MorTilki.Com

Domates Kabuğu Nasıl Soyulur? Domatesin Kabuğunu Kolay Soyma Yöntemleri

Domates Kabuğu Nasıl Soyulur? Domatesin Kabuğunu Kolay Soyma Yöntemleri

Domatesin kabukları soyulmadan pişirildiğinde, ısıya maruz kalmasıyla birlikte kabukları ayrılır ve yemeğin içinde nahoş bir görüntü oluşturur. Görsellik açısından kötü bir manzara oluşturduğu gibi çoğu insan domatesi kabuklarıyla birlikte yemekten hoşlanmaz. İyi haber, domatesin kabuğunu kolayca soymanın birkaç püf noktası vardır.

Domates yemeklere lezzet verir, renk katar, içeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde yemekleri daha besleyici hale getirir. Ancak, domatesin kabuğunu soymadan basit bir menemen bile yapsanız, kabuklardan oluşan nahoş bir manzarayla karşılaşırsınız. Neyse ki, birkaç mutfak hilesi ile domatesin kabuğunu kolayca soymak mümkün. Üstelik, bu yöntemler oldukça basittir ve birkaç dakikadan daha fazla zamanınızı almaz. Domates kabuğu nasıl kolay soyulur? Hep birlikte inceleyelim…

Domatesin Kabuğunu Soymak İçin Ateşe Tutma Yöntemi

Domatesler elma kadar sert kıvamlı olmadığı için bıçak ile soyulması zordur. Bu sebeple, domatesin kabuğunu kolayca soymak için en akıllıca yöntem ısı kullanmaktır. İlk olarak en kolay ve zahmetsiz olanından başlayalım. Bunun için bir adet çatala ihtiyacınız olacak.

Domatesin sapı duruyorsa çıkarın ve bu kısma çatalı batırın. Ardından ocağı orta seviye açın ve ateşin üzerinde 15 ila 20 saniye domatesi tutun. Çevirerek domatesin farklı yüzeylerini ateş üzerinde bekletin. Bu esnada ateş üzerinde çok fazla tutmamaya çalışın aksi halde domates pişmeye başlar. Kabukları ayrılmaya başlayınca ateşten alın. Soğumasının ardından elinizle kolayca kabuğunu soyun.

Domatesin Kabuğunu Soymak İçin Kaynar Su Yöntemi

Kabuğunu soymanız gereken domates sayısı fazlaysa o halde tek tek ateş üzerinde uğraşmak yerine kaynar su yöntemini kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Bu yöntem için öncelikle domateslerin arka kısımlarına bıçakla X şeklince çizik atın. Ardından bir tencereye su doldurup kaynamaya bırakın.

Kaynamakta olan suya domatesleri atın ve yaklaşık 30 saniye kadar bekletin. Domatesleri kaynar suda çok fazla beklettiğinizde yumuşamaya ve pişmeye başlayacağını unutmayın. Kaşık yardımıyla sudan çıkardığınız domatesleri soğuması için soğuk su altında tutun ve kolayca kabuğunu soyun.

Domatesin Kabuğunu Soymak İçin Fırın Yöntemi

Domateslerin kabuklarını soymak için en pratik yöntemin ısıya maruz bırakmak olduğunu belirtmiştik. Bu doğrultuda, kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise domatesleri fırına sürmektir. Bu yöntem için öncelikle fırını 200 derece civarında ısıtın. Ardından domatesleri ortadan ikiye bölün ve fırın tepsisine dizin.

Önceden ısıttığınız fırında domatesleri 8 ila 10 dakika kadar bekletin. Kabukların çatlayıp ayrılmaya başladığını gördüğünüzde fırını kapatın ve tepsiyi çıkarın. Domateslerin soğumasının ardından maharetli ellerinizle kolayca kabukları soyun. Son olarak, aynı yöntemi benzer şekilde fırın yerine mikrodalgada uygulayabileceğinizi belirtelim.

Domatesin Kabuğunu Soymak İçin Dondurucu Yöntemi

Domateslerin kabuğunu soymak için en etkili yöntem ısı olsa da tek alternatifiniz değildir. Isının tam tersi olarak domatesleri dondurmak da kabuklarını soymak için işinize yarar. Ayrıca domateslerin 8 aya kadar dondurucuda bekleyebileceğini ekleyelim.

Yaz aylarında buzluğa attığınız domatesleri kışın çıkardığınızda bu yöntemi uygulayarak kabuğunu soyabilirsiniz. Buzluktan çıkardığınız domatesleri sıcak veya ılık su altında kısa süre bekletin ve kolayca kabuklarını soyun. Diğer yandan, dondurulmuş domateslerin kabuğunu soymak daha kolay olduğundan elma soyar gibi kabuklarını soymanız da mümkün.

Domatesin Kabuğunu Soymak İçin Bıçak Yöntemi

Yukarıdaki yöntemler size cazip gelmediyse ve geleneksel çözümlerden vazgeçmek istemiyorsanız o halde bıçak kullanarak domates kabuklarını soyabilirsiniz ancak bu yöntem için domateslerinizin biraz sert olması gerekiyor.

Domatesleri 4 parçaya bölün ve keskin bir bıçak kullanarak domatesin uç kısmından aşağı doğru bıçağı hareket ettirin. Bu esnada bıçağın mümkün olduğunca kabuğa yakın olmasına özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ