MorTilki.Com

Ananas Nasıl Soyulur? Ananas Kesmenin, Seçmenin ve Saklamanın Püf Noktaları

Ananas Nasıl Soyulur? Ananas Kesmenin, Seçmenin ve Saklamanın Püf Noktaları

Ananas, vitamin ve mineral zengini tatlı bir tada sahip tropikal bir meyvedir. Ülkemiz topraklarında çok az yetişmesi nedeniyle çoğunlukla ithal ettiğimiz bu meyvenin soyulması, saklanması ve seçilmesi gibi konularda birçoğumuz bilgi eksikliğine sahibiz. Kafalardaki soru işaretlerini giderecek, ananas hakkında tüm merak edilenleri derledik…

Bilimsel adı ananas comosus olan ananas tropik bir meyvedir. Hawaii ile özdeşleşmiş olsa da burası dünya ananas üretiminin yalnızca %10’unu sağlar. Diğer %90’lık kısım ise Meksika, Honduras, Dominik Cumhuriyeti, Filipinler, Tayland, Kosta Rika, Çin, Endonezya, Nijerya, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde üretilir.

Ananas Nasıl Seçilir?

Taze ananas için iyi sezon Mart ayından Temmuz ayına kadar olan dönemdir ancak birçok manav ve markette yıl boyunca satılır. Taze ananas ilk olarak yapraklarıyla kendini belli eder. Yaprakları canlı ve yeşil renkte olmalıdır. Ayrıca yaprağının kolayca çıkarılabiliyor olması tamamiyle olgunlaştığı anlamına gelir. Alt kısmına bastırdığınızda hafif bir yumuşaklık hissediyorsanız bu da ananasın tam olgunlaştığının bir başka işaretidir.

Meyve dolgun ve ağır olmalıdır. Renk çeşitliliğine bağlı olarak yeşil veya altın sarısı tonlarında olabilir. Kokuyor olması, cansız, sararmış yapraklar ve bombeli yüzeylerinin çok fazla yumuşamış olması ananasın çürümeye başladığının işaretidir.

Ananas Nasıl Saklanır?

Ananası adeta zırh gibi sarmalayan dış kabuğu olsa da çabuk bozulmaya müsait bir meyvedir. Oda sıcaklığında en çok 2 gün boyunca bekletilebilir. Buzdolabında saklayarak bu süreyi 3 ila 5 güne kadar uzatmanız mümkün. Diğer yandan ananası çok daha uzun süre saklamak istiyorsanız buzluğa atabilirsiniz. Bu işlem için öncelikle ananası soyun, dilimlediğiniz meyveyi hava geçirmez poşetlere koyun ve buzluğa atın. Bu şekilde 6 aya kadar saklayabilirsiniz ancak bir miktar lezzet kaybı olacaktır.

Ananas Meyvesi Nasıl Soyulur?

Ananasın zırh biçiminde kalın kabuklara sahip olması bu meyvenin nasıl soyulması gerektiğini düşündürebilir. Ananası kesmek ve kabuklarından arındırmak birkaç basit işlemden ibarettir ve fazlaca zaman gerektirmez. Bu aşamada tek ihtiyacınız olan şey ise keskin uzun bir bıçak. Ananas nasıl doğranır? Hep birlikte inceleyelim…

Adım 1 :  Ananasın Alt ve Üstünü Kesin

Öncelikle ananasın yapraklı olan üst kısmını ve alt kısmını bir parmak kalınlığında kesin. Kestiğiniz bu kısımlar çöpe atılacak ama eğer değerlendirmek isterseniz yapraklı olan üst kısmını dekor amaçlı masanızda kullanabilirsiniz.

Adım 2 : Yukarıdan Aşağıya Kabukları Kesin

Ananasın üzerinde siyah noktacıklar göreceksiniz. Bu noktaların hemen yanından yukarıdan aşağıda doğru kabukları kesin. Meyveyi israf etmemek için soyarken çok derinden kesmemeye dikkat edin.

Adım 3 : Ananası Boylamasına 4’e Bölün

Ananasın kabuklarını tamamen soyduktan sonra dış yüzeyinde leke olup olmadığını kontrol edin. Ananası yukarıdan aşağı + şeklinde keserek 4 parçaya bölün.

Adım 4 : Ananasın Göbeğindeki Sert Kısmı Kesin

Ananasın göbeğindeki kısım oldukça sert ve yemek için pek uygun değil. Bu kısım meyveden kolayca çıkarılabilir ve ayırt edilebilir çünkü rengi daha açık ve dokusu daha liflidir. Daha önce kestiğiniz 4 parçadan bu sert damar kısmını tek tek keserek çıkarın.

Adım 5 : Küçük Dilimlere Bölün

Ananasın göbeğindeki sert kısmını da çıkardıktan sonra küp şeklinde veya istediğiniz boyutta dilimleyin. Ardından servis tabağına alın. Hepsi bu kadar!

Ananas hakkında çeşitli bilgilere yer vererek bu meyvenin saklanması ve seçilmesi konusunda ipuçlarını paylaştık. Ayrıca, bıçakla evde ananas nasıl soyulur? Sorusunu fotoğraflarla pekiştirerek cevaplamaya çalıştık. Umarız herkes için faydalı bir içerik olmuştur. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ