MorTilki.Com

Çiçeğe Çok Su Verilirse Ne Yapılmalı? Fazla Sulanan Saksı Çiçeklerini Kurtarma Yolları

Çiçeğe Çok Su Verilirse Ne Yapılmalı? Fazla Sulanan Saksı Çiçeklerini Kurtarma Yolları

”Az su kurutur, çok su çürütür” sözünü daha önce duymuş olmalısınız. Çiçeklere can veren su, gereksiz şekilde fazla verilirse saksı bitkilerinin katili olabilir. Çiçeklerin fazla sudan zarar gördüğünün en bariz belirtisi, yapraklarının açık yeşile dönmesi, solması ve cansız bir görünüme kavuşmasıdır. Bu olduğunda, fazla sulanan çiçekler tamamiyle çürümeden önce yapılabilecek birkaç şey var.

Saksıdaki toprak ıslak olsa bile çiçeğiniz soluyor mu? Bitkinizin yaprakları açık yeşile dönüşmeye ve cansızlaşmaya mı başladı? O halde sorununuz aşırı sulama olabilir. Aşırı sulama, erken bitki ölümünün en yaygın nedeni olarak kabul edilir. Genel olarak, çiçeklerimizi az sulamaktan korkuyoruz ve sonuç olarak çoğumuz aşırı su verme eğilimindeyiz. Saksı çiçeklerinizi sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz en iyi şey doğru şekilde sulamaktır.

Çiçeği aşırı sulamak neden bu kadar zararlıdır?

Sağlıklı kökler sağlıklı bitkilerin temelini oluşturur. Bu nedenle, kökler bir bitki için çok önemlidir çünkü bunlar birincil su ve gıda kaynağıdır. Ayrıca, oksijen alımı için de önemlidir. Çiçeklerin kökleri su alarak beslenir ancak nefes almak için havaya da ihtiyaçları vardır. Aşırı sulama, basit bir anlatımla bitkinizi boğar. Sürekli ıslak olan toprakta yeterli hava boşluğu olmaz ve kökler nefes alamaz. Nefes alamayan kökler strese girer, hastalanmaya başlar ve solup çürümeye başlar. Çiçeklerinizi gereksizce çok fazla suladığınızda, kök çürüğü gibi sorunların oluşması kaçınılmazdır. Muhtemelen bitkinizin solgun olduğunu fark edene kadar kök çürümesi yaptığını bilemezsiniz. Ancak toprak bu esnada hala ıslaktır.

Peki, saksı çiçeğinizi yanlışlıkla aşırı suladığınızı biliyorsanız ve yaprakları sararıp solmaya başladıysa şimdi ne olacak? Fazla su verilen çiçekler nasıl kurtarılır? Çok sulanan çiçek toprağı nasıl kurutulur? İşte yanıtı…

 • Saksınızın altındaki tabakta su varsa boşaltın ve saksıyı 10 derecelik bir açıyla eğerek fazla suyun süzülmesini sağlayın.
 • İlk aklınıza gelen toprağı güneşte kurutmak olabilir ancak direkt güneş yerine gölgede kurutmak en mantıklısı olacaktır çünkü gölgedeki bitkiler daha az su kullanır. Zaten köklerinin çürümesi nedeniyle susuz kalan çiçeğin üst bölgelerini güneşte bekletmek daha çok zarar verir.
 • Köklerin hava almasını sağlamak önemli. Bunun için toprağa çatal, bıçak vs. gibi cisimlerle delikler açın. Ardından ilk maddedeki gibi saksıyı eğin ve saksıya yumuşak hareketlerle vurun. Böylelikle saksı içindeki toprak gevşeyerek hava alma şansı artacaktır.
 • Saksınızın altında fazla suyun tahliye edilmesi için delik yoksa birkaç delik açmayı deneyin veya delik olan bir saksıya geçiş yapın.
 • Çiçeğinizin kökleri uzun süre su içinde kaldıysa çürümeye veya küflenmeye başlamıştır. Çiçeği kurtarmak için bu kökleri keserek çıkarmak gerekir. Bu adım için çiçeğinizi saksıdan çıkarın ve bir makasla zarar gören kökleri kesin. Sağlıklı kökler genellikle beyaz ve serttir. Çürüyen kökler ise kahverengi, siyah renkte ve yumuşaktır.
 • Çürüyen kekleri kestikten sonra eski toprağı kullanmak yerine yeni bir saksı toprağı kullanın.
 • Bitkinin ölü dal ve yaprakları varsa bunları da makasla kesin.
 • Çiçeğiniz en çok 1 hafta içinde iyileşmeye başlayacaktır. Canlanma belirtilerini gördüğünüzde yeniden güneşli bir yere taşıyın ve gübre verin.

Yukarıdaki tüm bu işlemleri yapsanız bile çiçeğinizi kesin olarak kurtarabileceğinizin bir garantisi yoktur. Çiçeğinizin yeniden eski sağlığına kavuşup kavuşmayacağı köklerinin ne kadar zarar gördüğüne bağlıdır. Gelecekte bitkinizin zarar görmesini engellemek için aşağıdaki önerileri dikkate alın:

 • Bitkilerinizin suya ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Toprak tamamen koyu siyah ve nemliyse, çiçeğinizin muhtemelen suya ihtiyacı yoktur. Sadece toprak kuru ve açık renkte olduğunda su verin. Farklı bitkilerin farklı miktarlarda su ihtiyacı olduğunu unutmayın.
 • Saksı bitkinizin suya ihtiyacı olduğunu belirlediğinizde, tüm kök bölgesinine su ulaşacak şekilde üstten sulayın. Yeterince verdiğinizde saksının altındaki tahliye deliklerinden az miktarda su çıkmalıdır. Sulama işlemi her zaman tepeden uygulanmamalı ve bitkinin tabanına yavaşça su inmelidir.
 • Geceleri saksı çiçeklerinizi sulamayın. Geceleri nemli kalan bitkiler daha çok hastalanma eğilimine girer.
 • Saksılarınızın tabanında drenaj (tahliye) deliği olduğundan emin olun.

Saksı Çiçeklerine Ne Kadar Su Verilmeli?

Saksı çiçeklerinin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için sulama konusu önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi fazla su çürümeye, az su ise kurumaya neden olur. Saksı çiçekleri ne zaman sulanır? Sorusunun cevabı için toprağı kontrol etmek gerekir. Çiçeğinizin gerçekten suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak için toprağa bakın. Toprak nemli ve koyu renkte ıslak bir görünümü varsa suya ihtiyacı yok demektir. Toprağın kuru olduğunu düşünüyorsanız o halde sulama işlemine geçebilirsiniz.

Çiçekler için en uygun sulama yöntemi her zaman yukarıdan aşağıya doğru suyun ilerlediği su verme şekli olduğundan bahsettik. Yanlış bir uygulama çiçeğin alttan su almasını sağlamaya çalışmaktır yani saksı tabağına su doldurmak. Saksı tabağına su doldurmakla çiçeğinizi sulamış olmazsınız ve hatta bitkiye bu şekilde zarar verirsiniz.

Doğru sulama şekli, yukarıdan yapılır ve suyun bitki köklerinin tamamına erişmesi sağlanır. Yeterince sulanan çiçeğin saksı altındaki delikten az miktarda su tahliye olur. Bu olduğunda, çiçeğinizi yeteri kadar sulamışsınız demektir. Son olarak, farklı türdeki bitkilerin birbirlerinden farklı oranda suya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ