MorTilki.Com

Ahşap Parke Nasıl Temizlenir? Parke Silmenin Püf Noktaları

Ahşap Parke Nasıl Temizlenir? Parke Silmenin Püf Noktaları

Bir dönem sık kullanılan marley, karo ve mozaik zemin kaplamalarının yerini artık ahşap parkeler aldı. Farklı renk tonlarındaki ahşap parkeler, her eve şıklık ve davetkar bir hava katıyor. Ayrıca, dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle de tercih ediliyor. Ancak, temizliği uygun şekilde yapılmayan bu şık zemin döşemeleri, kısa zaman sonra renk kaybına uğruyor, çiziliyor veya kabarıyor.

Ahşap parkelerin temizliği yapılırken diğer yer döşemelerine nazaran daha dikkatli olunmalıdır çünkü ahşap ve su ikilisi fazlaca dost sayılmaz. Fazla suya maruz kalan ahşap parkeler kabarır, şişer veya eğilerek şekli bozulur. Fazla suya bir de ağır kimyasallar içeren temizlik ürünleri eşlik ediyorsa, evinize yeniden parke döşenmesi büyük ihtimalle kaçınılmaz olacaktır.

İyi haber şu ki, parkelerin üzeri poliüretan ismi verilen bir polimer ile kaplıdır. Bu sayede az da olsa bir miktar su ile temizlenebilir. Bununla birlikte, cilayı matlaştırmayacak ve renk solmasına neden olmayacak bir temizlik ürünü kullanmanız gerekir. Ahşap parkelerinizin harika görünmesi ve daha uzun ömürlü olması için aşağıdaki adımları izlemenizde fayda var. Yazının devamında, laminat parke nasıl silinir? ve evde parke temizliği nasıl yapılır? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Kaba toz ve döküntülerin temizlenmesi: Öncelikle parke üzerindeki toz ve döküntü gibi kaba parçacıkları temizlemekle başlayın. Bunun için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz ancak süpürgenin hassas yüzeyler için olan başlığını takın. Aksi halde süpürge parkenin çizilmesine neden olabilir. Böyle bir aparatınız yoksa nazikçe süpürdüğünüzden emin olun veya yumuşak kıllı bir fırça ile süpürmeyi deneyin.

Paspasın suyunu iyice sıkarak parkeleri silin: Parke silmenin püf noktası, kullandığınız bez veya paspasın suyunun mümkün olduğunca iyi sıkılmış olmasıdır. Parke temizliği için paspasın nemliden biraz daha ıslak olması ve çoğu zaman yalnızca su kullanılması yeterlidir. Silme işlemine odanın son noktasından başlayın ve sildiğiniz yere basmayacak şekilde geriye doğru hareket ederek temizliği tamamlayın.

Yalnızca su yeterli gelmiyorsa ahşap temizleyici veya sirke kullanın : Parkelerinizin çok kirli olduğunu düşünüyorsanız ve yalnızca su hijyen için yeterli gelmiyorsa o halde parkeler için özel üretilen temizlik ürünlerini kullanın. (Asla çamaşır suyu kullanmayın) Daha çevreci bir çözüm için 1 galon (yaklaşık 4 litre) suya, 1 bardak beyaz sirke ekleyin ve sirkeli su ile parkenizi silin. Ancak, sirkenin keskin kokusunun kısa süre de olsa evinizde kalacağını unutmayın.

Parkelerinizi parlatmak ve küçük çizikleri gidermek için siyah çay kullanın : Matlaşan ve küçük çizikleri olan ahşap parkeler için siyah çaydan oluşan bir doğal ev çözümünü deneyebilirsiniz. Öncelikle her zaman demlediğiniz gibi çayınızı demleyin ve el değecek kadar soğumaya bırakın. Ardından bununla parkelerinizi silin. Bu yöntemin yalnızca koyu renk parkelerde uygulanabileceğini ve büyük çizikleri kapatmayacağını unutmayın.

Temizlik sonrası pencereleri açarak odayı havalandırın : Eğer mümkünse yer temizliği sonrası pencerelerinizi açarak odanızda hava sirkülasyonu sağlayın. Bu sayede, ıslanan parkeleriniz daha hızlı kuruyacak ve temizlik ürünlerinden kaynaklanan kimyasal kokular da çıkmış olacaktır.

Ahşap Parkeler İçin Buharlı Temizlik Yöntemleri Uygun mu?

Buharlı temizlik yöntemleri ahşap zeminler için uygun bir seçenek değildir. Minimum miktarda su ve nem kullanılmasına rağmen, laminat parkelerde kullanılan tutkalın gevşemesine, işlevini yitirmesine, parke terlemesine, parke nemlenmesine ve rutubete sebep olabilir. Bu nedenle, ısı ve buhar içeren yöntemleri parke temizliğinde kullanmayın.

Cilasız Ahşap Zeminlerin Temizliğini Nasıl Yapmalıyım?

Cilasız ahşaplar suyu daha kolay emebildiğinden minimum miktarda su kullanılması gerekir. Silme esnasında daha sonra kurulamaya gerek kalmayacak şekilde yalnızca az nemli bez veya paspas ile silin. Kimyasallar ahşap ürünlere zarar verebileceğinden su dışında farklı temizlik ürünleri kullanmayın. Ancak, yoğun lekeler varsa o halde ahşaplar için özel üretilen temizlik ürünlerinden az miktarda püskürtün ve ardından kuru bez ile silin.

Parke Temizliği Konusunda Ek İpuçları

  • Parkelerinizi uzun süre yıpranmadan kullanmak için çok fazla ıslatmadan temizleyin.
  • Evde yoğun trafiğin olduğu koridor ve oturma odası gibi alanlarda halı kullanın.
  • Parke temizliğinde asla çamaşır suyu (sodyum hipoklorit) gibi ağır kimyasallar kullanmayın.
  • Parke zeminlerin temizliğini, kirlenme yoğunluğuna bağlı olarak ortalama haftada bir kere yapın ve yaşam alanınızı sıkça havalandırmayı ihmal etmeyin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ