MorTilki.Com

Petunya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır? Petunya Çiçeği Özellikleri

Petunya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır? Petunya Çiçeği Özellikleri

Rengarenk bahçelerin sultanı olan petunyalar, ana vatanı Arjantin olan yıllık bir bitkidir. Bakımının doğru yapılması uzun ömürlü olmaları ve bolca çiçek açmaları açısından önemlidir. Eğer bu güzelim bitkiyi saksıda veya bahçenizde yetiştirmeyi düşünüyorsanız işte dikkat etmeniz gerekenler…

Petunya çiçeklerinin insana huzur ve yaşama sevinci veren pozitif bir enerjisi vardır. Nitekim, ismi de umut anlamına gelir. Patlıcangiller ailesine mensup olsan bu güzelim bitkinin ana vatanı Arjantin’dir. Ancak, ülkemizde de rahatlıkla yetiştirilebilir. Birkaç farklı türü olan petunyaların bahçelerde görülen çoğu çeşidi melezdir. Narin yapıda olan petunya çiçekleri fazla bakım gerektirmez ancak yine de özelliklerini bilmek ve birkaç püf noktasına dikkat etmek, bitkinin uzun ömürlü olmasını ve daha fazla çiçek açmasını sağlayabilir.

Petunya çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

Petunyalar yaz aylarında çiçek açan yıllık bitkilerdir. Nispeten güneşsiz gölge ortamlarda büyüyebilirler, serin havayı severler ancak dona dayanıklı değillerdir. Diğer yandan, çiçek sayısının artması ve gürleşmesi için güneşe ihtiyaçları vardır. Bu bağlamda, petunyaları güneş gören bir yerde yetiştirmeniz en mantıklısı olacaktır.

Petunya çiçekleri geniş bahçe ortamlarda yaşayabildiği gibi odalarda veya balkonlarda saksı içinde de büyüyebilir. Genel olarak haftada bir kez üstten sulama yapılması yeterlidir. Pembe, mor, mavi, beyaz ve kırmızı gibi çok sayıda renge sahip petunya türleri aşırı sulamadan ve rüzgardan hoşlanmaz.

Çiçeğin sağlıklı şekilde büyümesi için budama konusu önemlidir. Özellikle kuruyan çiçeklerin alınması bitkinin gelişim sağlaması için gereklidir.

En iyi dikim zamanı ise ilkbahar aylarının son haftaları yani yazın başlangıç dönemleridir. Tohumlarının ekilmesi sonucu çimlenmesi 14 günü bulabilir. Ekme işlemi esnasında aralarında 25 ila 30 cm mesafe bırakılmalıdır. Fidelerin 5 ila 8 cm arasında boyu olduğunda saksıya alınabilir. Toprak seçimi konusuna gelince, yumuşak, geçirgen ve gübreli topraklar en iyi yaşam alanlarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ