MorTilki.Com

Eldeki Biber Acısını Ne Giderir? Eldeki Acı Biber Yanmasına İyi Gelen Yöntemler

Eldeki Biber Acısını Ne Giderir? Eldeki Acı Biber Yanmasına İyi Gelen Yöntemler

Acı biberler yalnızca ağzınızı değil, cildinizdeki temas ettiği tüm noktaları yakabilir. Acı biberlerle bir şekilde haşir neşir olduysanız muhtemelen ilk yanma hissi ellerinizde olacaktır. Eğer sonrasında acı biberle temas eden elinizi, gözlerinize, burnunuza veya vücudunuzda hassas olan diğer yerlerinize değdirdiyseniz işte o zaman vay halinize! İyi haber, biber yanığı acısını kısa sürede geçirecek birkaç ev çözümü var.

Baharatların ve sosların olmazsa olmaz karışımlarından biri olan acı biberler, yemeklerin ve turşuların en yakın arkadaşlarıdır. Yemeklere lezzet katar, iştah açar, kabızlığı önler, kolesterolü azaltır, kan inceltici etkisi vardır ve sindirime yararlıdır. Diğer yandan, bu biberlerin hemen herkesin muzdarip olduğu bir handikapı var; cildi yakıyor olması. Acı biber doğrarken eldiven kullanmadıysanız ve elinizi cildinizin hassas olan diğer noktalarıyla temas ettirdiyseniz, üzgünüm ama bir süreliğine Marmara çırası gibi yanacaksınız. Neyse ki, bu yanma hissi fazla uzun sürmeyecek ve kısa süre sonra geçecek. Peki ama bu yanmaya ne sebep oluyor?

Acı Biber Neden Yakar?

Acı biber nedeniyle ağızda, ellerde, gözlerde veya cildin herhangi bir noktasında yanma söz konusu olduğunda, birincil suçlu, acı biberlerde bulunan kapsaisin isimli maddedir. ”Kapsaisin, acı biberi acı biber yapan şeydir” desek sanırım yanılmış olmayız. Diğer yandan, her insanın ağzında veya cildinde ısıyı algılayan duyu reseptörleri vardır. Bu nöronlar, dokuya zarar verecek kadar bir sıcaklık tespit ettiğinde ağrılı bir şekilde uyarı verir. Kapsaisin, gerçek bir ısı kaynağı olmamasına rağmen duyu reseptörleri yine de bu maddeye karşı uyarı vererek yanma hissini başlatır.

Acı biberin neden yaktığını öğrendiğimize göre şimdi de bu yanma hissinin en hızlı şekilde geçmesini sağlayan yöntemlere göz atalım. Eldeki biber acısı nasıl geçer? İşte çözüm önerileri…

Eldeki Acı Biber Yanmasını Ne Geçirir?

Eldeki acı biberin etkisini geçirmek için ilk aklınıza gelen şey lavaboya koşarak ellerinizi yıkamak olabilir. Ancak, yanmaya neden olan kapsaisin, hareket edebilen (veya temasla bulaşabilen) bir madde olduğundan, su ile yıkamak biber yanmasını daha da kötü hale getirebilir. Buzlu su yanık acısını nispeten azaltsa da etkilenen alanı azaltmaz, arttırır. Acı biber yediğinizde, su içseniz bile ağzınızdaki yanmanın geçmemesinin sebebi budur. Nitekim, ciltteki kapsaisini yalnızca suyla arındırmak mümkün değildir. Bu sebeple, musluk yerine öncelikle buzdolabına gitmenizde fayda var…

Soğuk süt: Süt asidiktir ve bu asitler mevcut acınıza neden olan kapsaisinin parçalanarak dağılmasını sağlar. Bu yöntemi uygulamak için bir kasenin içine soğuk süt doldurun ve biberden yanan ellerinizi sütün içinde bekletin. Birkaç dakika içinde rahatlama hissedeceksiniz. Ancak, ellerinizi sütten hemen çıkarırsanız, muhtemelen kapsaisin tamamiyle temizlenmeyecek ve yanma hissi devam edecektir. Tam sonuç alabilmek için mümkün olduğunca uzun süre ellerinizi soğuk sütte bekletin. Soğuk süte alternatif olarak, soğuk yoğurt ve hatta dondurma kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı veya diğer bitkisel yağlar: Ciltteki yanmaya neden olan kapsaisin maddesinin çözünmesini sağlayan bir başka doğal çözüm ise bitkisel yağlardır. Margarin şeklindeki yağlar da etkili olabilir ancak sıvı yağ bu iş için en uygun olanı. Küçük bir kaseye az miktarda sıvı yağ ekleyin ve ellerinizi içinde ovalayın. Ardından elinizdeki yağı silerek temizleyin.

Limon gibi asidik yiyecekler: Tazı sıkılmış limon suyu veya domates gibi asidik özellikteki yiyecekler ellerinizdeki kapsaisini uzaklaştırarak acı biber yanmasını geçirebilir. Bu yöntem için bir limonu ortadan ikiye kesin ve yanan parmaklarınıza sürün. Aynı şekilde limon suyu ile ellerinizi ovalayabilirsiniz.

Bulaşık veya çamaşır deterjanları: Sıradan sabun ve su ile ellerdeki acı biber etkisini tamamiyle geçirmek mümkün olmasa da daha etkili temizlik ürünleri işinize yarayabilir. Yağ çözücü etkisi olan bulaşık deterjanları veya çamaşır deterjanları ile ellerinizi yıkayıp acı biber yanığından kurtulabilirsiniz.

Seyreltilmiş çamaşır suyu: Ellerinizi acı biberin kalıntılarından arındırmak için etkili bir temizlik ürünü olan çamaşır suyunu (sodyum hipoklorit) kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey çamaşır suyunu bol su ile seyreltmeniz gerektiğidir. Aksi hlade çamaşır suyunun cildinize zarar vereceğini unutmayın.

Karbonat veya mısır nişastası: Eldeki acı biber yanmasının etkisini azaltmak için kullanabileceğiniz bir diğer ev çözümü de karbonat ve nişasta gibi emici özelliği olan ürünlerdir. Bu tür maddeler, yanan bölgenin acısını dindirmez ancak ciltteki kapsaisini emerek biberin etkisinin daha da fazlalaşmasını engeller.

Alkol: Alkolün yüksek seviyede çözücü etkisi olduğu sır değil. Acı biberin etken maddesi olan kapsaisini ciltten uzaklaştırmak için alkol kullanabilirsiniz. Yüksek alkol içeren ürünler ve eczanelerde satılan %75’lik alkoller bu konuda işinize yarar. Alkol ile ellerinizi ovalayarak yıkayın ve ardından havluya silerek kurulayın.

Yukarıdaki yazılanların dışında, kahve telvesi, süzme bal, soğan suyu, diş macunu ve zeytinyağıyla toz şeker karışımını acı biberden yanan ellerinizin acısını almak için kullanmanız mümkün. Gelecekte bu tür yanma olaylarını yaşamamak için acı biber doğramadan önce eldiven kullanın. Eldiven kullanmayı unutursanız ellerinizi yüzünüze, gözünüze, burnunuza, kulaklarınıza ve daha hassas cilde sahip olan cinsel bölgelerinize dokunmayın. Ek olarak, acı biber yediğinizde, acının ağızdaki emilimini azaltmak için yemek öncesinde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı yutmak işinize yarar. Tüm çabalarınıza rağmen uzunca süre acı biber yanığı geçmediyse, alerji ihtimaliniz olabileceğinden doktora gidin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ