ekleyip çalkalayın ve boşaltın. Bu şekilde kaba yağı temizledikten sonra tepeleme 1 yemek kaşığı tuzu (tercihen kaya tuzu) şişenin içine boşaltın. Şişenin yarısına gelecek kadar sıcak su doldurun. Suyun mümkün olduğunca sıcak olması gerektiğini unutmayın. Tuzlu su olan şişeyi iyice çalkalayıp boşaltın. Son olarak yalnızca su ile durulayıp temizliği bitirin.

Karbonat ile Yağ Şişesi Temizliği

Tuza ek olarak kullanabileceğiniz bir diğer doğal madde karbonattır. Karbonat (NaHC03), sodyum ve bikarbonat iyonlarından meydana gelen bir tuzdur. Kötü kokuları emmek ve temizlik konusunda harika işler başaran doğal bir maddedir. Yağ şişelerini temizlemek için diğer yöntemlerde olduğu gibi öncelikle sıcak su ve bulaşık deterjanı ile şişenin içini kabaca temizleyin. Ardından 1 yemek kaşığı karbonatı şişeye boşaltın ve üzerine 2 yemek kaşığı sıcak su ekleyip şişeyi çalkalayın. Ardından su ile durulayın.

Limon Suyu ve Sirke ile Yağ Şişesi Temizliği

Asidik yapıda olan limon suyunu güçlü bir doğal temizleyici olan sirke ile karıştırarak kendi yağ çözücünüzü yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Yarım bardak limon suyuna iki bardak sirke ekleyin ve karışımı yağ şişenize doldurun. Ardından şişenin tıpasını kapatın ve  sallayıp boşaltın. Ek olarak, fırın ve ocak gibi yağ sıçrayan yüzeyleri kimyasal kullanmadan bu karışımla temizleyebilirsiniz.

Yağ Şişelerindeki Kokuyu Gidermek İçin Çiğ Pirinç

Kötü kokmaya başlayan yağ şişelerini temizlemek ve kokudan arındırmak için pişmemiş çiğ pirinç kullanabilirsiniz. Sıcak su, sirke ve bulaşık deterjanı üçlüsünü kullanarak şişedeki yağın büyük bir kısmını temizleyin. Ardından birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı, 1 yemek kaşığı çiğ pirinç ve şişenin yarısını biraz geçecek kadar su doldurun. Şişeyi çalkalayın ve pirincin kokuyu emmesi için bir süre bekletin. Ardından su ile durulayıp şişe temizliğini bitirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ