MorTilki.Com

Evdeki Böceklerden Kurtulmanın Doğal ve Etkili Yolları

Evdeki Böceklerden Kurtulmanın Doğal ve Etkili Yolları

Evlerin en istenmeyen misafirleri hiç süphesiz haşerelerdir. Evleri böceklerden uzak tutmak için ilk şart temizliktir. Ancak ne kadar hijyenik olursanız olun çoğu zaman bu eklem bacaklıları evinizde görmeniz muhtemeldir.

Evdeki böceklerden kimyevi böcek ilaçları ile kurtulmak mümkün olsa da bunu doğal yöntemlerle çözmenin de yolları var. Evlerdeki böceklerden kurtulma yollarını sizler için derledik. İşte o basit yöntemler…

Gümüş Böcekleri :

Gümüş böcekleri karanlık ve nemli ortamları sever. Güneş ışığı ve temiz havadan hiç hoşlanmazlar. Bu yüzden evlerde en çok tuvalet ve banyoda yaşamlarını sürdürmeyi tercih ederler. Tuvalet ve banyo havalandırma boşlukları da bu böceklerin vazgeçilmez mekanlarındandır. Boyları çok fazla büyümeyen bu böcekler duvardaki kılcal çatlakların arasını, kitaplıkları ve karanlık kilerlerdeki tozlu rafları rahatlıkla yaşamak için kullanabilir.

Evdeki Gümüş Böceklerinden Nasıl Kurtulurum?

Gümüş böcekleri haşeratların içinde belki de en masum olanıdır. Bulaşıcı hastalık taşımazlar. Ancak yinede bir böcek türünün evinde yaşamasını kim ister ki? Gümüş böceklerinden doğal yöntemlerle kurtulmak mümkünür.

Böcekleri gördüğünüz yerlere ve yaşaması muhtemel bölgelere karanfil yerleştirebilirsiniz. Bu böcekler karanfil kokusundan hiç haz etmez.

Soyduğunuz salatalığın kabukları da gümüş böceklerini kaçırmak için etkilidir. Salatalık kabuğundaki koku gümüş böceklerini kaçırır.

Limon ve portakal kokusu da bu böcek türünün sevmediği kokular arasındadır. Narenciye kokuları içeren oda spreyleri bu böceklerle savaşmanızda size yardımcı olur.

Güvelerle mücadele için kullanılan naftalinin bu böcekler için de kovucu etkisi vardır. Naftalin kokusuna gümüş böcekleri tahammül edemez.

Örümcekler :

Örümcekler genellikle kiler, garaj, apartman bodrumları gibi rahatsız edilmeyecekleri  bölgelerde yaşamlarını sürdürmeyi tercih ederler. Yinede evinizin tavanlarında, perde korniş kısımlarında örümcek ağlarıyla karılaşmanız mümkündür. Evlerde görülen örümcek türlerinin çoğu zararsızdır ve insana tehdit oluşturmaz. Ancak çok zehirli türlerininde bulunduğu bu eklem bacaklılara temkinli yaklaşmakta fayda var.

Evdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulurum?

Ev temizliği örümceklerden kurtulmak için ilk şarttır. Evinizde ilgilenmediğiniz, temizlemediğiniz nokta kalmasın. Dip bucak temizlik yapın. Gördüğünüz örümcek ağlarını bir fırça ya da süpürge yardımıyla alın.

Örümcekler naneden hoşlanmaz. Nane yağının içine su ekleyip sprey şişeyle evinize sıkmanız örümcekleri uzaklaştıracaktır.

Beyaz sirke kokusu örümceklerin sevmediği bir diğer kokudur. Beyaz sirkeyi sulandırarak evinize sıkabilirsiniz ancak bu koku sizi de rahatsız edebilir.

Rendelenmiş ya da küçük parçalar şeklinde doğranmış limon kabukları da örümcek kovma işleminde yarar sağlar. Örümceklerin yaşaması muhtemel alanlara rendelenmiş kabukları serpiştirin.

Yemesi leziz kestaneler örümcekler için bir kabus. Kestaneleri, örümceklerin evinize girebileceği pencere önü ve kapı eşiği gibi yerlere koyarak içeri girmelerini önleyebilirsiniz.

Karıncalar :

Çalışkanlıklarıyla bilinen karıncaların mesai saatleri evinizin içinde olabilir. Karıncalar ne kadar çalışkan ve üretken canlılar olsalar da istenmedikleri yerde kalmazlar. Ancak bu davetsiz misafirlere onları evinizde istemediğinizi belirtmeniz gerekir.

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulurum?

Karıncaları evden uzaklaştırmanın en  kolay yolu limon ve portakal kokularıdır. Karıncalar limon ve portakalın kokusundan hoşlanmaz. Narenciye kokuları olan spreyler evdeki karıncaları kapı dışarı etmenizi sağlar.

Karıncalardan kurtulmanın bir diğer yolu da elma sirkesidir. Elma sirkesini suyla karıştırıp karıncaların yoğun görüldüğü yerlere spreyle sıkarsanız karıncalar orada istenmediklerini anlayacaklardır.

Tarçınla karınca sürülerinden kurtulmakta mümkündür. Tarçın kokusunu insanlar çok sevse de durum karıncalar için hiçte öyle değildir. Toz tarçını karıncaların yol güzergahı üzerine dökün. Kokusunu aldıkları an evi terk etmenin yollarını arayacaklardır.

Sivrisinekler :

Sivrisinekler bataklık ve sazlık tarzı ortamlarda çok yoğun olarak yaşar. Ancak ne var ki çoğu zaman bu canlıların evimize kanımızı emmek için girdiklerine şahit oluruz. Yazın sıcak mevsimlerinde evleri pek tercih etmeyen sivrisinekler havaların soğumaya başladığı sonbaharda evlere akın etmeye başlarlar. Başta sıtma olmak üzere birçok hastalığın naklini yapan bu canlıları doğal yöntemlerle evlerden uzaklaştırmak mümkün.

Evdeki Sivrisineklerden Nasıl Kurtulurum?

Sivrisinekler rüzgardan hiç hoşlanmaz. Evlerdeki vantilatörler doğal bir sivrisinek kovucu görevini üstlenir.

Uçan haşereler genellikle koyu renklere daha çok gelir. Arıcılıkla uğraşanların beyaz koruyucu kıyafet giydiklerine şahit olmuşsunuzdur. Beyaz kıyafet giymek sivrisineklerle mücadelede bir nebzede olsa etkilidir.

Sivrisinekler ter ve ayak kokusuna bayılırlar. Bu yüzden sık duş alın kötü kokulardan kendinizi arındırın.

Soğan ve sarımsak kokusu da sivrisineklerin düşmanıdır. Evinize bu kokuları yayarak sivrisinekleri kaçırırsınız ancak ağır kokuyla birlikte muhtemelen sizde evden kaçmak isteyeceksinizdir.

Fesleğen ve reyhan olan yerlere sivrisinekler pek yaklaşmaz. Evinizde saksı içerisinde yetiştireceğiniz bu bitkiler sizi sivrisineklerden kurtaracaktır.

Hamam Böcekleri :

Evleri istila eden en belalı haşerat cinsi şüphesiz hamam böcekleridir. Hamam böcekleri çok hızlı çoğalmasıyla bilinirler. Evinizde gördüğünüz birkaç hamam böceği eğer önlem almazsanız kısa süre içinde çoğalacak ve mutfağınızı istila edecektir. İyi haber şu ki kimyasal kullanmadan bu zararlı böcekleri evinizden defedebilirsiniz.

Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulurum?

Hamam böcekleriyle savaşmanın ilk adımı temiz bir mutfaktan geçer. Bulaşıklarınızı tezgah üzerinde saatlerce bekletmeyin. Yiyecek ve içecekleri açıkta bulundurmayın. Evcil hayvanınız varsa kedi, köpek mamalarının kapalı kutularda olduğundan emin olun.

Kuru soğanı rendeleyin ya da minik parçacıklar halinde doğrayın. Soğanın içine bir tatlı kaşığı kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı evinizin her köşesine bırakın. Kısa zaman sonra hamam böceklerinin öldüğüne şahit olacaksınız.

Narenciye kokularını hamam böcekleri hiç sevmez. Fısfıs yardımıyla bu tür kokuları evinize sıkmanız bu böceklerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Hamam böcekleri naftalin kokusuna tahammül edemez. Ancak naftalini mutfakta kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Sarımsak ve kırmızı biber de hamam böceklerini kaçırmak için kullanılan etkili yöntemlerdendir. Bu doğal ürünlerin kokuları hamam böceklerinin haz etmediği kokulardır.

Boya kokuları bu böceklerin sevmediği kokular arasında yer alır. Evinizi yeni boyatmışsanız ortaya çıkan koku hamam böceklerini evinizden uzaklaştıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Vıp dedi ki:

    Cok güzel bir calısma. Tesekkürler

BİR YORUM YAZ