MorTilki.Com

Aseton Olmadan Oje Nasıl Çıkarılır? Asetonsuz Oje Çıkarma Yöntemleri

Aseton Olmadan Oje Nasıl Çıkarılır? Asetonsuz Oje Çıkarma Yöntemleri

Manikür ve pedikür uygulamalarının ilk günkü şık görünümünün sonsuza dek sürmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Her şey, tırnakların uzamasıyla birlikte dip kısımlarının açığa çıkmasıyla başlar. Ardından, kaçınılmaz olarak su ile sıkça uğraştığımızda ojeler kavlamaya başlar. Sonuç olarak, bu nahoş manzaradan kurtulmak için gözler aseton ve pamuk ikilisine çevrilir. Peki ama evde asetonunuz kalmamışsa ne yapacaksınız?

Ojelerin yıpranarak kavlaması, gusül abdesti gibi dini gereksinimler veya tırnaklarınızdaki ojenin renginden sıkılmış olmanız gibi pek çok nedenden ötürü ojenizi tırnaklarınızdan çıkarmanız gerekebilir. Tırnaktaki ojeleri çıkarmanın en pratik yolu hiç şüphesiz asetonlardır. Diğer yandan, az miktarda kullanımının güvenli olduğu düşünülse de tek alternatifiniz değildir.

MorTilki.Com ekibi olarak, asetondan daha güvenli olan oje çıkarma yöntemlerini sıralayarak, aseton olmadan oje nasıl çıkarılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalıştık. Evinizde asetonunuz yoksa veya doğal ürünlerle ojenizi çıkarmak istiyorsanız yazımızın devamına göz atmanızda fayda var. Aşağıda, her evde bulunması muhtemel malzemelerle asetonsuz oje çıkarma yollarını içeren birkaç faydalı ipucu bulacaksınız. Sizde hazırsanız artık başlayalım!

Limon ve Sirke ile Oje Çıkarma Yöntemi

Öncelikle kimyasal içermeyen doğal yöntemler ile başlayalım. Ev temizliğinde sık kullanılan sirkenin maharetini bilmeyen yok. Leke çıkarmakta ve hijyen sağlamakta etkili olan sirkeyi oje sökücü olarak da kullanabilirsiniz. Ancak, daha etkili bir karışım için limondan yardım almak gerekiyor.

Sirke ve limonun asidik özelliği, doğal bir oje sökücü olarak çoğu oje çıkarıcıda bulunan alkolün yerine kullanılabilir. Bu yöntem için kabın içine bir veya yarım limonun suyunu sıkın. Ardından eşit miktarda sirkeyle karıştırın. Sonrasında tek ihtiyacınız olan şey küçük bir pamuk parçası. Pamuğu karışımda ıslatıp ojenizi silin. Ojeyi çıkarmakta zorluk yaşıyorsanız parmaklarınızı bir süre bu karışımda bekletmeyi deneyin.

Diş Macunu ile Oje Çıkarma Yöntemi

Evde bulunan malzemelerle oje çıkarma söz konusu olduğunda kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise diş macunudur. İster inanın ister inanmayın, aseton kadar zahmetsiz olmasa da diş macunu ile ojelerinizi çıkarmanız mümkün. Nitekim, asetonlarda bulunan etil asetat isimli bileşik, diş macunlarında da vardır. Bu sayede diş macunları oje sökücü olarak kullanılabilir.

Diş macunu ile yıpranmış ojelerinizden kurtulmak istiyorsanız tek yapmanız gereken şey diş fırçasına biraz macun sürüp tırnaklarınızı fırçalamak. Tabii bunu yaparken dişlerinizi fırçaladığınız fırçayı kullanmamanız gerektiğini sanırım belirtmeye gerek yok 🙂 Bu yöntemi uygulamaya başlamadan önce tırnaklarınızı birkaç dakika sıcak suda bekletmenizin işinizi kolaylaştıracağını da ekleyelim.

El Dezenfektanları veya Kolonya ile Oje Çıkarma Yöntemi

Etkili bir oje çıkarıcı için ihtiyacınız olan şey uygun bir çözücüdür. Birçok alkol bazlı ev ürünü bu konuda harika işler başarır. Kolonya ve el dezenfektanları % 60 ila 70 alkol içerir. Bu sayede, hemen herkesin evinde bulunan kolonyalar ve el dezenfektanlarını aseton yerine kullanılarak etkili sonuç alınabilir.

Bu yöntem size cazip geldiyse küçük bir pamuk parçasını veya makyaj temizleme pedini bu ürünlerden biri ile bolca ıslatın. Ardından maharet sizin güçlü ellerinize kalmış 🙂 Tırnaklarınızı bu pamukla ovalayarak silin ve ojeden kurtulun.

Parfüm, Deodorant veya Saç Spreyleri ile Oje Çıkarma Yöntemi

Kolonya ve el dezenfektanlarına ek olarak her evde bulunması muhtemel alkol içerikli bir diğer ürün grubu ise kozmetiklerdir. Parfümler, deodorantlar ve saç spreyleri alkol ihtiva eder. Bu da onları etkili bir oje çıkarıcı yapar.

Bu yöntemle ojelerinizi çıkarmak istiyorsanız temiz bir pamuklu kumaş veya pamuk parçası kullanabilirsiniz. Tırnaklarınıza bu ürünlerden birini az miktarda püskürtün ve silme işlemine geçin. Asetona nazaran sizi biraz daha fazla uğraştıracağını unutmayın. Oje çıkarma işlemi sonrası nemlendirici el kremi kullanın.

Ojenin Üzerine Oje Sürerek Çıkarma Yöntemi

”Çivi çiviyi söker” sözünü muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Kulağa çılgınca gelse de yıpranmış ojeleri tırnak üzerinden çıkarmak için yeni bir katman oje sürmek akilane bir fikirdir.

Oje ile oje çıkarma yöntemi için tırnaklarınıza ek bir katman oje veya parlatıcı sürün. Bu esnada özen göstermenize gerek yok. Alelade sürebilirsiniz ancak işin püf noktası yeni sürdüğünüz ojenin kurumadan silinmesi gerektiğidir. Sürdüğünüz oje henüz ıslakken pamuklu bir bez veya pamukla silin. Eski ve yeni her iki katmanın da çıktığını göreceksiniz.

Hidrojen Peroksit ile Oje Çıkarma Yöntemi

Oksijenli su olarak da bilinen hidrojen peroksit, sararan birçok nesneyi ağartmak için sıkça kullanılıyor. Eczanelerde ve online olarak satılan bu ürün beyazlatma konusunda etkili olduğu gibi oje çıkarma konusunda da iyi işler başarır.

Evinizde hidrojen peroksit varsa o halde şimdi kullanmanın tam sırası. Bir ölçüye iki ölçü olacak şekilde hidrojen peroksit ile sıcak suyu karıştırın. (1 bardak su + 2 bardak hidrojen peroksit) Suyun olabildiğince sıcak olması işinizi kolaylaştırır. Bu suyla ıslattığınız pamuklu bez ile tırnaklarınızdaki ojeyi silin.

Yalnızca Sıcak Su ile Oje Çıkarma

Tırnağınızdaki ojeyi çıkarmak aslında gülünç derecede çok kolay olabilir. Bunun için yalnızca olabildiğince sıcak (parmaklarınızı haşlamayacak kadar) bir kase suya ve tabii sabırla beklemeye ihtiyacınız var.

Farklı hiçbir ürün kullanmadan yalnızca su ile ojelerinizi çıkarmak için sıcak suda parmaklarınızı bekletin. Ojelerin yumuşaması için yaklaşık 20 dakika gerekli. Sonrasında hafif pürüzlü bir bez ile tırnaklarınızı silin. Elbette bu yöntem diğerleri gibi kolay olmayacaktır ancak ojeyi herhangi bir madde kullanmadan çıkarmak için etkili bir yoldur.

Daha önceki yazımızda kıyafete göre oje rengi konusunda bilgilendirme yapmıştık. Bu makalemizde ise asetonun olmadığı durumlarda ojenin nasıl çıkarılacağı konusunda çeşitli ipuçları ve öneriler paylaşmaya çalıştık. Yukarıdaki yöntemler her ne kadar oje çıkarma konusunda etkili olsa da biraz sabır ve uğraş gerektireceğini unutmayın. Son olarak, tavsiye etmesek de tiner ve solvent gibi boya incelticilerle de ojelerinizi çıkarabileceğinizi söyleyelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ