MorTilki.Com

Duvara Sıçrayan Kızartma Yağı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Duvara Sıçrayan Kızartma Yağı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Duvarda oluşan yağ lekeleri, kötü bir görüntü oluşturmasının yanı sıra çıkarılması en zor lekelerden. Özellikle mutfak duvarları, kızartma türü yemekleri hazırlarken meydana gelen sıçrama nedeniyle bu tür yağ lekelerinin en kolay oluştuğu alanlardandır. Yağ sıçramaları ve is nedeniyle zamanla duvarda biriken kalıntılar, doğru yöntemleri kullanarak birkaç adımla kolayca çıkarılabiliyor…

Bu tür yağ lekeleri duvarda ne kadar uzun süre kalırsa, çıkarılması da o kadar zor olmaktadır. Çeşitli ağır kimyasallarla yapılan yanlış temizleme yöntemleri, ne yazık ki yağ lekeleriyle beraber duvar boyasına da zarar vermektedir.

Sık yapılan diğer bir hata ise yağlı duvarın temizlenmeden yeniden boyanmasıdır. Yağ lekelerini üzerini boyayarak kapatmak kalıcı bir çözüm değildir. Bu işlem hem o alanda renk uyuşmazlığı oluşmasına, hem de kısa bir süre sonra lekenin yeniden ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Duvarda Yağ Lekesi Oluşmaması İçin Alınabilecek Önlemler

 • Duvarda uzun süre tutulan yağ ve yemek kalıntılarının zor çıkacağı unutulmamalıdır. Ilık suyla ıslatılan temiz bir bulaşık süngeri ve yağ sökücü bulaşık deterjanıyla lekelere en kısa sürede müdahale ederek, duvarda kalıcı ve inatçı leke oluşmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Yemek pişirirken ne kadar dikkatli olsanız da zamanla bu tür lekelerin oluşması muhtemel bir durumdur. Bu nedenle mutfak duvarınızın boyasını seçerken temizlenebilen ürünleri tercih etmelisiniz. Bu tür bir önlem, kalıcı yağ lekelerinin önüne geçerek sizi büyük bir sorundan kurtaracaktır.

Duvardaki Yağ Lekesini Çıkarmak İçin Etkili Çözümler

1. Yöntem:

Gerekli Malzemeler

 • Amonyaklı yüzey temizleyici
 • Sıcak su
 • Sprey şişesi

Marketlerin temizlik reyonlarından temin edebileceğiniz amonyak içerikli ürünler, duvarda oluşan yağ lekelerinin çıkarılmasında oldukça etkilidir. Sprey şişesinin yarısına kadar sıcak su doldurun ve üzerine temizlik yapacağınız alana yetecek kadar amonyaklı temizleyici ekleyin. Karışımı biraz çalkalayın ve alana püskürtün. Bir fırça veya naylon bir süngerle çok bastırmadan yüzeyi ovalayın.

2. Yöntem:

Gerekli Malzemeler

 • Karbonat
 • Ilık su
 • Bulaşık süngeri
 • Nemli bez

Üç yemek kaşığı karbonatı bir bardak ılık suyun içine boşaltın ve karıştırarak macun kıvamına gelmesini sağlayın. Karışımı yağ lekelerinin üzerine uygulayın. Temiz bulaşık süngerinin sert kısmıyla bölgeyi leke kaybolana kadar hafifçe ovalayın. Son olarak temiz nemli bir bezle bütün yüzeyi silerek temizleyin.

3. Yöntem:

Gerekli Malzemeler

 • Beyaz sirke
 • Sprey şişesi
 • Temiz bez

Sprey şişesinin yarısına kadar sıcak su, diğer yarısına da sirke ekleyin ve karıştırın. Hazırlanan çözeltiyi yağ lekesinin üzerine püskürtün ve birkaç dakika bekletin. Son olarak duvarı temiz bir bezle silin. Eğer yağlı alan büyükse aynı işlemi birkaç defa tekrarlayın.

Not: Çamaşır suyu duvardaki yağ lekelerini gidermek için seyreltilerek kullanılsa dahi boyaya veya diğer yüzeylere zarar verebilmektedir. Bu yüzden çamaşır suyu kullanmaktan kaçının.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ