MorTilki.Com

İpek Kumaş Nasıl Yıkanır? İpek Kumaştan Leke Çıkarma Yöntemleri

İpek Kumaş Nasıl Yıkanır? İpek Kumaştan Leke Çıkarma Yöntemleri

İpek böceğinin doğal yollarla ürettiği liflerden meydana gelen ipek, pürüssüz ve cezbedici bir kumaş türüdür. Sıradan kumaşlara göre çok daha narindir ve pahalıdır. Bu sebeple, nasıl yıkanması gerektiğini bilmek ve üzerindeki inatçı lekeleri çıkarmak için fikir sahibi olmak önemlidir.

Yüzyıllardır zenginlik sembolü olarak görülen ipek, dokunsal olarak yumuşak, pürüssüz ve cezbeden şehvetli bir kumaş türü. Bu özelliklere paralel olarak fiyatı da haliyle biraz pahalı. Bu yüzden ipek eşarpları, gömlekleri, kravatları, gecelikleri, iç çamaşırları veya yatak örtülerini yıkarken maksimum özen göstermek gerekiyor. Peki ama nasıl?

İpek giysilerde en çok karşılaşılan lekeler ter, deodorant, yağ, mürekkep, su, çay-kahve, pas lekesi ve fondöten gibi makyaj ürünlerinin lekeleridir. O veya bu şekilde lekelenerek kirlenmiş bir ipek kumaşınız varsa öncelikle ilk yapmanız gereken şey yıkanabilir ipek olduğundan emin olmak için üzerindeki etiketi kontrol etmek olmalı. Etiket üzerinde ”Yalnızca kuru temizleme” yazıyorsa en güvenli yöntem üreticinin tavsiyesine uymaktır. İyi haber, etiketteki bu uyarıya rağmen çoğu ipek kumaş elde yıkamak için uygundur. Ancak bu konuda şüpheleriniz varsa ve ipeğinizi riske atmak istemiyorsanız, yazının devamını okumakla hiç zaman kaybetmeyin ve kuru temizlemeciye gidin. Diğer yandan, ”Riskleri göze alıyorum” diyorsanız o halde kısa süre daha misafirimiz olacaksınız demektir. 🙂 Okumaya devam edin…

İpek Kumaş Nasıl Yıkanır?

Öncelikle asla yapmamanız gereken birkaç kuraldan bahsetmek istiyorum. İpek kumaşlar üzerinde güvenle kullanılabilecek beyazlatıcı (oksijen bazlı veya klor bazlı) bir ürün yoktur. Özellikle çamaşır suyu ve ağır bileşenler içeren sert temizlik ürünlerini kesinlikle kullanmamalısınız, sıcak ve kaynar su ile yıkamamalısınız, sert şekilde çitileyip güç denemesi yapar gibi suyunu sıkmamalısınız, kurutma makinesine atmamalısınız ve yüksek sıcaklıkta ütülememelisiniz.

İpek kumaşlar çamaşır makinesinde narin ve kısa programda yıkanabilir ancak yinede bunun bir risk olduğunu bilmelisiniz. Bu sebeple, en güvenlisi elde ve soğuk su kullanarak yıkamaktır (sıcak olmamak şartıyla su biraz ılık olabilir).

Hassas kumaşlar için özel olarak üretilen sıvı çamaşır deterjanları var. Eğer ipek üzerinde lekeli bir bölge varsa, bu noktaya sıvı çamaşır deterjanından bir miktar sürüp parmağınızla ovalayın. Ardından legene ılık veya soğuk su doldurup az miktarda ”hassas çamaşır deterjanı” ekleyin ve ipek giysinizi içine bırakın. (Bu deterjanlardan yoksa alternatif olarak bebek şampuanı kullanın.) Birkaç dakika bu şekilde ıslanmasına izin verin. Sonrasında, narin ve yumuşak hareketlerle hafifçe çitileyin.

Soğuk su akan musluğun altında veya soğuk su dolu bir başka leğende durulama işlemine geçin. Yıkama esnasında hassas çamaşır deterjanı kullanmış olmanıza rağmen, ipeğin rengi solmuş veya matlaşmış olabilir. Bu renk kaybını geriye almak ve ipeği yumuşatmak için yapılabilecek en mantıklı şey sirke kullanmaktır. Soğuk su dolu leğenin içine yarım çay bardağı sirke ekleyin ve legen içinde hareket ettirip her tarafının ıslanmasını sağlayın. Evde beyaz sirkeniz yoksa alternatif olarak ipeği yumuşatmak için 1 çay kaşığı saç kremi ekleyin. Son olarak yeniden durulayın ve geniş bir havluya sararak üzerindeki fazla suyu alın.

İpek Kumaştaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Eğer ipek giysinizi komple yıkamak istemiyorsanız ve yalnızca belirli noktalardaki lekeleri çıkarmak istiyorsanız basit bir karışım yapmanız gerekecek. Bunun için 1 bardak suyun içine 2-3 yemek kaşığı beyaz sirke veya taze sıkılmış limon suyu karıştırın. Zarar verip vermeyeceğini test etmek için ipeğin görünmeyen küçük bir noktasını karışıma daldırın. Kumaşta renk atması gibi bir sorun yoksa, sprey şişeye boşaltıp lekeye püskürtün veya direkt olarak lekeli kısmı karışıma daldırın. Sirke ve limon suyu özellikle deodorant ve ter lekeleri gibi basit lekeler üzerinde iyi çalışır ancak sirkeyi ve limon suyunu su ile seyreltmeden direkt olarak ipekler üzerinde kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Tükenmez kalemlerin oluşturduğu mürekkep lekeleri ve pas lekeleri gibi zorlu lekeleri çıkarmak için ise daha güçlü bir formüle ihtiyacınız olacak. Bir ölçüye bir ölçü olacak şekilde amonyak veya alkolü su ile karıştırın. Başlamadan önce, sirke yönteminde olduğu gibi öncelikle kumaşın görünmeyen yüzeyinde küçük bir test gerçekleştirin. Eğer sorun yoksa, bir pamuk parçasını bu karışımda ıslatıp lekelerin üzerine hafifçe bastırarak sürün.

Kurutma ve ütüleme kısmına gelince, ipek kumaşları asla kurutma makinesinde kurutmayın. Kurutmak için en iyi yöntem direkt güneş ışığı yerine oda sıcaklığında kendiliğinden kurumasını beklemektir. Ütülerken ise yüksek derecelerden kaçının. Büyük ihtimalle, bu konuda ürün etiketinde uyarı vardır. Eğer böyle bir uyarı yok ise o halde ütünüzün en düşük sıcaklıkta olduğundan emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ