MorTilki.Com

Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanmalı? Bakteri ve Virüslere Karşı Etkili Yıkama Önerileri

Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanmalı? Bakteri ve Virüslere Karşı Etkili Yıkama Önerileri

Günde bir elma yemenin çoğu hastalığı uzak tuttuğu doğru ama üzerindeki virüslerle birlikte elmayı yemenin birçok hastalığa neden olduğu da doğru. Her yıl milyonlarca insan, doğru şekilde yıkanmamış meyve ve sebzelerin neden olduğu hastalıklara yakalanıyor. Zirai tarım ilaçları, gıda çalışanlarının yetersiz hijyeni, toprak ve nakliye esnasında bulaşan virüsler en temel besinlerimiz olan meyve ve sebzeler üzerinde tehdit oluşturuyor.

Virüslerden korunmak için el yıkamanın önemine ve ellerin nasıl dezenfekte edilmesi gerektiğine daha önceki konumuzda yer vermiştik. Bakınız : El nasıl dezenfekte edilir? Peki ama virüslerden korunmak için yalnızca elleri yıkamak yeterli mi? Tabii ki de yetersiz. Ellerimizin hijyenine gösterdiğimiz hassasiyeti pazar veya market reyonlarından satın aldığımız meyve ve sebzeler için de göstermemiz şart. Bu besinlerin en güvenli şekilde temizlenmesinin yolu ise doğal temizlik ürünlerini kullanmaktan geçiyor. İşte onlardan bazıları…

Sebze ve Meyveler Nasıl Yıkanır?

Sirkeli suda bekletme yöntemi : Öncelikle en çok bilinen ve en sık kullanılan yöntemden bahsedelim. Kimyasal kullanmadan temizlik yapmak söz konusu olduğunda ilk akla gelen materyallerden biridir sirke. Özellikle beyaz sirke ev temizliği için biçilmiş kaftandır. Doğal olması sebebiyle meyve ve sebze gibi gıda ürünlerinin yıkanmasında da kullanımı mümkündür. Bu yöntem için bir leğene veya lavabo giderini tıkayıp 3 ölçü suya 1 ölçü sirke ekleyin. Sirkeli su içinde meyve ve sebzelerinizi 10 dakika bekletin. Keskin sirke kokusunu gidermek ve tam hijyen sağlamak için son olarak akan suda durulayın.

Sirke + Su + Limon Suyu yöntemi : Gerçek şu ki, besinleri yalnızca su ile yıkamak mikropların birçoğunun temizlenmesini sağlar. Ancak söz konusu sağlık olduğunda işi şansa bırakmamak gerekir. Yukarıdaki sirkeli su yöntemi bakteri ve virüslerin yaklaşık % 97’sini yok eder. Sirkeli suya ek olarak limon suyu eklerseniz bu oran % 99’a kadar çıkar. Bu yöntem için sirkeli suya taze sıkılmış limon suyu ekleyip sebzeleri içinde bekletebileceğiniz gibi temiz bir fıs fıs sprey şişeye karışımı doldurup meyve ve sebzelerin üzerine sıkabilirsiniz. Ardından 10 dakika kadar bekleyip su ile durulamayı unutmayın.

Karbonat +Su yöntemi : Yeşil yapraklı sebzeler ve kabuklu meyveleri mikrop, bakteri ve virüslerden dezenfekte etmenin bir başka yoluda karbonat kullanmaktır. Bu yöntem için 2 litre suya tepeleme 1 çay kaşığı karbonat karıştırın ve sebzeleri bu karbonatlı suda bekletin. Son olarak akan su altında durulayın.

Kabuklu meyve ve sebzeleri yıkamadan soymayın :Ne de olsa kabuğunu soyuyorum, yıkamaya gerek yok” diye düşünmeyin. Kabuk üzerindeki virüsler soyma esnasında bıçakla birlikte meyvenin iç kısmına bulaşır. Bu da meyveyi yediğinizde virüsü vücudunuza alacağınız anlamına gelir. Kabuklu gıdaları sirkeli suda bekletmeseniz bile soymadan önce mutlaka su ile güzelce yıkayın.

Besinleri tüketmeden hemen önce yıkayın : Bakterilerin en çok nemli ortamları sevdiği ve buralarda çok daha uzun süre yaşayabildiği sır değil. Besinleri yıkayıp ıslak halde bırakmak yerine onları tüketeceğiniz zaman yıkayın. Eğer pazardan aldıklarınızı yıkamadan saklamak istemiyorsanız o halde yıkama sonrası kurulamayı unutmayın.

Yumuşak ve kabuksuz orman meyvelerinin yıkanması : Çilek, böğürtlen, ahududu, dut ve yaban mersini gibi orman meyveleri kabuklu olanlara göre daha çok hassastır. Sirkeli su ile yıkamak tadını bozabileceği gibi uzun süre suda bekletmekte bu meyvelerin yapısını bozar. Sulanmaya müsait orman meyvelerini en çok 1 dakika boyunca yalnızca su ile yıkayın.

Çay ağacı yağı yöntemi : Meyve ve sebzeleri yıkarken esansiyel yağlardan faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle küf lekelerinin giderilmesi için temizlikte etkili olan çay ağacı esansiyel yağı virüs ve bakterilerin öldürülmesinde etkilidir. Bu yöntem size cazip geldiyse, su dolu leğenin içine 4 – 5 damla çay ağacı damlatın ve meyve sebzelerinizi bu suda bekletin.

Sonuç :

Meyve ve sebzelerin üzerinde pestisit gibi tarım ilaçlarının yanı sıra birçok bakteri ve virüs bulunur. Pazar ve marketlerden satın alınan bu ürünleri yalnızca su ile yıkamak nispeten yeterli olsada en iyi yol sirke ve benzeri doğal temizlik ürünlerini kullanmaktır.

Son olarak, hem kendi sağlığınız hem de başkalarının sağlığı için alışverişlerinizde gıda ürünlerini elinizle değil, gözünüzle seçerek alın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ