MorTilki.Com

Koltuklar Hangi Deterjanla Silinmeli? Koltuk Silme Tüyoları

Koltuklar Hangi Deterjanla Silinmeli? Koltuk Silme Tüyoları

Kanepe, koltuk ve oturma grublarının deterjanla temizliği için tek çare elde silmektir. Nitekim, bu eşyaların kumaş kısımları fermuarlı ve çıkarılabilir özellikte değilse çamaşır makinesinde yıkanma gibi bir lüksü yok. İyi haber, temizlik esnasında hangi adımları izlemeniz ve hangi deterjanları kullanmanız gerektiğini biliyorsanız koltuk silme işi tahmininizden daha kolay hale gelebilir.

Üzeri kumaş, deri veya sentetik döşeme olan koltuk, sandalye, kanepe, ve oturma gruplarının zaman içinde kirleniyor olması hayatın bir gerçeği. İçecek dökülmesi, yiyecek kırıntıları, evcil hayvanlar, temiz olmayan kıyafetlerle oturmak ve soba, kalorifer isi gibi etkenler koltukların kirlenmesinde birincil suçlu. Koltuklardaki bu leke ve kirlerin giderilmesi için uygun deterjanla silinmesi şart. Peki ama koltuk temizliğine nasıl başlamalı? Koltuklar hangi deterjanla silinmeli? Koltuk silmenin püf noktaları konusunda faydalı olacağını düşündüğümüz, çeşitli tüyoları içeren bir makale hazırladık…

Elektrik Süpürgesiyle Başlayın

Koltukları silmeden önce kırıntı, kıl ve diğer döküntüleri temizlemek için elektrik süpürgesini kullanın. Minderlerin üzerini süpürün ve ardından minderleri kaldırın. Koltuğun tüm kısımlarını elektrik süpürgesiyle vakumlayarak çekin. Ardından ahşap ve metal kısımları silin. Ahşap ve metal yüzeylerdeki lekeler kumaşlardaki kadar inatçı değildir. Bu sebeple, hangi deterjanla sildiğinizin pek bir önemi yok. Deterjanlı nemli bir bez işinizi görecektir.

Koltukları Silmek İçin Deterjanı Hazırlayın

Gerçek şu ki, koltukların yüzeyini silmek için çamaşır yıkamakta kullandığınız tüm deterjanları, sabunları ve bulaşık deterjanlarını kullanabilirsiniz (Çamaşır suyu gibi ağır bileşenler içerenler hariç). Tüm bunlarla birlikte, temizlik konusunda doğal bir ev çözümü olan beyaz sirke ve karbonatı da kullanma şansınız var. Ayrıca, koltuklarınız deri ise arap sabununun ideal bir seçenek olduğunu da belirtelim.

Bu temizlik maddelerinden herhangi birini sıcak su ile karıştırıp nemli bir bez ile koltuklarınızı silmeniz mümkün olduğu gibi bu ürünlerin birbirleri ile olan kombinasyonunu da tercih edebilirsiniz. Bunlardan birkaçının tarifi :

Beyaz kalıp sabun + Karbonat + Lavanta yağı : Koltuklarınızdaki tüm lekeleri gidermek, hijyen sağlamak ve temizlik sonrası odanızın mis gibi kokması için bu doğal tarifi deneyebilirsiniz. 1 adet beyaz kalıp sabunu rendeleyin. Ardından içine 1 çay bardağı karbonat ve 1 tatlı kaşığı lavanta esansiyel yağı ekleyin. Üçünü sıcak su dolu leğene dökün ve karıştırın. Bu suya temiz bir bezi batırıp nemli kalacak şekilde sıkarak koltuklarınızı silin. Bu arada, lavanta yağının koltuklara yağ bulaştıracağını düşünmeyin. Esansiyel yağlar, sıradan yağlar gibi çalışmaz. Koltuklarınızda yalnızca mis gibi aromatik bir lavanta kokusu bırakacaktır.

Beyaz sirke + Bulaşık deterjanı : Doğal ev temizliği olduğunda ilk aklımıza gelen ürünlerden biridir beyaz sirke. Koltuk temizliğinde sirkeyi kullanmak için 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde kaynar olmayan sıcak su ile karıştırın. Ardından içine bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin ve karıştırın. Bu karışım, özellikle kumaş döşemeli koltuklarda harika sonuç verir.

Beyaz sirke + zeytinyağı (Yalnızca deri koltuklar için) : Deri koltuklarınızı temizlemek ve aynı zamanda deriyi zeytinyağı ile beslemek ve parlatmak için bu karışımı kullanabilirsiniz. Bir fısfıs sprey şişenin içine yarım çay bardağı beyaz sirke ve yarım çay bardağı zeytinyağı ekleyin. Kirli ve lekeli bölgelere püskürtüp bir bez ile ovalayın. Son olarak farklı bir kuru bez ile kurulayın.

Eğer deri koltuklar üzerinde zeytinyağı kullanma fikri size cazip gelmediyse o halde arap sabunu kullanın. Arap sabunu, beyaz sirke ve sıcak su karışımını kullanabileceğiniz gibi yalnızca arap sabunu ve sıcak su kullanarak deri koltuklarınızı temizleyebilirsiniz.

Elde Koltuk Silmenin Püf Noktaları

  • Sildiğiniz bezin çok fazla ıslak olmadığından ve fazla suyunu sıktığınızdan emin olun. Aksi halde, koltukların sünger kısımları suyu çekerse zamanla küf kokusu yayılabilir.
  • Deterjanlı su ile sildiğiniz koltukları daha sonra yalnızca su ile nemlendirilmiş bir bez ile silerek deterjan kalıntılarından arındırın. Bu esnada da koltukları silerken çok fazla ıslatmadığınızdan emin olun.
  • Kimyasal deterjanların uzun süre kumaş üzerinde kalması, kumaşın renginin solmasına neden olabilir. Bu sebeple, deterjanların yarım saatten daha uzun süre kumaş üzerinde kalmasına izin vermeyin.
  • Temizlik işinin bitmesinin ardından mümkünse odanın pencerelerini açın ve sildiğiniz koltukların tamamiyle kurumasını bekleyin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ